مردم برای خرید گوشی آیفون كمی تحمل كنند/ كاهش قیمت با واردات قانونی

تهران- ایرنا-رییس اتحادیه صنفی دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تهران با تایید بروز مشكل در خرید و فروش گوشی های تلفن همراه آیفون گفت: مردم اگر كمی تحمل كنند با قانونمند شدن واردات این كالا، قیمت آن نیز كاهش خواهد یافت.

غلامحسین كریمی خراسانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به اجرای طرح كددار كردن گوشی های تلفن همراه (رجیستری) اشاره كرد و افزود: اجرای این طرح به خودی خود برای كاهش كالای قاچاق اقدام خوبی است ، اما از طرف دیگر مشكل هایی را برای خرید و فروش گوشی های تلفن همراه آیفون ساخت شركت آمریكایی اَپل بدنبال داشته است.
طرح رجیستری یا كددار كردن گوشی تلفن همراه طرحی است كه برای مقابله با قاچاق تلفن همراه در دستور كار قرار گرفته است. این طرح یك بار دیگر در سال 1385 اجرا شد و در عمل با شكست مواجه و متوقف شد.
وی ادعا كرد: مشكل ایجاد شده برای خرید و فروش آیفون به زودی برطرف خواهد شد و واردات قانونی آن همه مشكل ها را حل می كند.
كریمی خراسانی با بیان اینكه هیچ یك از مسوولان كشوری مخالف تكنولوژی و استفاده از پیشرفته ترین های آن نیستند، ادامه داد: طرح كددار كردن گوشی های تلفن همراه تنها با هدف جلوگیری از ورود غیرقانونی كالا اجرا شده و به هیچ عنوان ممانعت از فعالیت قانونی هیچ تولیدكننده خارجی را در بازار ایران دنبال نمی كند.
به گزارش ایرنا، مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین اظهارنظر دولتی در این باره اعلام كرده است جمع‌آوری گوشی های تلفن‌های همراه از مغازه‌های سطح شهر صحت ندارد و قرار نیست آیفون‌ها جمع‌آوری شوند بلكه با اجرای طرح رجیستری، مشكل های مربوط به قاچاق در این باره برطرف خواهد شد.
وی حتی الزام به ایجاد نمایندگی اپل در ایران را رد كرده و گفته بود، در بحث نمایندگی، قانون می‌گوید در كالاهای سرمایه‌ای باید مساله خدمات پس از فروش رعایت شود. بنابراین سازمان حمایت مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان باید شركت‌هایی كه حاضرند خدمات پس از فروش ارایه كنند را شناسایی كرده و به همان‌ها در این زمینه پیشنهادهای لازم ارایه كند.
رییس اتحادیه صنفی دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی تهران همچنین از كاهش تعرفه واردات تلفن همراه به 5 درصد خبر داد و گفت: اكنون زمینه برای واردات قانونی فراهم است و واردات غیرقانونی گوشی تلفن همراه دیگر مقرون به صرفه نیست .
كریمی خراسانی گفت: بزودی كالای شناسنامه دار از طریق مبادی ورودی رسمی به كشور وارد خواهد شد و همه مشكل ها برطرف می شود.
وی از مردم خواست كمی تحمل كنند زیرا با واردات قانونمند علاوه بر برخوداری از خدمات پس از فروش مناسب، قیمت ها نیز كاهش خواهد یافت.
دفتر بررسی‌های فنی اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران آمار تعداد خطوط فعال تلفن همراه در سال 1394 را ۱۴۴ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۳۰۶ خط تلفن همراه اعلام كرد كه تا پایان شهریورماه همان سال واگذار شده اما در مجموع ۷۲ میلیون و ۸۶ هزار و ۳۰ خط تلفن همراه دایر و فعال بوده است.
همچنین ضریب نفوذ موبایل در ایران ۹۲.۰۹ درصد اعلام شده است.
اقتصام**2078**1561