وزیر اقتصاد گرجستان: ترانزیت كالا در تعمیق روابط با ایران اثر دارد

تهران- ایرنا- معاون اول نخست وزیر و وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در دیدار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران گفت: ترانزیت انواع كالا، ایجاد بسترهای حمل ونقلی مانند راه آهن و دیگر همكاری های مشترك در تعمیق روابط دو كشور اثرگذار است.

به گزارش تارنمای ارتباطات و فناوری اطلاعات، «كویریكاشویلی» شامگاه پنجشنبه در دیدار «محمود واعظی» كه به تفلیس رفته است، از تمایل گرجستان برای گسترش همكاری های مشترك با ایران خبر داد.
وی افزود: گرجستان توانست به اتحادیه تجاری اروپا بپیوندد و این ظرفیت جدیدی برای ایران است تا با تشویق بخش خصوصی كشورش برای سرمایه گذاری در بخش صنایع گرجستان، زمینه تعمیق مناسبات تجاری و بازار مشترك را فراهم سازد.
معاون اول نخست وزیر گرجستان گفت: گرجستان با هدف ایجاد علاقه برای جذب سرمایه گذاری خارجی به تاسیس مناطق آزاد و اعطای امتیازات و تشویق های مختلف و رفع موانع احتمالی برای سرمایه گذاران كشورهای خارجی اقدام كرده است و بخش خصوصی و سرمایه گذاری ایران می تواند از این فرصت استفاده كند.
وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان موقعیت گرجستان از نظر مبادی ورودی و خروجی اینترنت دیگر كشورها برای توسعه بخش فناوری اطلاعات (آی.سی.تی) را «مناسب» ارزیابی كرد و افزود: به كمك این شرایط در زمینه زیرساخت ارتباطات و فناوری اطلاعات به پیشرفت های خوبی دست یافتیم و تمایل داریم این پیشرفت ها را در اختیار كشورهای همسایه مانند ایران قرار دهیم.

** مایلیم گرجستان یكی از مسیرهای ترانزیتی ایران باشد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران و گرجستان همواره روابط مثبت و سازنده ای داشتند و به دنبال افزایش صلح و ثبات در منطقه و جهان بودند.
واعظی افزود: افزون بر این روابط، ایران و گرجستان مناسبات اقتصادی و بازرگانی و كمیسیون همكاری مشترك اقتصادی دارند كه در تحكیم روابط دو كشور تاثیر زیادی می گذارد.
واعظی گفت: ما در ایران به این موضوع مهم رسیده ایم كه آی.سی.تی زیربنا و پیشران توسعه و تسهیلگر هر نوع فعالیتی در بخش های مختلف است و به همین دلیل به طور جدی در دولت تدبیر و امید روی این فناوری تاكید كرده و به پیشرفت ها و دستاوردهای قابل توجهی رسیده ایم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران گفت: علاقه مندیم با گرجستان در زمینه انتقال فناوری، ترانزیت، استفاده بهینه از پهنای باند، آموزش و تحقیق، راه اندازی و بهره برداری از دولت الكترونیك تبادل اطلاعات و تجربه داشته باشیم.
وی افزود: با توجه به علاقه مندی جمهوری اسلامی به تنوع مبادی ورودی و خروجی اینترنت، مایلیم گرجستان یكی از مسیرهای ترانزیتی ما باشد.
به گزارش ایرنا، آنگونه كه وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران بیست و دوم اسفندماه پارسال در دیدار معاون منطقه ای وزارت امورخارجه گرجستان گفت «حجم مبادلات دو كشور 100 میلیون دلار است كه می تواند به سه تا چهار برابر افزایش یابد».
معاون منطقه ای وزارت امورخارجه گرجستان در آن دیدار درباره همكاری چهارجانبه روسیه، گرجستان، ارمنستان و ایران در بخش انرژی گفت: مشاركت در صدور گاز ایران به بازار اروپا به كار كارشناسی نیاز دارد اما گرجستان برای مشاركت در چنین طرحی آمادگی دارد.
«جالا غانیا» از ساخت سه كارخانه سرامیك، داروسازی و سیمان از سوی ایران در گرجستان خبر داد و گفت: منافع این كارخانه ها 60 (سهم گرجستان) به 40 (سهم ایران) است.
وی درباره كارخانه داروسازی گفت: در وهله نخست 400 قلم داروی ایرانی به گرجستان صادر و در مرحله بعدی از سوی ایران شركت های دارویی با خدمات فنی و مهندسی در گرجستان راه اندازی می شود.
این مسئول گرجستانی توضیح داد: كارخانه سیمان در غرب گرجستان نزدیك سواحل دریای سیاه راه اندازی می شود.
وی اعلام كرد: با توسعه صنعت حمل و نقل می توانیم از بندر جدیدی كه كنار دریای سیاه ساخته شده است با ایران برای ترانزیت كالا همكاری خوبی داشته باشیم تا به كشورهای اروپایی اتصال یابد.
اول اسفندماه پارسال نیز «شاهین مصطفی یف» وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان، در سفر به تهران با وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران دیدار كرد و گفت: با اتصال ریلی، ایران از طریق آذربایجان به گرجستان و سپس به روسیه و اروپا متصل می شود و این مسیر می تواند برای انتقال سریع بار و مسافر مورد توجه قرار گیرد.
وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران نیز بیست و نهم دی ماه امسال اعلام كرد ایران برای اتصال كریدور خاورمیانه به آسیای میانه در حال فعال سازی چهار مسیر مهم منطقه ای است.
وی نخستین كریدور را بین ایران- ارمنستان از مسیر تركیه و دسترسی به دریای سیاه معرفی كرد.
دومین كریدور از طریق جمهوری آذربایجان به دریای سیاه متصل می شود و سومین مسیر از طریق بندر امیرآباد در دریای خزر به گرجستان و سپس دریای سیاه می رسد.
به گفته آخوندی، چهارمین را دسترسی به دریای سیاه از طریق كریدور ارمنستان و بندر «پوتی» است.
اقتصام**9186**1961