كارخانه هاي لبنيات شير توليدي دامداران ايلامي را نمي خرند

ايلام - ايرنا - دامداران به مدد توليد انواع فرآورده هاي خام دامي در زمره اقشاري هستند كه با وجود دست و پنجه نرم كردن با مشكلات مختلف در چرخه توليد و اشتغال زايي نقش مهمي را در زندگي مردم ايفا مي كنند.

به گزارش ايرنا، يكي از اين فرآورده هاي دامي كه طعمي دلپذير و گوارا دارد شير است و اين محصول با توجه به خواص مفيد و مواد معدني و ريزمغذي موجود در خود يكي از مهمترين موارد مصرف در سبد بيشتر خانواده ها است.
اما شيرخام به علت بارميكروبي و احتمال اينكه منبعي براي بيماري هاي مشترك انسان و دام به شمار مي رود قابليت خام خوري ندارد و بايد به صورت جوشيده يا پاستوريزه فرآوري و مصرف شود و يا مورد استفاده براي توليد ساير محصولات زيربخش خود همچون ماست، كره، دوغ قرار گيرد.
شير كه در واقع ماده اوليه و هسته مركزي براي توليد اين فرآورده هاي پر تقاضا است توسط كارخانه هاي فرآوري و توليد كنندگان محصولات لبني از دامداران خريداري مي شود.
دامداران نيز از همان ابتداي شروع فعاليت خود با اين اميد كه شير توليدي خود را به كارخانه هاي توليدكننده فرآورده هاي لبني بفروشند اقدام به راه اندازي واحدهاي پرورش گاو شيري و توليد اين ماده مغذي مي كنند.
اما در استان ايلام مدتي است دامداران توليدگر شير با مشكل فروش اين محصول مواجه هستند چرا كه آنها برغم وجود 2 كارخانه توليد فرآورده هاي لبني در اين استان، مكان و مرجع مشخص و معيني براي فروش شيرخام خود ندارند.
دولت نيز چندي پيش طرح حمايت از خريد شير از دامداران كشور را مصوب كرد اما اين مصوبه بدلايلي در استان ايلام قابليت اجرايي ندارد و براي دامدران استان همان روال قبلي و مشكلات گذشته در حال گذر است.

** ترجيح مسئولان و سهامداران كارخانه شير ايلام استفاده از شير توليدكنندگان خارج از استان است
رئيس اتحاديه دامداران ايلام درباره مشكلات اين حوزه گفت: توليدكنندگان شير در استان به علت اينكه هيچ كدام از كارخانه هاي لبنيات فرآورده آنها را خريداري نمي كند مجبور به فروش ارزان و فله اي محصول خود در بازار آزاد هستند.
غلامرضا قدم خيري اظهار كرد: استان ايلام داراي 2 كارخانه شير است كه يكي از اين كارخانه ها در سرابله به علت اعلام ورشكستگي از مدار توليد و فعاليت خارج شده و كارخانه ديگر در ايلام نيز از خريد شير دامداران خودداري مي كند.
وي افزود: اين كارخانه به علت اينكه عمده سهامداران آن متعلق به شركت كالبر هستند و اين واحد به نوعي كارخانه فرعي اين شركت توليد فرآورده هاي لبني محسوب مي شود، تنها شيرهاي اين شركت را كه مربوط به دامداران خارج از استان است را مي پذيرد.
قدم خيري يادآور شد: دامداران استان ايلام در فروش شيرخام خود با مشكلات عديده اي مواجه اند و مجبور هستند محصول توليدي خود را با بهايي كمتر از قيمت تمام شده توليد و ميانگين پنج هزار ريال ضرر براي هر كيلوگرم در بازار آزاد و براي توليد محصولات لبني محلي بفروشند.
وي با بيان اينكه شير توليد شده در استان ايلام در زمره شهرهاي مرغوب كشور است، گفت: با اين وجود دامداران ايلامي در فروش شير خود با مشكلات متعددي مواجه هستند و همين امر موجب دلزدگي و دلسردي توليدكنندگان شير و تعطيلي بخش عمده اي از اين واحدهاي توليدي شده است.
وي در خصوص طرح خريد تضميني شير از دامداران و پرداخت يارانه به كارخانه هاي توليد فرآورده هاي شيري كه چندي پيش توسط دولت مصوب شد، اضافه كرد: اين مصوبه شامل استان ايلام نمي شود و تنها هشت استان توليد كننده عمده شير در كشور را زير پوشش خود دارد.
وي درباره فروش شير دامداران اين استان به كارخانه هاي توليد لبنيات ديگر استان ها گفت: كارخانه هاي توليد فرآورده محصولات شيري كشور به صورت هماهنگ تنها اقدام به خريد شير برخي توليد كنندگان مدنظر خود مي كنند و ساير توليد كنندگان يا بايد شير را به قيمت ارزان در بازار آزاد بفروشند يا از چرخه توليد خارح و تعطيل شوند.
قدم خيري افزود: با وجود رايزني هاي متعدد با سازمان جهادكشاورزي اما اين نهاد هم با اين عنوان كه بخشنامه و دستوري براي خريد تضميني شير ندارد از خريد اين محصول امتناع مي كند ضمن اينكه نبود مرجعي مطمئن و دائمي براي خريد شير، دامداران استان را متضرر و سردرگم كرده است.

** نبود صنايع تبديلي و بازار رقابت در اين حوزه مشكل اصلي دامداران ايلامي است
معاون بهبودات دامي سازمان جهاد كشاورزي ايلام گفت: ما از اواخر سال گذشته تاكنون با مشكل خريد شير دامداران مواجه هستيم و تنها اقدام مجاز سازمان رايزني و گفتمان با مراجع خريد شير همچون كارخانه هاي داخل و خارج استان است اما از نظر قانون نمي توانيم اين واحدها را ملزم به خريد شير كنيم.
مجتبي شيرخاني افزود: بخشي از شير توليدي استان ايلام به كارخانه هاي شير كرمانشاه و شوش استان خوزستان ارسال مي شود و مابقي اين فرآورده هم به واحدهاي ماست بندي محلي فروخته مي شود.
وي مشكل عمده توليدكنندگان شير را نبود صنايع تبديلي در اين حوزه در استان اعلام كرد و يادآور شد: چندي پيش دولت براي كمك به توليدكنندگان شير طرحي را مصوب كرد كه در قالب آن كارخانه هاي فرآوري كه قادر به صدور محصولات خود به خارج از كشور هستند يارانه تعلق مي گيرد.
وي افزود: اين طرح در استان ايلام به علت نبود كارخانه هاي فعال فرآوري محصولات شيري قابليت اجرا ندارد چون تنها كارخانه فعال استان به علت خصوصي بودن تمايل به همكاري با برندهاي مطرح و معروف كشور را دارد.
شيرخاني گفت: بازار شير و توليد فرآورده هاي لبني رقابتي است و توليدكنندگان شيرهاي با كيفيت و خلوص بالا نيز براي كسب سود بيشتر محصولات خود را به واحدهايي كه بهاي بيشتري پرداخت مي كنند، مي فروشند.
وي اظهار كرد: در استان ايلام بايد صنايع تبديلي و كارخانه هاي فرآوري محصولات شيري ايجاد شود كه ايجاد اين گونه كارخانه ها از منظر قانون در دستوركار سازمان جهادكشاورزي قرار ندارد و سرمايه گذاران و متقاضيان بخش خصوصي با حمايت سازمان جهاد كشاورزي بايد اين واحدها را احداث كنند.
شيرخاني با اشاره به ذائقه مردم استان ايلام مبني بر علاقه به مصرف انواع محصولات لبني محلي افزود: واحدهاي ماست بندي محلي با توجه به ميزان تقاضا براي خريد شير، بهاي بيشتري نسبت به كارخانه ها به توليدكنندگان شير پرداخت مي كنند.
دولت با حمايت از واحدهاي دامداري صنعتي در واقع علاوه بر اينكه به توليد و خودكفايي كمك مي كند به نوعي بسترها را براي اشتغال زايي افراد جوياي شغل و كسب درآمد براي اين واحدها فراهم مي سازد.
تامين مشوق هاي مورد نظر بخش خصوصي به منظور ايجاد واحدها و صنايع تبديلي و تكميلي و پايين دستي مي تواند بارقه هاي اميد را در دل دامداران و شاغلان و فعالان اين بخش روشن كند.
البته نكته مهم و قابل تامل از سوي دامداران و واحدهاي پرورش گاو شيري اين است كه بايد قبل از راه اندازي واحد خود از بازار مصرف و خريد محصول خود و سطح رقابت ها دراين حوزه مطلع باشند تا گرفتار مشكلات و چالش هاي اين چنيني نشوند.
390 واحد گاوداري شيري در استان ايلام داراي مجوز فعاليت است كه از اين تعداد، 180 واحد تعطيل شده و ساير واحدها نيز فعال يا نيمه فعال هستند.
نزديك به 40 هزار تن توليد شير (از دام هاي سبك و سنگين) روزانه در استان ايلام توليد مي شود.
7172/9002