افزايش سرمايه بانك ها لازمه رسيدن به استانداردهاي بين المللي است

تهران - ايرنا - مديرعامل بانك صنعت و معدن گفت: امروز براي رسيدن به استانداردهاي بين المللي بانك ها نياز به افزايش سرمايه دارند، بويژه براي بانك هاي دولتي اين مهم ضرورت دارد.

به گزارش ايرنا از پژوهشكده پولي و بانكي، علي‌اشرف افخمي در حاشيه همايش بانكي نمايشگاه بانك، بورس و بيمه اظهار داشت: ايران از سال‌هاي پيش با ركود تورمي روبرو است كه براي خروج از ركود و رسيدن به رونق اقتصادي، بهترين راهكار پرداخت تسهيلات به بنگاه‌هاي اقتصادي كوچك و متوسط است.
وي وجود تنگناهاي مالي براي بانك ها را در پرداخت تسهيلات يادآور شد و گفت: بانك مركزي تسهيل مقررات را در دستور كار قرار داده و بانك‌هاي دولتي و خصوصي هم در اين مسير با افزايش مشاركت پرداخت تسهيلات با قيمت‌هاي مناسب به بنگاه‌هاي اقتصادي گام برمي دارند.
افخمي موضوع اعتبار سنجي صحيح در سيستم بانكي براي پرداخت تسهيلات به بنگاه هاي كوچك و متوسط را خاطرنشان كرد و گفت : بانك صنعت و معدن يك مدل كاربردي در اين خصوص طراحي و اجرا كرده و در بانك‌هاي ديگر نيز به نظر مي رسد اين رويه پياده ‌شود.
وي افزود: شرايط پرداخت تسهيلات نبايد به گونه اي دشوار باشد كه بنگاه‌هاي اقتصادي نتوانند تسهيلات دريافت نمايند، بنابراين تسهيل شرايط اهميت دارد.
به گفته افخمي، بانك صنعت و معدن حركت خود را در پرداخت تسهيلات بايد بر مبناي اين هدف پايه‌ريزي كند كه با اعتبار سنجي‌هاي مناسب و بازديدها و بررسي‌هاي ميداني قبل و بعد از پرداخت وام بر اين فرآيند پرداخت تسهيلات نظارت مي‌كند.
وي پيرامون وضعيت اعتبار دهي نظام بانكي به بخش توليد اظهار داشت: شرايط اكنون نسبت به گذشته بهبود پيداكرده و در مقايسه با سال 94 پيشرفت‌هاي خوبي صورت گرفته است.
افخمي گفت: افزايش 30 درصدي پرداخت تسهيلات در بانك صنعت و معدن در دوره سه ماهه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نشان مي دهد اين بانك امسال روند روبه رشدي را در پيش‌ گرفته كه نقش كمك‌هاي بانك مركزي تأثيرگذار بوده و چرخه اعطاي تسهيلات در اين بانك را سرعت بخشيده است.
به گزارش ايرنا، همچنين برگزاري كارگاه تخصصي پرداخت هاي بين المللي با عنوان «اتصال مجدد ايران به پرداخت هاي بين المللي دنيا» در حاشيه كنفرانس بانكي همايش بورس، بانك و بيمه با حضور كارشناسان، مديران و مسئولان بانك ها و شركت هاي خدمات پرداختي داخلي و خارجي از رخداد هاي امروز (سه شنبه )بود.
در اين كارگاه الزامات، قوانين، مقررات و شيوه هاي پرداخت بين المللي براي حاضرين تشريح و به سوالات مختلف آنها از سوي حاضرين پاسخ داده شد.
آرمين گرهارت مديرعامل خدمات مالي EDI از فرانكفورت آلمان در اين پنل، گفت: تغييرات در سيستم هاي پرداخت زمان بر است و دنيا به شكل مستمر در حال تغيير است و پيشرفت صنعت به سرعت انجام مي شود و براي اجرايي كردن هر طرح جديد، نياز به زماني معقول وجود دارد.
وي افزود: يكي از اهداف بانك مركزي اروپا آن است كه هر فردي بتواند از خانه خود هر آنچه را كه مي خواهد از هر كجاي دنيا خريداري و مبلغ آن را پرداخت كند. كارگاه تخصصي « اتصال مجدد ايران به پرداخت هاي بين المللي دنيا » با حضور آرمين گرهارت مدير شركت خدمات مالي EDI، عبدالحسين رضايي مدير اداره كل عمليات و خزانه داري ارزي بانك سپه، كايي مارزليني متخصص شبكه سوئيفت از گروه لجستيك پرداخت هاي لندن برپا شد.
همچنين اوويي كلات مديرعامل شركت راه حل هاي تجاري GEVA از لوكزامبورگ، فرانك مارشال متخصص پرداخت از شركت خدمات مالي EFiS EDI از آلمان و كريستوفر هوگو استيفل مديرعامل شركت Fine networks از سوييس از ديگر شركت كنندگان بودند.
نخستين كنفرانس همايش بورس، بانك و بيمه از صبح امروز (سه شنبه) با حضور اكبر كميجاني قائم مقام بانك مركزي، علي ديواندري رئيس پژوهشكده پولي و بانكي، حجت الاسلام و المسلمين غلامرضا مصباحي مقدم عضو شوراي فقهي سازمان بورس و اوراق بهادار، مديران عامل بانك ها و كارشناسان در سالن خليج فارس نمايشگاه بين المللي تهران برگزار شد.
اقتصام** 2025 ** 1559

سرخط اخبار اقتصاد