واكاوی مشكلات مطبوعات خراسان شمالی/ نشریاتی كه گرفتار مرگ خاموشی شده اند

بجنورد - ایرنا - شماری از مسئولان فرهنگی و رسانه ای استان خراسان شمالی در نشستی مشكلات و معضلات گریبانگیر نشریات محلی استان بویژه روزنامه محلی اتفاقیه را بررسی كردند.

در این نشست كه با هدف بررسی علل توقف انتشار روزنامه اتفاقیه به مدت سه ساعت برگزار شد، دیدگاه های متفاوتی در باره كیفیت و كمیت نشریات محلی استان و همچنین نحوه كمك به این نشریات مورد بررسی قرار گرفت.
مدیركل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی در این نشست ضمن گلایه و انتقاد از جوسازی ها، سیاه نمایی و اتهام های مطرح شده در خصوص توزیع ناعادلانه اگهی ها از سوی این اداره كل گفت: این موارد زیبنده و شایسته حوزه رسانه نیست.
حسین ثابت قدم خاطر نشان كرد: معدود افرادی كه به این مسائل دامن می زنند در مرحله اول به خود حوزه رسانه استان كه فضای آن همیشه همراهی و همدلی بوده و بعد به خادمان اهالی رسانه و همكاران اداره كل فرهنگ و ارشاد استان آسیب می زنئد.
وی افزود: نمی پذیریم كه برخی بخواهند با حركت های غیر رسانه ای و غیر مسئولانه این فضا را مخدوش كنند .
وی گفت: اراده جدی برای حل مشكلات است و نمی پذیرم حركت های خارج عرف این فضا را تحت تاثیر قراردهد و هزینه برای فضای رسانه ای استان ایجاد كند .
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی گفت: اتهام به تبعیض و كار غیر قانونی نادرست است و التهاب به وجود می آورد.
وی با اشاره به تصمیم صاحب امتیاز روزنامه اتفاقیه در توقف انتشار گفت: همه ما نگرانیم كه روزنامه در استان منتشر نمی شود و برای اقتصاد رسانه ها هم در نشست های شورای رسانه به دنبال راهكارهای پشتیبانی هستیم .
ثابت قدم وحید افزود: اراده جدی برای حل مشكل مطبوعات وجود دارد و این گونه نیست كه اهتمامی از سوی این شورا نبوده باشد .
وی تاكید كرد: در حقیقت از زمان تشكیل شورای رسانه در استان معضلات مطبوعات كاهش یافته و گره های كور شناسایی شده است.
وی گفت :از برگزاری جلسات این چنینی و ارائه راهكارها برای حل مشكلات حمایت می كنیم تا با همفكری و همدلی از این پیچ ها عبور كنیم و شاهد فضای بانشاط مطبوعات دراستان باشیم .
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی با دعوت به آرامش وهمدلی ، از مدیریت این روزنامه اتفاقیه خواست كه به عرصه تولید و انتشار بازگردد.
حسین ثابت قدم وحید گفت: اداره كل ارشاد استان در راستای سیات های حمایتی وزار ت فرهنگ و ارشاد از مطبوعات از رسانه حمایت داشته است .
وی رسانه ها را لازمه توسعه استان ذكر كرد و گفت : در طی حدود سه سال گذشته نگاه یكسانی به رسانه ها داشته ایم .
مدیركل فرهنگ و ارشاد استان با اشاره به اینكه چالش هایی در حوزه رسانه ها در همه استان های كشو وجود دارد تصریح كرد : دراستان خراسان شمالی به دلیل ضعف زیر ساخت های اقتصادی و نبود توسعه رسانه ای و رسانه های حرفه ای مشكلات و تنگناها تا حدودی بیشتراست.
ثابت قدم وحید گفت: مشكلات اقتصادی كشور، حوزه رسانه را مانند دیگر حوزه متاثر كرده و برخی از رسانه ها در این بخش نتوانسته است به خودكفایی و توانمندی برسانند و همین امر باعث شده است برخی مدیران نشریات تصمیم به توقف انتشار بگیرند.

*** بررسی كیفت مطبوعات از سوی شورای رسانه
رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد نیز در این نشست گفت: نمی توانیم از مشكلات رسانه ها، آن هم در استانی كه در فقر مطبوعاتی به سر می برد بگذریم.
اعظم السادات افشین فر افزود: شورای رسانه باید رسیدگی كند كه آیا درست است كه وقتی یك رقیب قوی وجود دارد، بیاییم آن را كنار بزنیم و خودمان چند رقیب ضعیف داشته باشیم و تولید محتوا كنیم .
وی گفت: تعجب می كنم از برخی اظهارنظرها كه می گویند اگر خراسان ( روزنامه خراسان ) بماند برای مطبوعات استان سم است .
افشین فر تصریح كرد: این قضاوت از سوی كسانیكه خود از اهل رسانه هستند صحیح نیست و رسانه های ضعیف تر باید تلاش كنند تا قوی شوند و نمی توان گفت روزنامه خراسان شمالی عاریه است و متعلق به استان نیست .
وی با تاكید بر جایگاه مهم رسانه در جامعه گفت: باید در تاثیر مطبوعات بر ارتقای فرهنگی و آگاه سازی مردم و سایر ابعاد آن نگاه عمیق و دقیق داشته باشیم .
رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد پیشنهاد كرد، شورای رسانه سالانه كیفیت مطبوعات استان را بررسی كند .
وی گفت: درست نیست كه یك رسانه 100درصد بقای خود را منوط به جذب آگهی دولتی بداند بلكه روزنامه باید بر جذب مخاطب و ارتقای كیفیت خود تاكید كند.
افشین فر تصریح كرد : شورای شهر در سال 93 با دراختیار قراردادن تبلیغات پل عابر پیاده و اشتراك برای شورا یاری ها به روزنامه اتفاقیه كمك كرده است كه این روزنامه، تبلیغات پل عابرپیاده را پس از آخرین روز انتشارش به شهرداری برگردانده واین یعنی مشكل آنها انقدر حاد است كه با این كمك ها حل نمی شود .
وی گفت : شورای اسلامی شهر آن چنان توان مالی ندارد و بزعم برخی به آب كور وصل نیست و امروز متاسفانه با توجه به بدهی ها به مشك هم وصل نیست كه بتواند به همه رسانه ها كمك مالی كنند و اداركل ارشاد استان باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخواهد برای حل مشكل مطبوعات استان به عنوان استانی كه از لحاظ اقتصادی ان قدر قویی نیست كه هر روز مردم روزنامه ای را درسبد خانوارش قرار دهد، كمك كند.

****برخی دستگاه های استان احتمالا قانون توزیع اگهی را دور می زنند
مدیركل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی دراین جلسه بر ضابطه مندن شدن آمار خبرنگاران فعال استان تاكید كرد و افزود: تعداد خبرنگاران فعال هر استان نشان از ظرفیت قوی آن استان در حوزه رسانه است .
حسین برومند افزود: به اعتقاد برخی از ذینفعان در بحث آگهی یك سری دستگاه های استان، قانون را دور زده اند و با پرداخت هزینه اگهی از سوی برنده پیمانكاری و پرداخت از حساب شخصی آنان عملا پرداختی از سوی ذی حسابی اداره ها انجام نگرفته و در سامانه توزیع اگهی ها استان هم ثبت نشده است كه باید پی گیری شود.
وی گفت: پیش از این در راستای حمایت از رسانه ها نامه ای با امضای استاندار قبلی برای پرداخت نكردن هزینه هایی كه بدون مهر سامانه توزیع اگهی های دولتی است به ذیحسابان ارسال شده بود، اما این شائبه وجود دارد كه این كار از طریق دور زدن قانون و واگذاری هزینه آگهی به پیمانكار برنده انجام شده كه باید پی گیری شود .

*** رقابت رسانه ای در حوزه روزنامه های محلی سخت شده است
مدیرعامل خانه مطبوعات خراسان شمالی نیز دراین جلسه گفت: طبق قانون چاپ اگهی ها دولتی در ایران باید از طریق ادارات كل فرهنگ و ارشاد اسلامی توزیع شود.
سهراب ابراهیمی با اشاره به لزوم حمایت از رسانه های محلی افزود: وقتی روزنامه خراسان شمالی با آن پشتوانه قوی می آید رقابت پذیری برا ی سایرین سخت می شود.
مدیرعامل خانه مطبوعات خراسان شمالی با انتقاد از نحوه توزیع اگهی ها گفت: چگونه است كه روزنامه اتفاقیه كه روزانه منتشر می شود به گفته شما سه میلون تومان كمك ( یارانه ) در سه ماهه اخر سال گذشته گرفته ولی یك نشریه كه دو هفته یكبار تولید محتوا می كند دو میلیون تومان كمك دریافت كرده است .
دبیر شورای برنامه ریزی رسانه های استان نیز با اشاره به اینكه در طول سه سال گذشته دولت یازدهم با شفاف سازی سعی كرده است فرایند آگهی های دولتی را ساماندهی كند گفت: این فضا كه در دوره مدیریت دولت گذشته دچار سوء مدیریت های فراوان شده بود ، همچنان از برخی كاستی ها رنج می برد.
علی اصغرافتاده با اشاره به اینكه فعالیت رسانه ای همچون هر فعالیت دیگر می تواند آسیب های خاص خود را داشته باشد و مدیران رسانه ها باید تلاش كنند با كیفیت گرایی، خلاقیت، مدیریت و تنوع بخشیدن به تولیدات به فعالیت خود ادامه دهند.
وی با انتقاد از برخی از گفته های مبنی بر اینكه تنها روزنامه استان تعطیل شده است تصریح كرد : ممكن است كه هر فردی و جریانی به یك رسانه دلبستگی خاصی داشته باشند؛ اما این رفتارهای احساسی و نوع بیان و دیدگاه ها باید منطبق با واقعیت باشد و طوری رفتار نشود كه این شائبه های جانبداری خاص دامن زده شود.
افتاده با تاكید بر ادامه حمایت دولت از رسانه و همچنین نهادهای دولتی از جمله شهرداری و شوراها تصریح كرد: اما این كمك و حمایت ها باید در فضایی شفاف و بدون هرگونه تبعیض و اجحاف انجام شود چراكه هزینه ای كه در قالب كمك و یا هر اقدام دیگری انجام می شود از موضع حقوقی مسئولان و بیت المال و در برخی موارد حق الناس است .
دبیر شورای رسانه خراسان شمالی با اشاره به اعتقاد مدیریت روزنامه اتفاقیه در زمینه های آگهی دولتی رفتاری خلاف قانون توسط برخی از دستگاه های دولتی رخ داده است تصریح كرد : گرچه شورای رسانه به عنوان شورای تخصصی و مرتبط با فعالیت رسانه ها و حمایت از آنان در حال پیگیری موارد است اما با این وجود این همكاران می توانند از این دستگاه های دولتی اعلام شكایت به حوزه قضایی كنند و ما نیز حامی این همكاران خواهیم بود.
مدیر توزیع آگهی های دولتی استان نیز در این جلسه به بیان نحوه توزیع آگهی از گذشته تاكنون در استان گفت: هم اكنون توزیع اگهی از طریق سامانه اینترنتی نشریات كشور توزیع می شود و این در حالیست كه برخی نشریات استان هنوز در این سایت ثبت نام نكرده اند .
كریمی گفت : نسبت توزیع اگهی در نشریات محلی به ملی را 70 به 30عنوان كرد و افزود: 4میلیارد و 530میلیون ریال از سال 92 تاكنون كمك مالی به حساب نشریات محلی واریز شده است كه سهم روزنامه اتفاقیه یك میلیارد 830میلیون ریال بوده است .
وی افزود: از ابتدای سال 95 تاكنون یك میلیاردو 160میلیون ریال به نشریات محلی اگهی داده شده است كه سهم روزنامه اتفاقیه میزان 751 میلیون 296هزار ریال با 123 اگهی بوده و خراسان شمالی 63 مورد با 392میلیون و 919هزار ریال بوده است كه اگر رتبه روزنامه خراسان 7 و رتبه روزنامه اتفاقیه 9است رالحاظ كنیم عملا در دادن آگهی دولتی از اتفاقیه بیشتر حمایت شده است .
كریمی افزود: از سهم 70درصدی اگهی نشریات استان كه بیش از 120میلیون می شود تا كنون 16 میلیون تاكنون پرداخت شده است كه در طی دوره شش ماه جبران می شود .
وی با اشاره به اینكه روزنامه خراسان سراسری، برخی از اگهی ها را بدون اطلاع و مهر اداره فرهنگ و ارشاد استان چاپ می كند گفت: از ابتدای سال تا 23تیر یك میلیارد 977 میلیون ( 64 مورد) اگهی را خراسان سراسری مشهد چاپ كرده است.
وی تصریح كرد: برخی دستگاه های استان نامه مستقیم به روزنامه خراسان سراسری برای چاپ اگهی نامه می زنند و پی گیری ما از خراسان نیز با جواب این كه هر كسی اگهی بدهد ما چاپ می كنیم به نتیجه نرسیده است .
وی تاكید كرد: تخلف برخی دستگاه های استان دراین زمینه چاپ اگهی ها بدون اطلاع اداره فرهنگ است كه باید از سوی دیوان محاسبات پی گیری شود .
روزنامه اتفاقیه در خراسان شمالی از 23 تیرماه با اعلام كرده است ' در اعتراض به توزیع ناعادلانه آگهی های دولتی از سوی اداره كل فرهنگ و ارشاد استان انتشار این روزنامه را متوقف كرده است .
/7189/1744/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها