۲۷ تیر ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۳۹
کد خبر: 82152217
۰ نفر
مسابقه بین المللی طبیعی دانان نوجوان در شیراز آغاز شد

شیراز- ایرنا- چهارمین دوره مسابقه بین المللی طبیعی دانان نوجوان یكشنبه با حضور 16 تیم دانش آموزی از ایران، روسیه، بلاروس، گرجستان و كرواسی در دانشگاه شیراز آغاز شد.

به گزارش ایرنا اوگنی یونسف (Evgeny Yonosov) مبدع روسی این مسابقه بین المللی در سخنانی در آیین آغاز به این رقابت های علمی گفت: این مسابقه عرصه ای برای بروز استعدادها و خلاقیت های دانش آموزان است.
یونسف گفت: دانش آموزان شركت كننده در این رقابت ها، نتایج پژوهش های خود در باره 17پرسش مفهومی از پیش اعلام شده در باره علوم فیزیك، زیست شناسی و شیمی به زبان انگلیسی ارائه می كنند.
مبدع روسی مسابقه بین المللی طبیعی دانان نوجوان با ابراز خوشحالی از برگزاری این دوره از رقابت ها برای نخستین بار در ایران و به میزبانی دانشگاه شیراز اظهار كرد: حضور 12 تیم از ایران در كنار تیم هایی از دیگر كشورها نشان دهنده آن است كه كشور میزبان مسابقه از جایگاه بالایی در زمینه علوم پایه برخوردار است.
رئیس دانشگاه شیراز نیز در آیین گشایش چهارمین دوره مسابقه بین المللی طبیعی دانان نوجوان گفت:هدف این مسابقات، تشویق نوجوانان به انجام كارهای پژوهشی و آزمایشگاهی است تا با اتكا به این تجارب، در آینده رشته های تحصیلی مناسبی را انتخاب كنند.
مجید ارشاد لنگرودی با اشاره به برگزاری كنفرانس های بین المللی و ملی مختلف در این دانشگاه، خطاب به شركت كنندگان در این مسابقه ها گفت: اگر در این رقابت علمی بین المللی موفق به كسب مدال نشدید نگران نشوید.
رئیس دانشگاه شیراز افزود: مساله اصلی و مهم، فرصت حضور در یك كشور دیگر و آشنایی با فرهنگ سایر كشورها و پیدا كردن دوستان جدید است و اگر با این دیدگاه در مسابقه ها شركت كنید، همه شركت كنندگان برنده این رقابت ها هستند.
رئیس موسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی به عنوان نماینده رسمی مسابقه بین المللی طبیعی دانان نوجوان در ایران نیز در این آیین بیان داشت: این مسابقه ها در رده سنی اصلی 12 تا 16 سال و همچنین رده سنی 16 تا 18 سال برگزار می شود.
خانم ایزدی افزود: در این رقابت ها، دانش آموزان نتایج تحقیق های خود درباره 17پرسش مسابقه كه روی سایت این رقابت علمی قرار داشت را به زبان انگلیسی ارائه می كنند و تیم های دیگر شركت كننده آنها را به چالش می كشند.
وی اظهار كرد: 81 دانش آموز از كشورهای جمهوری اسلامی ایران، روسیه، بلاروس، گرجستان و كرواسی در این رقابت علمی در قالب 16 تیم شركت كرده اند.
رئیس موسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی اظهار كرد: در این مسابقه كه تا یكم مردادماه 95 ادامه دارد، تیم هایی از شهرهای تهران، سمنان، شیراز، مشهد و زنجان به نمایندگی از دانش آموزان كشورمان حضور دارند.
وی افزود: 21 نفر از شركت كنندگان در قالب چهار تیم از كشورهای روسیه، بلاروس، گرجستان و كرواسی هستند.
ایزدی گفت: 19 نفر از استادان و دانشجویان دوره دكترای دانشگاه شیراز و هشت داور از دانشگاه های بلاروس، آمریكا، روسیه، گرجستان، سوئیس، بلغارستان و كرواسی در سه بخش فیزیك، زیست شناسی و شیمی، داوری این رقابت ها را برعهده دارند.
وی اظهار كرد: تیم های شركت كننده از كشورهای گوناگون این فرصت را پیدا می كنند تا علاوه بر شركت در یك رقابت علمی و دوستانه، با فرهنگ غنی كشور ایران نیز آشنا شوند.
بنا بر اعلام سید محسن تقوی رئیس شورای سیاستگذاری چهارمین دوره مسابقه بین المللی طبیعی دانان نوجوانان، بازدید از بناهای فرهنگی گردشگری شیراز و استان فارس مانند آرامگاه های حافظ و سعدی و باغ ارم و مجموعه میراث جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت در برنامه های جنبی این رقابت علمی بین المللی گنجانده شده است.
به گفته تقوی، این مسابقه در سال های قبل در كشورهای تركیه، صربستان و بلغارستان برگزار شد و این نخستین بار است كه جمهوری اسلامی ایران (شیراز)میزبان این رقابت هاست.
یك استاد بخش فیزیك دانشگاه شیراز نیز در سخنرانی علمی در آیین گشایش این مسابقه بین المللی به دیدگاه های مختلف درباره علم اشاره كرد و گفت: اگر با دیدگاه فلسفی و حل مساله به پدیده های طبیعی و همچنین خودمان نگاه كنیم می توانیم زندگی را زیباتر بسازیم.
افشین منتخب گفت: علم گفتمان مشترك میان همه انسان هاست كه می توانند از آن برای ساختن دنیایی بهتر بهره گیرند.
دانش آموزان شركت كننده در این مسابقه بین المللی در ادامه عكس یادگاری گرفتند و پس از آن، وارد مرحله اصلی مسابقه شدند.
این رقابت علمی بین المللی جمعه اول مردادماه 95با معرفی برگزیدگان به كار خود پایان می دهد.
بنا بر اعلام برگزار كنندگان، كشور چین میزبان دوره بعدی این رقابت هاست.
2027 /6118/ 6075