قرارداد بزرگترین نیروگاه خورشیدی كشور در خراسان شمالی منعقد شد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق خراسان شمالی از امضای قرارداد بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی كشور در خراسان شمالی خبر داد.

به‌گزارش روز یكشنبه ایرنا از وزارت نیرو، «علیرضا صبوری» اظهار داشت: پس از ماه‌ها تلاش و پیگیری برای رفع موانع سرمایه‌گذاری، سرانجام قرارداد مرحله نخست ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی كشور با ظرفیت 30 مگاوات به امضای سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) رسید.
برای ساخت این نیروگاه 30 مگاواتی خورشیدی 40 میلیون یورو معادل یك هزار و 200 میلیارد ریال هزینه خواهد شد.
وی با اشاره به این كه این نیروگاه با مشاركت و سرمایه‌گذاری مستقیم كشورهای سوئیس و ایتالیا ساخته خواهد شد، گفت: به گفته سرمایه‌گذاران این پروژه، عملیات اجرایی در سه تا چهار هفته آینده آغاز می‌شود.
این مقام مسوول ادامه داد: زمین 60 هكتاری در ضلع غربی كارخانه «آلومینای جاجرم» كه در مجاورت پست 400 كیلوولت این شهرستان قرار دارد، برای ساخت پروژه در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل شركت توزیع برق استان با اشاره به بخشنامه توانیر مبنی بر استفاده حداكثری سرمایه گذاران از تجهیزات و امكانات بومی، افزود: طرف سرمایه‌گذار به جز پنل‌ها و اینورترها (المان‌هایی كه جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می‌كند)، از همه ظرفیت‌های بومی برای ساخت پروژه بهره‌برداری خواهد كرد.
وی افزوده شدن 17 درصد به مبلغ تضمینی خرید برق از سرمایه گذاران را سیاست تشویقی برای این نوع همكاری عنوان و تصریح كرد: اگر دیگر سرمایه‌گذاران از صد درصد امكانات بومی استفاده كنند، تا 30 درصد به مبالغ وعده داده شده خرید برق، افزوده خواهد شد.
صبوری نیاز برق شهرستان‌های گرمه و جاجرم را نزدیك به 32 مگاوات اعلام كرد و یادآور شد: با توجه به ساخت این نیروگاه، از این پس بخش اعظم برق مصرفی این شهرستان از جمله برق مورد نیاز صنعت بزرگی چون آلومینای جاجرم، از نیروگاه خورشیدی یاد شده تامین خواهد شد.
وی همچنین به طرح توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در استان اشاره كرد و گفت: شركت سرمایه‌گذار سوئیسی تا 300 مگاوات ساخت نیروگاه در شهرستان‌های شیروان، اسفراین، بجنورد و جاجرم را در دستور كار دارد كه به تدریج مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
به گزارش ایرنا، پیش تر وزیر نیرو اعلام كرده بود، تعهد ایران در كاهش گازهای گلخانه ای كره زمین موجب شده است توسعه انرژی های تجدیدپذیر در قالب برنامه ششم توسعه در دستور كار قرار گیرد.
به گفته چیت چیان، ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر و تامین هفت هزار و 500 مگاوات انرژی از این محل در دستور كار وزارتخانه است و در یكی از بندهای لایحه پیشنهادی قانون بودجه امسال هفت هزار میلیارد ریال اعتبار برای این منظور در نظر گرفته شده است.
اقتصام ** 3065 **1561