همپیمانی روسیه و ایران مانعی بزرگ برای فتنه انگیزی های عربستان

تهران - ایرنا - در حالی كه كشورهای غربی و بخصوص آمریكا با استفاده از همه قوا و هم پیمانی با برخی كشورهای اروپایی و عرب منطقه خلیج فارس، از هیچ كوششی برای برهم زدن آرامش و امنیت در منطقه خاورمیانه فروگذار نكرده اند، زمان آن رسیده است كه كشورهای قدرتمند و تاثیرگذار آسیایی مثل روسیه، ایران، چین و هند، جبهه صلح و امنیت مقابل جبهه جنگ غربی ها تشكیل دهند.

به اعتقاد تحلیلگران سیاسی، جنگ های ویرانگر و خانمان سوز در یمن، سوریه، عراق، لیبی، لبنان، فلسطین و دامن زدن به بحران های ملی و مذهبی در كشورهای مصر ٬ بحرین، افغانستان و زمینه چینی برای كودتا در تركیه و حوادث تروریستی كه عمدتا در كشورهای مسلمان خاورمیانه رخ می دهد، همه و همه نتیجه طرح های استعماری آمریكا و رژیم صهیونیستی و همراهی كشورهای ثروتمند عرب با استفاده از دلارهای نفتی كه به 'دیپلماسی دلار' مشهور است٬ صورت می گیرد.
عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان كه دست داشتن شاهزادگان كشورش در بحران ها و جنگ هایی كه در منطقه خلیج فارس به نسل كشی و كودك كشی ها در یمن و سوریه انجامیده را نمی بیند، زنجیره اظهارنظر های خود را در باره كنارگذاشتن بشار اسد رئیس جمهوری قانونی سوریه با استفاده از زور و جنگ ٬همچنان در دست تكمیل دارد و مجددا به روسیه پیشنهاد رشوه ای بزرگ داد تا بتواند خواسته خود را بر مردم سوریه و منطقه تحمیل كند.
الجبیر به روسیه پیشنهاد كرد كه در صورت پایان دادن به حمایت از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، بازارهای اقتصادی كشورهای حوزه خلیج فارس را به روی روسیه خواهد گشود.
وی در مصاحبه با روزنامه بلژیكی پولیتیكو تاكید كرد كه روسیه می تواند با قبول خواسته عربستان، همكاری های اقتصادی و سرمایه گذاری گسترده ای را با كشورهای حوزه خلیج فارس آغاز كند كه ظرفیت آن از حجم كل مشاركت اقتصادی چین در روسیه بیشتر خواهد بود !
او افزود: آماده ایم بخشی از جایگاه اقتصادی خود در خاورمیانه را به مسكو واگذار كنیم كه در این صورت، روسیه قدرتمند تر از شوروی سابق خواهد شد و پذیرش این پیشنهاد از جانب مسكو به نفع روابط با ریاض نیز خواهد بود.
مسكو بارها خواسته گروه كشورهای غربی - عربی علیه سوریه به ویژه آمریكا و عربستان را برای پایان دادن به حمایت از دولت سوریه رد و اعلام كرده است كه بشار اسد رئیس جمهوری قانونی این كشور است و فقط سوری ها می توانند با یك همه پرسی در این مورد تصمیم بگیرند.
این بار نیز 'یلینا سوبی نینا' مشاور دانشكده تحقیقات راهبردی روسیه، به سرعت پاسخ تندی به این پیشنهاد سعودی ها داد و آن را پیشنهادی 'ابتدایی و ناشی از ضعف تجربه و آگاهی سیاسی' گوینده آن دانست.
این اندیشمند روسی گفت: نقش بین المللی روسیه را نمی توان با دیپلماسی 'پترودلار' مقایسه كرد و منافع روسیه در منطقه و جهان تنها به شخص بشار اسد خلاصه نمی شود كه عادل الجبیر وزیر جوان و ناپخته ای كه هنوز تجربه دیپلماسی و سیاسی آنچنانی ندارد٬ بخواهد در باره ریشه و اصول نقش روسیه در سطح بین المللی سخن بگوید چرا كه سیاست كشور ما قابل مقایسه با پول نفت یا ریال سعودی نیست.
سوبی نینا افزود: حل مشكل سوریه آنقدر ابتدایی و ساده اندیشانه نیست ٬ باج گیری از روسیه در چنین شرایطی امری مردود است و رهبران روس هرگز موضع خود را در قبال طرح های آینده مورد نظر خود تغییر نخواهند داد.
وی افزود: روسیه در شرایط كنونی بیش از اینكه در باره آینده سیاسی بشار اسد نگران باشد تلاش خود را به مقابله و مبارزه با تروریسم معطوف كرده است.
كشورهایی مثل عربستان و امارات كه اصول راهبردی ملی و منطقه ای خود را بر دلارهای حاصل از فروش مخازن زیر زمینی نفت خود بنا نهاده و بر همین اساس برای آینده برخی كشورها تصمیم گیری می كنند ٬هرگز نخواهند توانست در زمره كشورهای تاثیرگذار و دارای استراتژی طولانی مدت باشند.
نقش منفی كشورهای عربی منطقه مثل عربستان و امارات در شمال آفریقا ٬حمایت نظامی و مالی از یك جبهه خاص در كشور لیبی، دخالت های سیاسی و اقتصادی در تعیین سرنوشت مردم لبنان و تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این كشور و اخیرا نیز انتشار اخبار دخالت آنها در كودتای نظامی نافرجام در تركیه را می توان از جمله اقدامات مداخله جویانه این كشورها در آینده سیاسی منطقه و بحران زایی در قاره كهن آسیا برشمرد.
اصرار مقام های سعودی در سفرهای خود به كشورهای اروپایی و آمریكا بر كنار گذاشتن بشار اسد از آینده سیاسی سوریه به حدی مداخله جویانه است كه حتی صدای هم پیمانان آنها را نیز به اعتراض بلند كرده است.
در حالی كه هر لحظه ای در گوشه ای از جهان صدای انفجار وحادثه انفجاری و انتحاری از سوی گروه های تروریستی به گوش مردم جهان می رسد و ده ها كشته یا زخمی برجای می گذارد، دغدغه رژیم سعودی ظاهرا تنها كنارگذاشتن بشار اسد است و بس؟!
هنوز دخالت این كشور در حوادث مصر از اذهان مردم جهان فراموش نشده است كه زمزمه دست داشتن آنها در كودتای تركیه به گوش می خورد و علت آن را هم رسانه های منطقه، اظهار نظر برخی مسئولان دولت اردوغان مبنی بر برقراری رابطه با دولت بشار اسد ذكر كرده اند كه عادل الجبیر پیش از این حتی با زبان تهدید نیز مقامات تركیه ای را مورد خطاب قرار داده بود.
هرجایی كه سخن از اختلافات قومیتی - مذهبی، حمایت از تروریسم و افزایش هرج و مرج در منطقه به گوش می رسد ٬جای پایی از شاهزادگان سعودی را می توان یافت به طور مثال، گزارش تحقیقی كنگره آمریكا از حوادث تروریستی 11 سپتامبر كه 15 عامل آن سعودی تبار بودند و در آن به حمایت مالی شاهزادگان سعودی از عاملان آن اشاره شده را می توان یكی از نمونه های عینی آن دانست.
كماآنكه رسانه های خود كشورهای عربی مثل 'اسرار عربیه' احتمال دست داشتن شاهزادگان سعودی و شیوخ اماراتی را در كودتاهای تركیه و دامن زدن به اختلافات قومیتی و مذهبی در میان ملت ایران را مورد تایید قرار داده و موید آن را حضور شاهزاده تركی الفیصل در جمع منافقانی می دانند كه دستشان به خون ملت ایران آغشته است، تركی الفیصل در همایش منافقین در پاریس به طور آشكارا خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی ایران می شود.
بی كفایتی سردمداران سعودی كه به گفته این اندیشمند روسی از بی تجربگی سیاسی و دیپلماسی آنها نشأت می گیرد ٬به قدری در پیشنهاد ها و اقدامات پیش پا افتاده آنها خود را نشان می دهد كه برای هر تازه كار حوزه سیاسی نیز قابل فهم و درك است، همپیمانی مقامات عربستانی با گروهی منسوخ شده از اذهان ملت ایران (منافقین خلق) كه حداقل به دلیل همراهی با صدام در جنگ هشت ساله با ملت خود، منفور واقع گردیده و بیش از 19 هزار تن از مردم را با ترور به شهادت رسانده اند، شاید برای شاهزادگان بی تجربه و بدون شناخت از ملت ایران، دستاویزی برای اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران باشد اما بنا بر گفته بسیاری از تحلیلگران سیاسی منطقه و جهان، این كار به مانند چنگ زدن به ریسمانی پوسیده است كه نه تنها دست آل سعود را نخواهد گرفت بلكه پای آنها را به باتلاق منافقان فرو خواهد كشید، گروهك منافقین كه آمریكایی ها زمانی نام آنها را در فهرست سیاه تروریسم بین الملل جای داده بودند اما به دلایل مصلحتی و سیاسی علیه ایران، نام این گروه را از این فهرست خارج كرده اند؟!
پایگاه خبری عربی 'الخبر' نیز در تحلیلی در این خصوص نوشت: در حالی كه همه تحلیلگران و كارشناسان سیاسی و حتی مقام های تركیه مثل اردوغان از شكست كودتای مهم و نافرجامی در این كشور سخن می گویند كه سرنگونی یك دولت قوی و مهم و منتخب مردم در منطقه را نشانه گرفته است ٬وزیر جوان و بی تجربه سعودی (عادل الجبیر) از طرح و پیشنهاد رشوه خود به مقامات روسیه برای بركناری بشار اسد سخن می گوید و با این سخن، تعجب همه خبرگان سیاسی را برانگیخته است.
براساس این تحلیل، عادل الجبیر حوادث كشورهای اطراف خود را كه در سطح وسیعی از جهان بازتاب داشته ٬ نادیده گرفته و همچنان بر كنارگذاشتن بشار اسد اصرار می ورزد و مصالح و منافع مردم كشورش و منطقه را نادیده می گیرد.
در این تحلیل آمده است: فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در پی حادثه اخیر تروریستی در شهر نیس كه صدها كشته و زخمی برجای گذاشت٬ با قاطعیت بر همكاری با موسكو برای مقابله با داعش و گروه های تروریستی تاكید و تهدید كرد و حتی ناوگانی از هواپیماهای جنگی خود را برای مبارزه با داعش در سوریه گسیل داشت اما به سرعت و پس از مشورت با همپیمانان عرب خود (عربستان) در سكوتی عمیق فرو رفت چرا كه سعودی ها، فرانسوی ها را قانع كردند كه تنها راه حل صلح نهایی در منطقه، كنارگذاشتن بشار اسد از سوریه است !
برهمگان آشكار است كه این نقش دلارهای عربستان بود كه بان كی مون دبیر كل سازمان ملل را به پس گرفتن سخن خود كه نقض عرف بین المللی است مجبور كرد تا در اقدامی حیرت انگیز، نام ائتلاف سعودی را از بیانیه رسمی خود مبنی بر محكومیت كشتار 60 درصد كودكان یمنی توسط ائتلاف سعودی متجاوز به یمن، محو كند و همین دیپلماسی دلاری بود كه آمریكا را به مخفی كردن 14 ساله 28 صفحه از اسناد دست داشتن سعودی ها در حادثه 11 سپتامبر وادار نمود.
تحلیلگران سیاسی جهان ٬پوتین، رئیس جمهوری روسیه را مورد تشویق قرار داده و به وی به خاطر تصمیم جدی برای مقابله با تروریسم تا خشكاندن ریشه آن در جهان و سوریه، تبریك گفته اند ٬ او مقابل پیشنهاد های وسوسه انگیز مبتنی بر 'دیپلماسی دلار'عرب های منطقه سرتعظیم فرود نیاورده و حاضر به كنار گذاشتن دولت قانونی در سوریه نشده است بلكه معتقد است كه برای نابودی تروریسم به یك اقدام مشترك بین المللی نیاز است.
این تحلیلگران می گویند كشورهای صاحب نفوذ و قدرت سیاسی و اقتصادی در منطقه به رهبری روسیه و ایران می بایست مقابل جبهه جنگی كه كشورهای عربی و غربی به رهبری عربستان و آمریكا در منطقه خاورمیانه به راه انداخته اند ٬جبهه ای موسوم به 'صلح و امنیت خلیج فارس' تشكیل دهند تا بار دیگر صلح و آرامش را به منطقه خاورمیانه كه به دلیل دارا بودن منابع عمده نفت و گاز و تحولات سیاسی، قلب سیاسی و اقتصادی جهان به شمار می آید، بازگردانند.
كاخ نشین های سعودی كه سررشته هر فتنه، بحران و جنگ در منطقه را در دستان خود دارند ٬همانند آمریكایی ها و صهیونیست ها قابل اعتماد نیستند و نمی توانند نقش مثبتی در برقراری صلح و آرامش در منطقه خلیج فارس بازی كنند ؛آن ها تا توانسته اند در سال های اخیر پای كشورهای عرب كوچك همسایه و حتی كشورهای فقیر آفریقایی را با پیشنهادهای اغواكننده دلاری خود به جنگ های منطقه ای باز كرده اند اما نمی دانند كه خود در خانه ای شیشه ای نشسته اند كه كشورهای همسایه صدای شكستن آن را هرلحظه انتظار می كشند.
گزارش از : سعید محسنی راد
خاورم**1653**2041**