۱ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۲۱
کد خبر: 82159072
۰ نفر
تهمت به شخصیت های برجسته نظام هدفمند است

تهران - ایرنا - خطیب نماز جمعه تهران گفت: تهمت به شخصیت های برجسته نظام و اصل نظام اسلامی هدفمند است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه اول نماز جمعه تهران با بیان اینكه خوش بینی مومنان به یكدیگر از مصادیق تقوی است، افزود: در روایات به پرهیز از تعرض به حریم مومنان اشاره و تاكید شده نباید در جامعه دینی تفرقه افكنی كرد.
وی با بیان اینكه با تهمت زدن، شخصیت مومنان شكسته و تفرقه ایجاد می شود،‌ بر عبرت از مجموع آیات و روایات جهت مقابله با آسیب های ناشی از تهمت تاكید كرد.
عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان ادامه داد: در تاریخ دعوت مصلحان الهی شاهد این واقعیت هستیم كه اولین شیوه مقابله با انبیا، جنگ نرم بوده و در این نوع جنگ، ستون فقرات، تهمت زدن بوده است از این رو در تاریخ انبیا، هیچ پیغمبری وجود ندارد كه متهم به جادوگری،‌ دروغگویی و دیوانگی نشده باشد.
وی خاطر نشان كرد: در دوران پیغمبر(ص) هم انواع تهمت ها اعم از كاهن، ساحر، مسحور ،معلم(به او یاد می دهند كه بگوید)، كذاب و مفتری بودن به ایشان زده شده است.
خاتمی با اشاره به تهمت هایی كه در طول تاریخ به همسر پیامبر هم زده شد، اضافه كرد: در جامعه اسلامی باید توجه كرد، تهمت ها به شخصیت های برجسته نظام و اصل نظام اسلامی هدفمند است، تهمت زنندگان با این كار قصد دارند، این افراد را از چشم مردم بیندازند.
وی تبیین بزرگی گناه تهمت را از دیگر راه های مقابله با آن دانست و افزود: برخی، كارهایی كه با دست انجام می شود، مثل زدن سیلی بناحق را بزرگ می دانند ولی كارهای زبان را بزرگ نمی بینند به خصوص تهمت كه در قرآن نیز درباره آن به كرات آیه نازل شده است.
امام جمعه موقت تهران گفت: بر اساس روایات، كسی كه تهمت بزند، بی دین است.
وی سومین راه مقابله با این گناه را ترویج فرهنگ ارائه سند و مدرك برای تهمت دانست و افزود: باید به كسی كه تهمت می زند،‌گفت به چه دلیل این تهمت ها را می زند، به این ترتیب ریشه تهمت خشكانده می شود.
به گفته خاتمی، تهمت زنندگان چون چنین برخوردهایی را ندیدند، تشویق به تهمت زدن شدند.
عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: چهارمین راه مقابله با تهمت، گستراندن فرهنگ خوش بینی است، در فرهنگ دینی به خوش بینی مومنان نسبت به یكدیگر تاكید شده است، البته باید به بیگانگان بدبین بود و در باره آنها اصل را به بدبینی گذاشت.
فراهنگ ** 1880 ** 1071 **1446