زلزله 3 ریشتری بجنورد مركز خراسان شمالی را لرزاند

بجنورد - ایرنا - زمین لرزه ای به قدرت 3 در امواج درونی زمین ریشتر ساعت 38 و 6 دقیقه سه شنبه 5 مردادماه ، بجنورد مركز استان خراسان شمالی را لرزاند.

به گزارش ایرنا، مركز لرزه نگاری كشوری موسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران مكان وقوع این زمین لرزه را عمق 10 كیلومتری شهر بجنورد اعلام كرد.
مركز لرزه نگاری كشوری موسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران همچنین عرض جغرافیایی این زلزله را 37.440 درجه شمالی و طول جغرافیایی آن را نیز 57.477 درجه شرقی اعلام كرده است.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است كه از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی كپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون كپه داغ قرار می گیرد كه در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حركاتی كه انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است كه این گسل با درازای حدود 170 كیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده كه از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می كند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 كیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است كه آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود كه خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.
براساس آمارهای موجود از ابتدای امسال تا مرداد ماه درمجموع 214 زلزله به ثبت رسیده است كه 15 فقره از آن ها بیشتر از 3 ریشتر شدت داشت و بزرگی یك فقره هم 5 ریشتر بود.
6003/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها