۲ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۵۷
کد خبر: 82160175
۰ نفر
رفع موانع موجود برسر راه كارخانجات صنايع تخميري

تهران- ايرنا- دبيركارگروه صنايع تخميري ستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي وفناوري رياست جمهوري از رفع موانع موجود بر سر راه كارخانجات تعطيل شده صنايع تخميري خبر داد.

به گزارش روز شنبه گروه علمي ايرنا ازروابط عمومي معاونت علمي وفناوري رياست جمهوري، سيدعباس شجاع الساداتي افزود: براي بازگشايي كارخانجات تعطيل شده صنايع تخميري اقدامات زيادي انجام شده است و همه اين كارخانجات را شناسايي و مشكلات و موانع توليد را تا حد زيادي بررسي كرده‌ايم.
وي افزود: مهم ترين دلايل تعطيلي كارخانجات صنايع تخميري مربوط به تحريم ها و ورود محصولات مشابه با كيفيت و قيمت پايين‌تر از خارج كشور است.
شجاع‌الساداتي، يكي از اقدامات موثر براي پيشگيري از ورود محصولات مشابه از ديگر كشورهارا بررسي كيفيت آنها در گمرك و عدم صدور مجوز براي ورود كالاهاي بي كيفيت دانست.
وي افزود: در چند ماه آينده كارخانه سيتريك اسيد كرمانشاه كه به دليل وجود مشكلات مدتها بود تعطيل شده بود با رفع موانع توليد، كار خود را آغاز خواهد كرد كه اين موضوع خبرخوبي در صنعت تخميري است.
دبير كارگروه صنايع تخميري ستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي اظهاركرد: حجم زيادي از نيازهاي كشور در حوزه خمير مايه يا مخمر را همين كارخانجاتي كه به دليل مشكلات مختلف تعطيل شده‌اند توليد مي‌كردند و در حال حاضر بيش از 30 هزار تن مخمر يا خمير مايه در كشور توليد مي شود.
وي افزود: متاسفانه مصرف خمير مايه در كشور به اندازه كافي نيست و از 30 هزار تن خميرمايه توليدي، تنها 15 هزار تن آن در كشور مصرف مي شود و بقيه به ديگر كشورها صادر مي شود كه بايد فكري براي افزايش مصرف خمير مايه در كشور شود و اين ماده موثر و مفيد براي سلامتي در صنايع نان و سنديكاي مربوطه مورد استفاده بيشتري قرار گيرد.
شجاع‌الساداتي با انتقاد از استفاده جوش شيرين در توليد نان‌هاي مصرفي كشور، گفت: اگر به جاي استفاده از جوش شيرين كه تاثيرات نامطلوبي بر سلامتي مردم دارد از خمير مايه استفاده شود هم سلامتي مردم به خطر نمي‌افتد و هم كيفيت نان‌هاي توليدي افزايش مي‌يابد و در نهايت نيز كارخانجات تعطيل شده صنايع تخميري نيز دوباره بازگشايي مي‌شود.
وي بيان كرد: اگر اقدامات موثري براي رفع مشكلات موجود در صنايع تخميري صورت گيرد، كارخانجات تعطيل شده دوباره بازگشايي مي‌شود و آينده خوبي براي اين صنعت پيش رو خواهيم داشت.
سال گذشته شجاع‌الساداتي،با بيان اين‌كه در طول سال‌هاي اخير، صنايع وابسته به صنعت تخميري تعطيل شده اند اعلام كرده بود كه به دليل وضع نابسامان صنعت تخميري در كشور، برخي صنايع وابسته به اين صنعت نيز تعطيل شده‌اند كه بايد آن‌ها را دوباره راه اندازي كنيم.
وي مهم‌ترين برنامه كارگروه صنايع تخميري براي امسال را راه اندازي مجدد اين صنايع تعطيل شده عنوان كرده بود.
علمي (1)** 9340**1440