نشت اتمی نیروگاه هسته ای اوكراین را تعطیل كرد

مسكو- ایرنا- ثبت موارد نشت اتمی در نیروگاه اتمی خملنیتسكی در غرب اوكراین سبب توقف كار یك واحد این مركز هسته ای تولید انرژی شد.

به گزارش ایرنا، كارشناسان برای بررسی نشت رخ داده و همچنین جلوگیری از بروز خطرات احتمالی درخواست توقف فعالیت و بهره برداری از نیروگاه را داده بودند كه مورد موافقت مسئولان قرار گرفت.
شركت انرگو اتم اوكراین امروز (یكشنبه) در این باره اعلام كرد كه برای انجام اقدام های لازم و بررسی دلیل بروز این وضعیت، یكی از دو واحد یكهزار مگاواتی این نیروگاه برای هشت روز از مدار بهره برداری خارج شد تا اطمینان نیز بازگشایی نخواهد شد.
نیروگاه هسته ای خملنیتسكی نزدیك شهر نتشین دارای دو بلوك تولید برق اتمی است كه در سال های 1997 و 2004 به بهره برداری رسیده است.
اوكراین 30 سال پیش در دوران اتحاد جماهیر شوروی شاهد بزرگترین فاجعه صنعتی تاریخ جهان با شمار زیادی كشته و مصدوم بود كه سبب شده است بهره برداری از انرژی اتمی در این كشور با بالاترین دقت انجام گیرد.
چرنوبیل منطقه ای در شمال استان كی یف نزدیك مرز بلاروس است كه 26 آوریل 1986 بر اثر انفجار راكتور چهارم نیروگاه هسته ای واقع در آن، مواد هسته ای و رادیواكتیوی محیط پیرامونی و هوا را آلوده كرد كه تا غرب اروپا رسید و بلندای آتش هسته ای آن نیز به 1000 متر رسید.
بر اساس آمارهای موجود 31 كارمند نیروگاه و آتش نشان هنگام انفجار چرنوبیل و ساعت های اولیه امداد رسانی جان باختند، اما شمار واقعی كه سال های بعد بر اثر بیماری های ناشی از پرتوهای رادیواكتیوی جان باختند دهها برابر رقم قربانیان بر آورد می شود.
اروپام*391**1516