عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي: مرحوم آيت الله قبله اي تجسم تمامي فضيلت هاي علمي و عملي بود

تهران- ايرنا- عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: مرحوم آيت الله خليل قبله اي خويي به عنوان يك عالم رباني تجسم تمام فضيلت هاي علمي و عملي بود.

حجت الاسلام و المسلمين دكتر احمد احمدي روز دوشنبه در مراسم ختم مرحوم آيت الله خليل قبله اي خويي در مسجد نور ميدان فاطمي تهران به خبرنگار ايرنا گفت: در بيان حل مسايل بسيار دشوار فقهي به فراست و با موشكافي به بررسي و كندكاو مي پرداخت و در نهايت نظر معقول و مقبولي ارائه مي داد.
مؤسس و مدير سازمان سمت تصريح كرد: اين استاد مرحوم علاوه بر ترجمه كتاب فقه استدلالي مرحوم آيت الله العظمي خويي، شرحي نيز بر اين كتاب نفيس به نگارش درآورد كه در سازمان سمت به چاپ رسيد.
وي در مورد ويژگي هاي اخلاقي استاد مرحوم قبله اي گفت: به مصداق كلام نظامي گنجوي در اين بيت كه« كم گوي و گزيده گوي چون در/ تا ز اندك تو جهان شود پر» كم حرف مي زد و زياد عمل مي كرد.
حجت الاسلام احمدي از سوابق آشنايي خود با مرحوم آيت الله قبله اي اظهار كرد: از سال 1332 تا اين اواخر كلامي خلاف و غيرواقع و حتي بيهود از وي نشنيدم چرا كه زبان در اختيارش بود و جز براي حق گشوده نمي شد و هميشه به خدا وابسته و پيوسته بود.
وي افزود: زماني كه از وي براي حضور در هيات علمي دانشگاه مذاهب اسلام تقاضاي گرفتن امتحان را كرديم وي با وجود اينكه استاد اساتيد بود با خضوع پذيرفت و امتحان داد و از آن پس تا آخر عمرش در دانشگاه مذاهب اسلامي به تدريس و تعليم پرداخت.
حجت الاسلام و المسلمين دكتر عبدالكريم بي آزار شيرازي نيز در اين مراسم به خبرنگار ايرنا گفت: مرحوم آيت الله قبله اي يكي از شخصيت هاي برجسته علمي و اخلاقي كشور بودند كه هم در حوزه و هم در دانشگاه تدريس مي كردند و شاگردان برجسته اي را تقديم جامعه كردند.
عضو شوراي عالي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي افزود: وي در حوزه و دانشگاه هاي مختلف از جمله دانشگاه مذاهب اسلامي به تدريس در مباني فقهي مي پرداختند.
وي گفت: مرحوم آيت الله قبله اي كتاب درسي درباره آيت الاحكام و قواعد فقه تاليف كرد كه هم اكنون در حوزه ها و دانشگاهها تدريس مي شود.
رئيس سابق دانشگاه مذاهب اسلامي و عضو سابق شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني اهل سنت گفت: اين فرد از نظر علمي مجتهدي وارسته و از اساتيد برجسته اي با تواضع بودند كه سال ها درس اخلاق در دانشگاه ها تدريس مي كرد و تواضع او را به الگوي اخلاق براي شاگردان و اطرافيان تبديل كرده بود.
مراسم ختم مرحوم آيت الله خليل قبله اي خويي امروز - عصر دوشنبه- با حضور حجت الاسلام سيدمحمود دعايي مدير مسئول روزنامه‌ اطلاعات، آيت الله علي اكبر رشاد رييس شوراي حوزه هاي علميه استان تهران، سعيد اوحدي رئيس سازمان حج و زيارت، حجت الاسلام سيدعلي قاضي عسگر نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت و جمعي از اساتيد، طلاب و دانشجويان دانشگاه هاي و حوزه ها و مقامات كشوري در مسجد نور ميدان فاطمي برگزار شد.
آيت‌الله قبله‌اي خويي در سال 1304ش در محله قاضي يكي از محلات خوي چشم به دنيا گشود و در تاريخ 1325 هجري شمسي براي تحصيلات تكميلي به حوزه علميه قم آمد و در محضر استاداني چون آيات عظام سيدمحمد حجت كوه‌كمره‌اي و حسين بروجردي، محقق داماد و حضرت امام خميني(ره) درس خواند.
وي سپس به نجف اشرف سفر كرد و در سال 1346 به تهران آمد و در حوزه‌ علميه مروي و مدرسه شيخ عبدالحسين به تدريس رسائل و مكاسب پرداخت.
آيت‌الله قبله‌اي خويي در سال 1364 وارد وزارت علوم شد و به عنوان هيأت علمي در دانشكده علوم قضائي و خدمات اداري مشغول شد. در اين مدت در دانشكده‌هاي تهران از جمله دانشگاه تربيت مدرس، دانشگاه امام صادق (ع)، دانشگاه مذاهب اسلامي، دانشكده الهيات دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبايي تدريس كرد.
از تأليفات وي مي‌توان به «قواعد فقه بخش جزا»، «ارث»، «آيات‌ الاحكام»، «اصول فقه»، «قواعد فقه»، «حقوق جزاي عمومي از ديدگاه فقه اسلامي»، «مجموعه مقالات مسائل مستحدثه» و «آيات الاحكام تطبيقي» اشاره كرد.
تهرام/1699//1348

سرخط اخبار فرهنگ