۲۴ تیر ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۲۶
کد خبر: 82149176
۰ نفر
چند وجب جای پارك؛ گلایه بیماران مراكز درمانی

تهران - ایرنا - حكایت هزاران مردمی كه این روزها در اطراف بیمارستان ها و مراكز درمانی تهران و كلانشهرها به دنبال چند متر جای پارك می گردند بسیار تلخ است چرا كه به غیر از تحمل بیمار داری و یا درد بیماری باید دغدغه خودرو، جای پارك و تبعات احتمالی آن را داشته باشند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار اجتماعی ایرنا، اگر در هر ساعت روز وارد یكی از خیابان هایی كه مراكز درمانی بزرگ در آن قرار دارند بشوید با تراكم خودروها و ترافیك نیمه سنگین مواجه خواهید شد و مردمی را مشاهده می كنید كه سوار بر خودروها حیران جایی برای پارك كردن هستند و یا به خاطر نبود محلی مناسب همانند یك پاركینگ باید در وسط خیابان خودرو را رها كنند و راه بندانی به وسعت چند ده متر ایجاد كنند.
مرد 45 ساله ای كه با دفترچه درمانی دخترش در كنار یكی از بیمارستان های تهران نفس نفس می زند با كلافگی و عصبانیت می گوید:« نمی دانم رنج بیمار داری را تحمل كنم یا درد خودروی سواری را؛ دیگر خسته شده ام چونكه از ساعت 7 صبح برای معاینه دختر 6 ساله ام كه مشكوك به هپاتیت است مراجعه كرده ام ولی دریغ از یك جای پارك؛ افسوس كه چرا مراكز درمانی ما باید اینگونه باشد؟
وی ادامه می دهد: بعد از اینكه یك ساعت جستجو كردم جای پاركی برای خودرویم یافتم و به بیمارستان مراجعه كردم اما حال كه برای خرید دارو قصد سوار شدن بر خودروام را دارم آن را پیدا نمی كنم .اهالی و كسبه نزدیك بیمارستان هم می گویند كه خودروی راهنمایی و رانندگی تعدادی خودروهایی كه جای پارك مناسبی نداشته اند را به پاركینگ منتقل كرده است وحالا من مانده ام و دفتر چه بیمه پر از داروهای نایاب و دختری بیمار كه چشم انتظار آمدنم است.
مرد كه اشك در چشمانش حلقه زده می گوید: خدا كند مسئولانی كه هر لحظه در فكر رفاه و آسایش مردم هستند لااقل به این مشكل عدیده موجود در جامعه هم توجه كنند چرا كه همین مشكل به ظاهر سطحی، معضلات بسیاری را به بار می آورد و دغدغه ها و دلمشغولی ها را افزایش می دهد.
وی ادامه می دهد: اگر بودجه و هزینه لازم برای ساخت و ساز پاركینگهایی در كنار مراكز درمانی وجود دارد باید توسط متولیان امر پرداخت شود و ما نیز به عنوان مردم حاضر هستیم حتی هزینه استقرار خودروها در محلهای پارك كنار مراكز درمانی را پرداخت كنیم چرا كه نبود جای پارك هم در وقتمان تاثیر گذار است و هم اینكه بر دغدغه ما می افزاید.
یك خانم كه ناگزیر به پارك دوبله در حوالی بیمارستان است، می گوید: واقعا جای تاسف دارد كه با این همه امكانات هنوز در كشورمان پاركینگهایی برای عموم تعبیه نشده است و باید ساعت ها به دنبال محلی برای پارك خودرو بگردیم و آن هم فایده ای ندارد زیرا باید جریمه و جرثقیل و هزاران دغدغه دیگر را تحمل كنیم.
وی كه با جریمه بر روی شیشه خودرویش مواجه شده، لب خود را گزیده و با افسوس ادامه می دهد: مادرم بیماری قلبی دارد و ساعتی قبل برادرهایم او را به بیمارستان آورده اند و این درد بیمار داری و درمان از همه چیز سخت تر است اما درد زندگی در شهری كه برنامه منظم برای شهروندانش ندارد هم سخت و غیر قابل تحمل است.
این مشكلات و معضلات اینچنینی نه تنها برای این دو هموطن بلكه برای بسیاری از كسانی كه قصد مراجعه به مراكز درمانی را دارند پیش می آید و حتی آنانی كه به غیر از اورژانس برای ملاقات بیماران خویش هم به مراكز درمانی مراجعه دارند با چنین مشكلاتی دست به گریبان هستند.
این روزها یكی از مهمترین دغدغه زندگی شهرنشینی عبور و مرور با خودروی شخصی است و همه از خود این سوال را می پرسند كه آیا استفاده از آن ضرورتی دارد یاخیر ؟ و باید پاسخ آن را در میان مردمی جستجو كرد كه تاكید دارند در مواقع ضروری و برای آسایش بهتر باید از خودروی شخصی استفاده كرد.
یكی از مواقعی كه استفاده از خودروی شخصی ضرورت دارد و مردم كمتر از خودروی عمومی استفاده می كنند زمانهای مراجعه به مراكز درمانی است چرا كه یك بیمار یا خانواده او و یا فردی كه برای عیادت به یك بیمار در مراكز درمانی حاضر می شود اكثرا از خودروی شخصی بهره می گیرد و این استفاده نیز باید با رضایتمندی همراه باشد.
اما این ابراز رضایت گاهی دیده نمی شود چرا كه مراجعه كنندگان به مراكز درمانی غالبا با معضلی به نام ترافیك حوالی مركز درمانی و یا نبود جای پارك مناسب مواجهند و همه آنان خواستار رسیدگی این معضل هستند.
احمد رضا سروش رئیس بیمارستان شریعتی تهران كه گاهی این مشكل را مشاهده كرده و خود نیز با این دغدغه مردم آشناست، می گوید: وجود پاركینگ ها برای بیمارستان ها از واجبات است و نبود آن از معضلات بسیار جدی برای بیماران، پزشكان و كادر پزشكی بیمارستان است.
وی ادامه می دهد: ‌تصور پزشكی كه برای یك عمل اورژانس به بیمارستان فراخوانده شده یا همراه بیماری كه قصد دارد با سرعت هرچه بیشتر بیمارش را به مراكز درمانی آورده و به دست پزشكان بسپارد ، چندان دور از ذهن نیست و حالا تصور این افراد زمانی كه جایی برای پارك خودرویشان نمی یابند نیز كار سختی نیست.
سروش با بیان اینكه منابع مالی بیمارستان بسیار محدود است و اجازه ساخت پاركینگ را نمی دهد ، می گوید:‌ هزینه های درمانی بیمارستان ها به قدری زیاد است كه دیگر اعتباری برای ساخت پاركینگ باقی نمی ماند و اگر امروز برای مشكل كمبود پاركینگ در بیمارستان ها تدبیری اندیشیده نشود خیلی زود به مشكلی پیچیده تر مبدل می شود.
رئیس بیمارستان شریعتی تهران اضافه می كند:‌به تازگی مساله احداث پاركینگ برای بیمارستان ها مورد توجه قرار گرفته كه امیدواریم به خاطر آسایش و رفاه مردم و كاهش مشكلات شهری انجام پذیرد.
نه تنها احمد رضا سروش بلكه بسیاری از كادر بیمارستانهای كلانشهرها و پزشكان شاغل هم خواستار حل و فصل این موضوع هستند و آن را یك نوع دغدغه مشترك با مردم می دانند.
وی در ادامه با اشاره به كمك خیرین در حوزه سلامت گفت: خیران كمك شایانی با ساخت مراكز درمانی و تجهیزات پزشكی به دولت می كنند اما تا كنون در حوزه ساخت پاركینگ در كنار مراكز درمانی ورود پیدا نكردند كه امیدواریم فرهنگ این كار خیر در كشور ایجاد شود.
اجتمام ** 3377** 1569