خبر خرید فیلم «رستاخیز» به منظور تدوین دوباره صحت ندارد

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خبر خرید فیلم سینمایی «رستاخیز» از سوی حوزه هنری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور تدوین دوباره آن صحت ندارد.

علی جنتی روز سه شنبه در گفت ‌وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا در پاسخ به این سئوال كه شنیده شده حوزه هنری و وزارت فرهنگ می‌خواهند فیلم سینمایی «رستاخیز» را خریداری كرده و با تدوین دوباره و با كسب نظر مراجع آن را اكران كند، افزود: نه این موضوع صحت ندارد، معمولا مثل بقیه فیلم‌ها كه گاهی به آنها اصلاحیه می‌زنیم با این فیلم نیز همین برخورد شد.
وی ادامه داد: به دلیل اینكه «رستاخیز» یك فیلم مذهبی است و در فیلم مذهبی باید نظر رهبران مذهبی لحاظ شود كه این اتفاق تا به حال نیافتاده است.
جنتی با بیان اینكه از ابتدا در فیلم «رستاخیز» نظرات مراجع لحاظ نشده بود، تصریح كرد: ما هم گفتیم چهره حضرت ابوالفضل(ع) را باید به نحوی با هاله ای از نور یا هر ترتیب دیگری بپوشانیم كه این مورد اشكال آقایان مراجع است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تا به حال كارگردان و تهیه كننده زیر بار نرفته‌اند و ما هم گفته‌ایم تا زمانی كه این كار انجام نشود، «رستاخیز» قابل اكران نیست.
«رستاخیز» به كارگردانی احمدرضا درویش، به عنوان اثری تاریخی و پرهزینه، به واقعه كربلا و شهادت امام حسین(ع) و یارانش پرداخته و از زمان مرگ معاویه تا روز عاشورا و كشته شدن سیدالشهدا(ع) را روایت می‌كند.
«رستاخیز» برای نخستین بار در سال 1392 در سی ودومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و احمدرضا درویش به خاطر كارگردانی آن، سیمرغ بلورین بهترین كارگردانی را دریافت كرد.
نسخه عربی «رستاخیز» با نام «القربان» و نسخه انگلیسی آن با عنوان «حسین، آنكه گفت نه» تهیه شده است.
این فیلم همان زمان كه در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد با مخالفت و انتقادهای برخی مراجع تقلید شیعه مواجه شد.
مخالفت این مراجع با فیلم، به خاطر نمایش چهره حضرت ابوالفضل(ع) و چند تن از اعضای خانواده امام حسین(ع) بوده است.
در «رستاخیز» آرش آصفی، پوریا پورسرخ، حسن پورشیرازی، فرهاد قائمیان، بابك حمیدیان، بهادر زمانی و بازیگران خارجی از جمله دیوید استرن، طلعت حمدی، فؤاد سرور، داوود حسین به ایفای نقش پرداخته اند.
فراهنگ ** 6084 ** 9246 ** 1071

سرخط اخبار فرهنگ