۱ مرداد ۱۳۹۵،‏ ۲:۴۳
کد خبر: 82158850
۰ نفر
بی بی سی نیوز: مهاجم نیس همدست داشته است

تهران- ایرنا- تارنمای بی بی سی نیوز خبر داد: فرانسوا مولان، دادستان فرانسه می‌گوید حمله نیس از ماه‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود.

به گزارش ایرنا، این منبع خبری افزود: دادستان فرانسه می‌گوید «محمد لحوایج بوهلال» عامل حمله مرگبار هفته گذشته در شهر نیس از پنج مظنونی كه هم‌اكنون در بازداشت هستند پشتیبانی و كمك‌ گرفته است.
او گفت كه یكی از همدست‌های عامل حمله از صحنه راندن كامیون به میان جمعیت فیلم گرفته است.
این پایگاه خبری یادآور شد: پنجشنبه شب هفته گذشته و در جریان جشن‌های روز ملی فرانسه كامیونی به میان جمعیت حاضر در پیاده‌رو ساحلی راند. در این حمله 84 نفر، از جمله چند كودك، كشته و ده‌ها نفر هم زخمی شدند. پلیس در كامیون، سلاح، تعدادی فشنگ و نارنجك پیدا كرد.
راننده كامیون به ضرب گلوله نیروهای امنیتی كشته شد. پس از این حمله، چند نفر به ظن دست داشتن در آن بازداشت شدند.
هر پنج نفری كه به ظن همكاری با مهاجم در بازداشت هستند در مراحل اولیه به جرایم تروریستی متهم شده‌اند.
این پنج متهم، چهار مرد و یك زن هستند كه بین 22 تا 40 سال سن دارند. دو نفر از آنها كه آلبانیایی هستند، متهم شده‌اند كه به عامل حمله نیس هفت‌تیری داده‌اند.
یك نفر دیگر هم مظنونی است كه گفته می‌شود در شب حمله پیغامی با مضمون تأمین اسلحه از مهاجم دریافت كرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه از خانه این فرد یك كلاشینكف و میزانی مهمات كشف شده است.
دادستان فرانسه می‌گوید بررسی اطلاعات تلفن محمد لحوایج بوهلال نشان می‌‎دهد كه او از سال 2015 مشغول مطالعه جوانب مختلف یك حمله و طراحی آن بوده است.
شبد**1004**1504

سرخط اخبار جهان