سیر صعودی ابتلا به تومورهای نورواندوكرین

تهران- ایرنا- دبیر همایش تومورهای نورواندوكرین اعلام كرد كه آمار ابتلا به این تومورها به خصوص در دستگاه گوارش از دهه 70 میلادی رو به افزایش است

به گزارش ایرنا از انجمن كلینیكال آنكولوژی ایران، دكتر 'شقایق كامیان' روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری همایش یك روزه تومورهای نورواندوكرین اظهار كرد: تومورهای نورواندوكرین جزو تومورهای ناشایع و ناشی از اختلالات ژنتیكی هستند كه می توانند ارگان های های مختلف بدن را درگیر كنند.
وی افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده و بر پایه اطلاعات ثبت شده توسط محققان آمریكایی در سال 2004 مشخص شد از هر صد هزار نفر 5 نفر به این تومور مبتلا می شوند.
تومور نورواندوكرین (Neuroendocrine Tumor ) درسلول‌هایی تشكیل می‌شود كه در پاسخ به علامت یا سیگنال دریافتی از سیستم عصبی، هورمون ترشح می‌كنند.
از جمله نمونه‌های تومور‌های نورواندوكرین می توان به تومورهای كارسینویید (شبیه سرطان)، تومور‌های سلول جزیره‌ای، كارسینوم‌های مدولار تیروئید، فئوكروموسیتوم‌ها، و كارسینوم‌های نورواندوكرین پوست (سرطان سلول مركل) اشاره كرد.
براساس شواهد موجود، ممكن است این تومورها مقادیر بیشتر از نرمال هورمون ترشح كنند و امكان دارد این امر باعث بروز علائم متفاوتی شود.
دبیر همایش تومورهای نورواندوكرین با بیان اینكه علت بروز این بیماری ناشناخته است، از اختلالات ژنتیكی به عنوان شناخته شده ترین عامل این بیماری یاد كرد.
وی خاطرنشان كرد: تومورهای نورواندوكرین قسمت های مختلف بدن از جمله دستگاه تنفسی، گوارش، غدد فوق كلیه، تیموس و تیروئید را درگیر می كنند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی ادامه داد: این تومورها درصورت داشتن ترشح، موجب بروز علائمی مانند اسهال و گرگرفتگی می شوند و همچنین می توانند باعث افزایش فشار خون و یا بروز علائم مربوط به افزایش ترشح انسولین و یا سایر هورمون ها شوند كه بستگی به ارگانی دارد كه به وسیله تومور درگیر شده است اما گاهی نیز می توانند بدون ترشح و علامت باشند.
وی به پیشرفت های صورت گرفته در روش های تشخیص این بیماری طی سال های اخیر اشاره كرد و گفت: آمار مبتلایان به تومورهای نورو اندوكرین بخصوص در دستگاه گوارش از دهه 70 میلادی تاكنون رو به افزایش بوده است كه از دلایل آن می توان به استفاده از روش های مختلف تصویربرداری و آزمایشگاهی و پیشرفت روش های تشخیصی اشاره كرد كه شناسایی بهتر مبتلایان و افزایش شمار بیماران را به دنبال داشته است.
متخصص كلینیكال انكولوژی خاطرنشان كرد: اگر این بیماری با درگیری همزمان سایر غدد مانند هیپوفیز، پاراتیروئید، پانكراس و غدد فوق كلیوی باشد موجب بروز سندرم ژنتیكی MEN می شود كه خود دو نوع دارد و روش های تشخیصی و درمانی خاص خود را داراست.
به گفته وی، برای درمان این تومورها بر حسب مكان درگیری و نوع پاتولوژی و مرحله بیماری از درمان های جراحی و غیر جراحی (درمان های دارویی و سیستمیك) استفاده می شود.
كامیان تصریح كرد: با توجه به شیوع كم این بیماری و این كه در همایش های علمی انكولوژی به تومورهای نورواندوكرین كمتر توجه شده است، انجمن كلینیكال انكولوژی تصمیم گرفته با برپایی این همایش به ارائه آخرین دستاوردها و به روز رسانی علم پزشكان در زمینه تشخیص و درمان تومورهای نورواندوكرین بپردازد.
همایش یك روزه تومورهای نورواندوكرین از صبح امروز 24 تیرماه در محل هتل اوین پارسیان با حضور جراحان (سرطان)، متخصصان كلینیكال انكولوژی، هماتولوژی انكولوژی، پزشكی هسته ای و رادیولوژی و داخلی درحال برگزاری است.
علمی**1055**2017