۶ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۱۰
کد خبر: 82166348
۰ نفر
هر ایرانی چند دندان پوسیده دارد؟

تهران- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن دندان پزشكان عمومی ایران گفت: شاخص پوسیدگی دندان (DMFT) در ایران 6 است یعنی به طور متوسط هر ایرانی دارای 2 دندان كشیده شده، 2 دندان پوسیده و 2 دندان پرشده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر باقر شهنی زاده روز چهارشنبه در نشست خبری ششمین همایش ایمپلنت این انجمن با رویكرد مهندسی بافت نرم و سخت، اظهار كرد: این میزان در اقشار مختلف مردم متفاوت است به طوری كه افراد دارای توان مالی، بیشتر دندان پرشده و افراد كم توان مالی، بیشتر دندان پوسیده یا كشیده شده دارند.
وی با بیان اینكه در برخی كشورها مانند سوئد و دانمارك میزان پوسیدگی دندان به صفر رسیده است، افزود: رسالت اصلی انجمن دندانپزشكان عمومی ایران كمك به رفع چالش های موجود در حوزه بهداشت دهان و دندان است تا بتوان پس از یك دوره زمانی مشخص میزان پوسیدگی های دندانی در كشور را كاهش داد.
رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشكان عمومی: بهترین راه برای كاهش این شاخص افزایش سطح بهداشت دهان و دندان و افزایش آگاهی مردم در این زمینه است تا بتوان از هزینه های بعدی برای ترمیم دندان یا ایمپلنت و همچنین برای پیشگیری از بروز بیماری های ناشی از عفونت های دندانی جلوگیری كرد.
شهنی زاده ادامه داد: بنابراین اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی های دندانی را باید از گروه سنی كه هنوز دچار پوسیدگی دندانی نشده اند یعنی كودكان آغاز كرد به همین منظور طرحی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برای گروه سنی بین 6 تا 12 سال درنظرگرفته شده كه برای اجرا هنوز با چالش هایی رو به است.
رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشكان عمومی ایران با بیان اینكه كاهش پوسیدگی های دندانی نیاز به عزم ملی دارد، گفت: دندانپزشكان عضو این انجمن برای مشاركت در طرح ها و برنامه های مختلف در این زمینه، آمادگی كامل دارند.
شهنی زاده در مورد ایمپلنت اظهار كرد: دندانپزشكان موظفند دندان بیمار را حفظ كنند و تنها در شرایطی دندان باید كشیده شود كه غیرقابل نگهداری یا هزینه های نگهداری آن بالا و عمر آن كوتاه باشد.
وی افزود: به همین منظور ششمین همایش انجمن دندان پزشكان عمومی ایران به موضوع ایمپلنت پرداخته است تا ضمن افزایش سطح آگاهی دندانپزشكان در این زمینه، این موضوع كه بیماران قبل از ایمپلنت از نظر موارد مختلف مانند بیماری های مزمن، عفونت های لثه ای و وضعیت بافت استخوان فك باید مورد بررسی قرار گیرند، یادآوری شود.
رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشكان عمومی ایران گفت: افراد دیابتی به ویژه دیابتی هایی كه قندخون كنترل نشده دارند و افرادی كه فك آنها استخوان كافی ندارد، ایمپلنت موفقی نخواهند داشت، بنابراین دندانپزشكان باید به این مساله توجه داشته باشند.

** لزوم انجام رادیولوژی قبل از ایمپلنت
دكتر حوریه باشی زاده دبیر بخش رادیولوژی دهان، فك و صورت كنگره انجمن دندانپزشكان عمومی نیز در این نشست با تاكید بر لزوم انجام رادیولوژی و سی تی اسكن قبل از انجام ایمپلنت به منظور داشتن ایمپلنتی موفق اظهار كرد: دندانپزشكان برای اینكه بدانند ایمپلنتی كه قصد انجام آن را دارند، موفق خواهد بود یا نه باید پیش از آن، بررسی های رادیولوژیك را روی آن انجام دهند.
وی افزود: با استفاده از تصاویر رادیولوژی و در صورت لزوم سی تی اسكن در كنار معاینات كلینیكی می توان ساختار دندان را قبل از ایمپلنت به وضوح مورد بررسی قرار داد.
باشی زاده گفت: تصور اشتباهی بین مردم رایج شده است كه رادیولوژی به دلیل اینكه در آن از اشعه ایكس استفاده می شود، برای سلامت بدن مضر است؛ این درحالی است كه میزان اشعه مورد استفاده در این روش بسیار اندك است و نمی تواند ضرری به بدن وارد كند.
وی افزود: بسیاری از افراد به دلیل همین باور اشتباه از انجام رادیولوژی ممانعت می كنند و از دندانپزشك می خواهند كه بدون رادیولوژی، ایمپلنت را انجام دهند اما اطلاعاتی كه رادیولوژی ارائه می دهد، بسیار ارزشمند است و می تواند به داشتن ایمپلنت موفق كمك كند.
باشی زاده خاطر نشان كرد: پیش از ایمپلنت باید مكان استخوان و میزان قطر و ضخامت آن بررسی شود تا دندانپزشك بداند كه با چه ضخامتی می تواند ایمپلنت را جایگزین كند زیرا هرچه ضخامت پیچ بیشتر باشد، ایمپلنت موفق تری خواهیم داشت.
وی در مورد عوارض ایمپلنت بدون انجام بررسی های لازم گفت: اگر در ناحیه جلوی فك بالا ضخامت استخوان كم باشد، ایمپلنت وارد ناحیه بینی می شود و اگر در ناحیه جلوی فك پائین فاصله ایمپلنت با عصب لب رعایت نشود، ممكن است عصب لب پاره و فرد دیگر كنترلی در حركات لب نداشته باشد.
ششمین همایش ایمپلنت با رویكرد مهندسی بافت نرم و سخت از 13 تا 15 مردادماه در دانشكده پزشكی دانشگاه شهید بهشتی با حضور حدود 2 هزار و 500 شركت كننده از متخصصان رشته های مختلف دندان پزشكی و ایمپلنت برگزار می شود.
علمی**1834**1440