یك فوریت لایحه ایجاد 7 منطقه آزاد تجاری - صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی تصویب شد

تهران- ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یك فوریت لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری-صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی موافقت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس با 130 رای موافق، 100 رای مخالف و 12 رای ممتنع از مجموع 256 نماینده حاضر به یك فوریت لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری - صنعتی و دوازده منطقه وی‍ژه اقتصادی رای مثبت دادند.
در ماده واحده این لایحه آمده است: به دولت اجازه داده می شود 1- در استان گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل(اردبیل)، سیستان و بلوچستان (زابل)، كردستان(بانه و مریوان)، هرمزگان (جاسك)، بوشهر(بوشهر)، منطقه آزاد تجاری - صنعتی را در محدوده های كه به تصویب هیات وزیران می رسد، ایجاد كند.
2- در استان فارس (فسا)، یزد(ابركوه- میبد)، زنجان (زنجان)،‌كهگیلویه و بویر احمد (گچساران)،‌ آرذبایجان غربی(سرو و ارومیه) خراسان رضوی(خواف و قوچان)، لرستان(خرم آباد)،‌قزوین(تاكستان) و اصفهان (شاهین شهر) منطقه ویژه اقتصادی و در استان البرز (ساوجبلاغ) منطقه ویژه اقتصادی دارویی ایجاد كند.
3- اراضی نیمه شمالی جزیره هرمز در محدوده مصوب هیات وزیران و با تایید ستاد فرماندهی كل قوا، به وسعت 21 كیلومتر مربع به هم پیوسته راه اتصال دریایی آن بهجزیره قشم به محدوده منطقه آزاد تجاری - صنعتی قشم ملحق می شود.
4- مناطق آزاد تجاری - صنعتی یادشده براساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران- مصوب 1372- با اصلاحات بعدی آن و مناطق ویژه اقتصادی مذكور براساس قانون تشكیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران - مصوب 1384 اداره خواهند شد.
جبار كوچكی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس در مخالفت با یك فوریت این لایحه گفت: در مجلس نهم با این لایحه مخالفت شد، زیرا باید دید كه آیا این مناطق كارنامه موفقی داشته اند یا خیر؟
وی تصریح كرد: متاسفانه مناطق آزاد به محلی برای واردات و فرار مالیات تبدیل شده و تشویقی نیز برای صادرات از این مناطق صورت نمی گیرد.
عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد:‌ فساد در این مناطق زیاد است و اگر سازمان های نظارتی مانند سازمان بازرسی درباره ان گزارش دهند، نمایندگان از نظر خود بر خواهند گشت.
وی با بیان این كه مناطق آزاد اجازه ورود دیوان محاسبات برای بررسی هزینه ها و درآمدها را نمی دهد، گفت: مناطق آزاد موفق نبوده اند و توسعه آن به نفع كشور نیست.
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم میمه و شاهین شهر نیز در موافقت با این لایحه اظهار داشت:‌ اصل ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی خوب است اما اگر اشكالاتی دارد، باید به مجریان فشار آورد تا قانون را اجرا كرد و اگر قانون ایراد دارد باید آنرا اصلاح كرد.
وی افزود: اگر ایجاد مناطق آزاد ایراد دارد باید همه مناطق ویژه اقتصادی و صنعتی تعطیل شوند و اگر ایراد ندارد باید عدالت رعایت شده و به دیگر مناطقی هم كه خواهان ایجاد چنین مناطقی هستند، اجازه داده شود.
عضو كمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح كرد:‌ مناطق آزاد تجاری و صنعتی برای انتقال فناوری، تامین منابع و جذب تسهیلات خارجی می تواند موثر باشد.
سیام**9103** 1336