۳۰ تیر ۱۳۹۵، ۹:۲۳
کد خبر: 82156308
T T
۰ نفر
كمبود ویلچر و وسایل توانبخشی ؛ از سهم بندی تا تامین

تهران -ایرنا - حضور معلولان در عرصه های اجتماعی فقط با فراهم سازی بسترهای توانمندسازی از جمله تامین تجهیزات كمكی و لازم برای آنان میسر است اما متاسفانه اغلب معلولان از تمام وسایل توانبخشی لازم برخوردار نبوده و كمبودهایی در زمینه این لوازم از ویلچر تا سمعك وجود دارد.

وسایل كمكی مانند واكر، ویلچر، كمك كننده های حیاتی و نرم افزارهای مناسب در فرایند توانبخشی معلولان دچار معلولیت جسمی و حركتی یا شنوایی و بینایی ، نقشی مهم و تاثیرگذار دارد و این ابزار از مهم ترین مولفه های موثر در بازتوانی افراد دارای معلولیت به شمار می رود.
معلولان با استفاده از ابزارهای با كیفیت وخوب توانبخشی، می توانند با حفظ استقلال فردی و اعتماد به نفس ، مانند افراد عادی در عرصه های اجتماعی و جامعه حضور فعال تری داشته باشند و از این طریق از سرمایه های اجتماعی كشور نیز بهره وری بهینه صورت می گیرد این درحالی است كه اغلب معلولان دسترسی مناسبی به لوازم توانبخشی ندارند بطوریكه حتی معلولین و جمعیت هدف سازمان بهزیستی – كه دارای معلولیت های متوسط به بالا هستند- نیز از نظر تجهیزات توانبخشی با مشكلاتی مواجه شده اند.

**خدمات ارائه شده در زمینه لوازم توانبخشی كافی نیست
معاون دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشكی سازمان بهزیستی در این باره به خبرنگار ایرنا می گوید: خدمات در زمینه تجهیزات پزشكی و توانبخشی از جمله ویلچر، عصا، سمعك و انواع نرم افزارهای مربوط به گروه نابینایان به معلولان ارائه می شود اما به دلیل محدودیت اعتبارات در زمینه تجهیزات ، كفایت نمی كند.
رضا غلامی سلطان مرادی می افزاید: سال گذشته در زمینه اعتبار مربوط به تجهیزات توانبخشی ، رشد داشتیم كه امید است این اعتبارات محقق شود و بتوانیم نیازهای جامعه هدف بهزیستی را پوشش دهیم.

**تجهیزات توانبخشی بیمه نیستند
معاون دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشكی سازمان بهزیستی تاكید می كند: تجهیزات توانبخشی یكی از ضروریات جامعه هدف معلولان است و زندگی معلولان با این وسایل ، گره خورده است اما متاسفانه گرانی این تجهیزات به مشكلی برای معلولان تبدیل شده است.
غلامی سلطان مرادی می افزاید: بطورمثال ویلچر دستگاهی است كه روز به روز گران تر می شود بنابراین اگر بتوانیم تجهیزات توانبخشی را تحت پوشش بیمه ببریم ، كمك بزرگی به جامعه هدف می كنیم درحالیكه هم اكنون متاسفانه هنوز تجهیزات توانبخشی، بیمه نیستند.
وی خاطرنشان می كند: اخیرا با یكی از شركت بیمه ای اعتبارات و تجهیزات ، مذاكرات و رایزنی هایی انجام شده تا در صورت امكان، تجهیزات توانبخشی را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.

**وقتی ویلچر هم سهمیه بندی می شود
معاون دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشكی سازمان بهزیستی تصریح می كند: اكنون متاسفانه به دلیل محدودیت های اعتباراتی، برای استفاده از تجهیزات توانبخشی سقف تعیین كرده ایم كه بطورمثال اگر معلولی، ویلچری گرفت تا یك مدت زمانی نمی تواند دوباره ویلچر بگیرد ؛ هرچند برای افرادی كه نیازهای ویژه دارند سهم داریم.
غلامی سلطان مرادی اضافه می كند: اگر معلولی ویلچری گرفته باشد و ویلچر او خراب شده باشد، تلاش می كنیم نیاز او را پوشش دهیم اما به دلیل محدودیت اعتبارات باید سهم بندی كنیم. امید است با سیاست های پیش رو ، این كمبودها برطرف شود.
وی خاطرنشان می كند: متاسفانه در همه گروه های تجهیزات توانبخشی كمبود داریم و نمی توان گفت كه به طور مثال در زمینه ویلچر یا سمعك بیشترین مشكل را داریم. در ارائه تجهیزات توانبخشی به گروه معلولان جسمی حركتی و حسی (شامل نابینایان و ناشنوایان) به دلیل سقف اعتبارات، محدودیت هایی وجود دارد.
معاون دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشكی سازمان بهزیستی ادامه می دهد: سال گذشته نزدیك به 40 میلیارد تومان برای تامین تجهیزات توانبخشی اعتبار داشتیم كه سال 95 ، این رقم افزایش یافت و امید است بتوان با این اعتبار، نیازهای معلولان در زمینه تجهیزات توانبخشی را تامین كرد.

**در انتظار پول ...
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی نیز با اشاره به كمبودهای حوزه توانبخشی می گوید: برآورد ما برای اینكه حداقل های نیاز به تجهیزات توانبخشی را پاسخ دهیم 150 میلیارد تومان بود اما یك سوم این رقم به بهزیستی داده شد.
دكتر حسین نحوی نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می افزاید: هم اكنون به ما قول دادند كه بقیه این اعتبارات نیز پرداخت می شود و اكنون منتظر آن هستیم.

**تلاش برای تامین تجهیزات توانبخشی
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی می گوید: برای مدیریت تجهیزات توانبخشی در كشور ، سامانه ای طراحی شده تا نیازهای معلولان در این زمینه، ثبت شود .
نحوی نژاد تصریح می كند: معلولان از لحاظ شدت معلولیت و نیازشان با هم مساوی نیستند بطورمثال ویلچر ساكنان روستاها و افراد پركار و شاغل زودتر فرسوده می شود.
وی خاطرنشان می كند: همچنین برای تامین تجهیزات توانبخشی معلولان سالانه نمایشگاه هایی برگزار می كنیم كه واردكنندگان و تولیدكنندگان ، تجهیزات توانبخشی خود را عرضه كنند و خریداران اعم از سازمان بهزیستی، بخش غیردولتی و افراد ذینفع از آن بهره مند شوند.
نحوی نژاد در ادامه از شناسنامه دار شدن تجهیزات توانبخشی كشور خبر می دهد و می گوید: در راستای حمایت از تولیدات داخلی ، تجهیزات توانبخشی ، شناسنامه دار و تولیدكنندگان و واردكنندگان معتبر این تجهیزات شناسایی شده اند.

**چرایی تعیین سقف برای تجهیزات توانبخشی
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به تعیین سقف برای تجهیزات توانبخشی و توانپزشكی ، این كار را اجتناب ناپذیر می داند و می گوید: این سازمان به حداقل نیازهای معلولان پاسخ می دهد البته به غیر از طبقه نخبه معلول كه تعدادشان كم است و باید به آنان رسیدگی ویژه ای شود.
نحوی نژاد می افزاید: دور از عدالت است كه در حوزه تجهیزات توانبخشی ، جنس های گران بخریم و سپس پولمان تمام شود و نتوانیم نیاز عده دیگری از معلولان را پاسخ دهیم بنابراین براساس كار كارشناسی برای برخی تجهیزات توانبخشی سقف گذاشتیم.
وی خاطرنشان می كند: همچنین نیاز به تجهیزات توانبخشی در مناطق مختلف كشور ، احصا و شناسایی شده است كه محرومیت در این زمینه در برخی استان ها شدیدتر بوده است.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی یادآور می شود:هفت استان محروم از جمله استان های ایلام، چهار محال و بختیاری و لرستان را در سال 94 برای ارائه تجهیزات توانبخشی ،هدف گذاری كردیم تا به صد در صد نیازهای معلولان این استان ها پاسخ دهیم .
نحوی نژاد می گوید: این كار امسال برای همه استان ها انجام شده تا به نیازهای اولیه معلولان به تجهیزات توانبخشی پاسخ دهیم. منظور از نیاز اولیه این است كه بطورمثال قیمت تشك مواج از 70 هزار تومان تا هفت میلیون متغیر است و قاعدتا هدف گذاری ما برای تشك های مواج هفت میلیونی نیست .
وی تاكید می كند: می خواهیم حداقل تامین تجهیزات توانبخشی را داشته باشیم كه بطورمثال بیمار ضایعه نخاعی ما زخم بستر نگیرد.
به هرحال نباید از این نكته غفلت كرد كه در صورت بكارگیری مناسب و به موقع وسایل و تجهیزات كمكی، كیفیت زندگی معلولان به نحو بارزی ارتقا می یابد.
گفتنی است بررسی ها و برآوردهای سازمان بهزیستی نشان می دهد دو درصد جمعیت كشور واجد خصوصیتی هستند كه باید به آنان خدمت توانبخشی ارائه شود به آن معنا كه حدود یك و نیم میلیون نفر در كشور معلولیت متوسط به بالا دارند.
بر همین اساس اكنون حدود یك میلیون و 300 هزار فرد دارای معلولیت در سازمان بهزیستی دارای پرونده هستند كه از این جمع 36 درصد آنان زن و 64 درصد آنان مرد هستند.
اجتمام(5)**3377/9105/9185

سرخط اخبار جامعه