رييس تشكل نفتي: بانك ها از تامين سرمايه براي فعالان اقتصادي ناتوانند

تهران- ايرنا- رييس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت گفت: بانك‌ها توان تامين سرمايه براي فعالان اقتصادي را ندارند. براي همين فعالان اقتصادي، توليد خود را در «سطح نگهداشت» حفظ مي‌كنند يا به بازار سرمايه غيررسمي مي روند.

به گزارش پايگاه خبري اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران، «رضا پديدار» افزود: بازار سرمايه غيررسمي، به فعالان اقتصادي نرخي را تحميل مي‌كند كه هزينه زيادي براي فعالان اقتصادي دارد و اثر برجام را كمرنگ مي‌كند.
پديدار گفت: اينكه پس از گذشت 6 ماه، يك سال يا حتي دوسال از توافق انتظار رفع همه مشكلات اقتصادي ناشي از تحريم‌هاي اقتصادي را داشته باشيم، خواسته‌اي غيرمنطقي و غيركارشناسانه است. تجربه ديگر كشورهايي كه در دوره‌هاي مختلف دچار تحريم بودند نشان مي‌دهد آثار تحريم‌ها تا چندين سال از اقتصاد كشورها محو نخواهد شد.

** اهميت ديپلماسي اقتصادي
به گفته رييس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت، ايران هنوز راه زيادي براي ديپلماسي اقتصادي پيش رو دارد و از اين رو، بايد بردباري به خرج داد.
پديدار ادامه داد: اكنون حتي يك جمله مي‌تواند بهانه به دست كساني بدهد كه به شكاف بين ايران و دنيا علاقه مندند و منافعشان را در ضعف ايران تعريف مي‌كنند.
وي اضافه كرد: در شرايط كنوني جز تعامل و همفكري راهي نداريم و بايد تلاش كنيم سرمايه‌گذاري واقعي در كشور انجام شود؛ زيرا نياز امروز ما فقط تامين منابع مالي يا فاينانس نيست. بايد قانون قرارداد 51+49 را پياده كرد و خارجي‌ها وارد فعاليت اقتصادي مستقيم با ايران بشوند.
رييس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت افزود: ما در اين زمينه ديپلماسي و رايزن اقتصادي راهبردي درستي نداشتيم و دچار روزمرگي شديم و مستشاران اقتصادي براي معرفي ظرفيت‌هاي بالاي اقتصاد ايران در كشورهاي محل ماموريت تاثيري نداشتند.
وي پيشنهاد كرد از نمايندگان بخش خصوصي كه به فن رايزني مسلطند، ميان اين رايزن‌ها حضور داشته باشند.
پديدار ادامه داد: ديپلماسي اقتصادي ايران در مقايسه با گذشته رشد زيادي داشته است اما از لحاظ اقتصادي و ژئوپلتيكي كه ايران دارد، هنوز از پتانسيل‌هاي لازم استفاده كافي نكرده‌ايم.
وي گفت: ما بايد هم به حل مشكلات داخلي توجه داشته باشيم و هم بخشي از راه‌حل‌ها را در بيرون از مرزهاي كشور جست‌وجو كنيم اما همه اينها به يك راهبرد منسجم و منظم نياز دارد.

** محيط مالي نامناسب، آفت فعاليت اقتصادي است
رييس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت گفت: پس از امضاي سند برجام و اجراي آن، در انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت مطالعاتي را ناظر بر دغدغه اول تشكل‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي انجام داديم و بر پايه آن اولويت بيشتر شركت‌ها و موسسه هاي اقتصادي در بخش انرژي، تامين منابع مالي و نرخ مناسب تامين سرمايه است.
وي افزود: مهمترين مشكل فضاي اقتصادي، مساله مالي و اجرا نشدن تعهدهاي مالي است و اين محيط مالي نامناسب بي‌ثباتي در فعاليت اقتصادي را سبب مي شود.
پديدار اضافه كرد: مشكل ديگر فعالان اقتصادي اين است كه سازمان‌ها و موسسه هاي دولتي و خصولتي‌ها نيز به تعهد خود نسبت به فعالان اقتصادي پايبند نيستند.
به گفته وي، مولفه هاي اصلي كسب و كار سفارش، تعهد اجراي قرارداد و سرانجام تامين مالي قرارداد است كه موسسه هاي دولتي و خصولتي‌ها به بخش سوم آن عمل نمي‌كنند.
عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران فقدان شفافيت فعاليت اقتصادي را از ديگر مشكل هاي اين عرصه اعلام و تاكيد كرد با شفافيت و رفع موارد مفاسد اقتصادي، محيط امني براي سرمايه پيش مي‌آيد و بسياري از سرمايه‌ها از گنجه‌ها و پستوهاي پنهان وارد بازار مي شود و مردم با سرمايه‌هاي خود، به كمك بخش خصوصي مي‌آيند.
به گزارش ايرنا، شاخص بهبود فضاي كسب و كار كشور در دو سال گذشته با 34 پله رشد از جايگاه 152 به 118 ارتقا يافته است.
در همين پيوند معاون اقتصادي وزير امور اقتصاد و دارايي امروز (يكم مردادماه) به ايرنا گفت: دولت يازدهم با ارتقاي 34 پله اي فضاي كسب و كار عملكرد خوبي در اجراي برخي بندهاي اصل 44 قانون اساسي بر جا گذاشت اما در ديگر بخش ها بايد تمركز بيشتري داشته باشد.
اقتصام**9186**1961