برقراري امنيت اولويت اول اقليم كردستان و ايران در منطقه است

سنندج- ايرنا- استاندار سليمانيه با يادآوري كمك‌هاي جمهوري اسلامي ايران در مقابله با داعش و نيز زمان آوارگي مردم كردستان عراق گفت: اكنون اولويت دو طرف، ايجاد امنيت و آسايش پايدار است.

به گزارش ايرنا ئاسو فريدون روز چهارشنبه در مراسم افتتاح رسمي مرز سيرانبند بانه گفت: مراودات دو طرف كردستان و سليمانيه به سال‌هاي گذشته بر مي‌گردد و حتي در زمان رژيم بعث و جنگ ايران و عراق نيز اين ارتباطات وجود داشت كه اميدواريم اين مراودات همچنان تداوم داشته باشد.
وي همچنين با يادآوري كمك‌هاي ايران در زمان جنگ تحميلي به مردم اقليم كردستان، گفت: در اين برهه زماني نيز جمهوري اسلامي ايران در مقابله با داعش، كمك‌هاي زيادي به ما كرد كه ما قدردان آن هستيم.
استاندار سليمانيه جنگ و مقابله جدي با گروهك تروريستي داعش را هدف مشترك ايران و عراق دانست و گفت: اولويت اقليم و ايران حاكميت امنيت و آسايش بر منطقه است و براي اين مهم تمام تلاش خود را بكار خواهيم گرفت.
فريدون اظهار اميدواري كرد رسمي‌شدن اين مرز مايه خير و بركت براي دو طرف باشد و افزود:
در يك و نيم سال اخير افرادي زحمت‌هاي زيادي براي رسمي‌شدن مرز سيرانبند متحمل شدند كه استاندار كردستان از جمله كساني است كه پيگيري‌هاي فراواني براي به ثمر رسيدن اين مرز داشتند.
ئاسو فريدون با قدرداني از استاندار كردستان و آقابابايي مديركل امور مرزي وزارت كشور براي زمينه‌سازي رسمي‌شدن مرز سيرانبند بانه، نقش حسن دانايي‌فر سفير ايران در عراق براي تحقق اين موضوع را پررنگ توصيف كرد.
او همچنين تلاش‌هاي محسن بيگلري نماينده مردم سقز و بانه در مجلس و نيز نمايندگان اقليم در پارلمان عراق را ارج نهاد كه به نوعي به رسمي‌شدن مرز سيرانبند بانه كمك كرده‌اند.
وي خاطرنشان كرد: جداي از اهتمام ويژه استاندار كردستان براي رسمي‌شدن مرز سيرانبند، بنده نيز يك ماه بعد از انتصاب در پست استانداري سليمانيه، اين موضوع را پيگيري كرده‌ام و امروز نتيجه تلاش دو طرف، رسميت‌بخشيدن به مراودات در مرز سيرانبند بانه است.
قرار است از روز شنبه مراودات تجاري در مرز سيرانبند بانه به صورت رسمي آغاز شود.
استان كردستان علاوه بر مرز سيرانبند داراي مرز رسمي باشماق مريوان نيز هست.
بانه در 242 كيلومتري غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
3033/1904/7469

سرخط اخبار استان‌ها