۶ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۹:۴۸
کد خبر: 82166859
۰ نفر
اوقاف:وطن امروز سالها اجاره نداده است

تهران- ایرنا- اداره كل اوقاف و امور خیریه استان تهران اعلام كرد كه ساختمان روزنامه وطن امروز به دلیل عدم تمكین روزنامه به پرداخت اجور معوقه و اجرت المثل ایام تصرف در طول پنج سال گذشته و « ایجاد خلل در اجرای نیت واقف» تخلیه شده است.

متن كامل اطلاعیه اداره كل اوقاف و امور خیریه استان تهران كه امروز چهارشنبه در پاسخ به خبر ایرنا با عنوان «پشت پرده تعطیلی وطن امروز» صادر شد و توضیحات
ایرنا در این زمینه به شرح ذیل است:
« با توجه به انتشار خبرهای ضد و نقیضی در ادامه تعطیلی و عدم انتشار روزنامه وطن امروز موارد ذیل به اطلاع می رسد:
الف) ساختمان فعلی روزنامه وطن امروز در تاریخ 90/8/1 (اول آبان 1390) با عقد قرارداد اجاره با موقوفه میرشكار (در تصدی اداره اوقاف و امور خیریه غرب تهران) و تعیین مبلغ اجاره با نظر كارشناسی رسمی دادگستری در اختیار این روزنامه قرار گرفته و به هیچ وجه به صورت رایگان در اختیار این روزنامه نبوده است.
ب) با توجه به اتمام زمان اجاره در پایان مدت مقرر(90/12/29) و علیرغم مكاتبات متعدد صورت پذیرفته با روزنامه وطن امروز درخصوص تمدید سند اجاره و پرداخت اجور معوقه و اجرت المثل ایام تصرف، با توجه به عدم تمكین روزنامه در اجرای نیت واقف خلل ایجاد شده است.
ج) با توجه به موارد ذكر شده، اداره اوقاف و امور خیریه غرب تهران در راستای عمل به وظایف شرعی و قانونی خود و اجرای نیت واقف خیراندیش و احقاق حقوق موقوفه، اقدامات قضایی لازم را به عمل آورده و دادخواستی مبنی بر تخلیه و پرداخت اجرت المثل ایام تصرف، تنظیم و در تاریخ 93/2/9 تحویل مراجع قضایی نموده است.
د) در تاریخ 93/2/15 و 93/4/29 از سوی شعبه هشتم دادگاه حقوقی تهران، حكم تخلیه و پرداخت اجرت المثل تصرف صادر شده است.
هـ ) در تاریخ 95/5/5، ضابطین قضایی به منظور اجرای حكم به محل مورد نظر مراجعه و با اعطای مهلت 10 روزه از تاریخ مذكور برای تخلیه مكان موردنظر، صورتجلسه ای تنظیم و به تایید قائم مقام روزنامه وطن امروز و نماینده اوقاف رسیده است.

** توضیحات ایرنا
اندكی تامل در اطلاعیه اداره كل اوقاف و امور خیریه استان تهران به روشنی نشان می دهد كه با وجود عقد قرارداد اجاره در آبان ماه 1390 ، مسئولان روزنامه وطن امروز نه تنها تا پایان آن سال اجاره مربوطه را پرداخت نكرده اند بلكه در طول 5 سال بعدی نیز نه حاضر به امضای قرارداد شده و نه اجاره بهایی پرداخت كرده اند. به عبارت دیگر، این روزنامه در همه مدت استقرار در ساختمان مذكور تاكنون هیچ هزینه ای برای آن نپرداخته است.
با این وضعیت، همچنان سوالات و پرسشهای جدی در متن اطلاعیه نهفته است كه برخی از آنها از این قرارند:
1. چرا سازمان اوقاف اجازه داده است كه با وجود عقد فقط یك قرارداد پنج ماهه و عدم پرداخت اجاره تعیین شده، روزنامه وطن امروز به مدت پنج سال در ملك موقوفی فعالیت كند؟!
2. اوقاف در بند ب جوابیه تایید كرده است كه در پایان سال 90 « در اجرای نیت واقف خلل ایجاد شده است.» پس، چرا این همه تعلل در تخلیه ساختمان صورت گرفته است؟!
3. دادگاه، اوایل سال 93 حكم تخلیه و پرداخت اجرت المثل ایام تصرف را صادر كرده است. چرا این حكم تا امروز اجرا نشده است؟!
4. حالا كه پس از پنج سال، بالاخره «تخلیه مكان موردنظر» انجام شده، تكلیف «پرداخت اجور معوقه و اجرت المثل ایام تصرف» چه می شود؟!
5. اوقاف به صراحت تایید كرده كه ساختمان روزنامه وطن امروز، وقفی بوده و «در اجرای نیت واقف خلل ایجاد شده است.» با این وضعیت، تكلیف حق و حقوق تضییع شده از بیت المال توسط مسئولان روزنامه مذكور چه می شود؟!
6. اوقاف همچنین توضیح نداده است در شرایطی كه بسیاری از روزنامه ها و نشریات معتبر و حرفه ای كشور با مشكلاتی نظیر فقدان یا كمبود جا مواجه هستند، چرا چنین امتیازی فقط نصیب روزنامه هایی نظیر وطن امروز شده است؟!
فراهنگ**3061** 1568