اجرای طرح پیمایش، قاچاق نفت‌گاز را در 2ماه نخست سال ٧١درصد كاهش داد

تهران- ایرنا- اجرای طرح تخصیص سوخت به ناوگان دیزلی بر حسب پیمایش، به كاهش ٧١ درصدی قاچاق نفت‌گاز در 2 ماه نخست امسال منجر شد.

به گزارش وزارت نفت، رییس اداره پیشگیری از عرضه خارج از شبكه و مقابله با قاچاق فرآورده‌های نفتی با بیان این مطلب افزود: پارسال نسبت به سال 13٩٣ با اجرای طرح پیمایش، میزان محموله‌های قاچاق كشف شده فرآورده‌های نفت‌سفید ٢٥ درصد، نفت‌گاز ٤٥ درصد و نفت‌كوره ٥٨ درصد كاهش داشت.
«حسین عادلی» درباره طرح ملی تخصیص سوخت به ناوگان دیزلی بر حسب پیمایش گفت: این طرح همسو با اجرای قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز و تصویب‌نامه هیات وزیران با همكاری وزارتخانه‌های كشور، راه و شهرسازی و نفت و همچنین همكاری مستمر ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز و ستاد حمل و نقل سوخت در دو مرحله، وظیفه ساماندهی تحویل سوخت به ناوگان حمل و نقل دیزلی را بر اساس پیمایش بر عهده دارد.
عادلی ابراز امیدواری كرد با نهایی شدن این طرح گزارش دقیق آن در ماه‌های آینده از مجاری قانونی اعلام و منتشر شود.
وی گفت: طرح در مرحله نخست با تخصیص سوخت به ناوگان حمل و نقل برون شهری با استفاده از داده‌های موجود در سامانه بارنامه و صورت وضعیت حمل بار و مسافر و در مرحله دوم با تخصیص سوخت به ناوگان حمل و نقل درون شهری بر اساس اطلاعات سامانه موقعیت‌یاب جغرافیایی (GPS) و اسناد جابجایی كالا و مسافر اجرا می شود.
رئیس اداره پیشگیری از عرضه خارج از شبكه و مقابله با قاچاق فرآورده‌های نفتی ادامه داد: از مهرماه پارسال تاكنون با اجرای مرحله نخست این طرح، به طور میانگین روزانه میلیون‌ها لیتر در توزیع سوخت نفت‌گاز بخش حمل و نقل صرفه‌جویی حاصل شده است كه با تكمیل و اجرای مرحله دوم طرح، با صرفه‌جویی بیشتری روبرو خواهیم بود.
وی افزود: بر اساس تجربیات میدانی به دست آمده، سازمان های متولی باید برای رفع عوامل شكلگیری قاچاق توجه بیشتری نسبت به مقادیر تخصیص میزان سوخت در بخش های مختلف مصرف صنایع، كشاورزی و سایر بخش ها نشان دهند.
عادلی تاكید كرد تشدید نظارت دستگاه های متولی درخواست‌كننده سوخت در این بخش ها و رصد میزان تولید محصول و خدمات، در مدیریت و كاهش مبارزه با قاچاق سوخت موثر است.
وی گفت: باید این اطمینان حاصل شود كه در قبال تحویل مقدار مشخص سوخت برای تولید یك محصول، آن محصول تولید و به چرخه اقتصادی وارد شده است.
وی افزود: با توجه به نتایج حاصل شده، سیاست های اجرایی قابلیت تعمیم به سایر بخش های مبارزه با قاچاق را به صورت الگو دارد.
به گزارش ایرنا،‌ كارگروه تخصیص سوخت بر اساس پیمایش ناوگان حمل و نقل عمومی بیست و یكم تیرماه اعلام كرد بجز خودروهای زیر 3.5 تن، معیار مصرف سهمیه عملكردی ناوگان بین 10 تا 20 تن از 4300 لیتر به 5200 لیتر در ماه افزایش یافت.
بیستم تیرماه نیز رییس اداره پیشگیری از عرضه خارج از شبكه و مقابله با قاچاق فرآورده‌های نفتی گفت: طرح یكپارچه سازی سامانه تخصیص سوخت به شناورهای ساحلی در چارچوب اجرای قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز و هماهنگی بین سازمان بنادر و دریانوردی و شركت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به صورت آزمایشی در حال اجراست.
عادلی افزود: نصب دستگاه های ردیاب در شناورها انجام شده و اجرای این طرح از سوی كارگروه و با محوریت سازمان بنادر و دریانوردی در دست بررسی و اقدام است و چنانچه مشكل اعتبار یا سرمایه گذاری برای نصب دستگاه ها از محل صرفه جویی اجرای این طرح برحسب پیش بینی تصویب نامه برطرف شود، به مرحله اجرا می رسد.
پارسال 876 میلیون دلار سوخت و فرآورده های نفتی از كشور به خارج قاچاق شده است.
همچنین خودروهای فاقد بیمه شخص ثالث از ششم خردادماه پیام هشدار را در زمان سوختگیری در جایگاه ها دریافت كرده اند و با هماهنگی شركت پخش فرآورده های نفتی، پلیس راهور و بیمه مركزی قرار شد كارت سوخت این خودروها از اول مردادماه به طور موقت غیرفعال شود تا به رفع مشكل بیمه ای خود اقدام كنند.
اقتصام**9186**1961