حدود 32 هزار نفر در كشور، مبتلا به عفونت اچ آي وي هستند

يزد- ايرنا- رئيس مركز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: هم اكنون 31 هزار و 950 نفر بيمار مبتلا به عفونت اچ آي وي در كشور شناسايي شده اند.

دكتر محمد مهدي گويا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در يزد افزود: پنج هزار نفر از اين تعداد مبتلا به ايدز و بقيه به ويروس اچ آي وي آلوده هستند.
وي با بيان اينكه 84 درصد مبتلايان به اچ آي وي، مردان و مابقي زنان هستند اظهار كرد: البته موارد ابتلا به اين بيماري در بين زنان در حال افزايش است.
به گفته وي، عامل اصلي ابتلا به بيماري اچ آي وي در كشور اعتياد تزريقي است و برآوردها نشان مي دهد 15 درصد افراد اعتياد ترزيقي، به ويروس اچ اي وي آلوده هستند.
رئيس مركز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي اضافه كرد: متاسفانه الگوي انتقال، از طريق تماس جنسي خارج از چارچوپ ازدواج در حال رشد است.
وي در ادامه به بيماريهاي هاري و بيماري مشترك بين انسان و حيوان اشاره كرد و با بيان اينكه اين بيماري يك بيماري غير قابل درمان است تصريح كرد: هاري، بيماري حاد كشنده و ويروسي است.
گويا با بيان اينكه شاهد كاهش برخي از بيماريهاي واگيردار در كشور هستيم افزود: در سال 84، 18 هزار نفر در كشور به بيماري مالاريا مبتلا شده بودند كه اكنون اين رقم به كمتر از 200 مورد رسيده است.
وي تعداد مبتلايان به بيماري سرخك در كشور در سال 82 را 11 هزار نفر بيان كرد و گفت: در سالجاري موارد ابتلا كمتر از يكصد نفر گزارش شده است.
ايدز(AIDS) يا سندرم نقص ايمني اكتسابي(Acquired immune deficiency syndrome)، نوعي بيماري است كه در دستگاه ايمني و توسط ويروس نقص ايمني(HIV) ايجاد مي شود.
ايدز از سوي سازمان بهداشت جهاني ششمين بيماري كشنده نام گرفته و هم اكنون حدود 35 ميليون نفر در سراسر جهان به ويروس اچ آي وي (HIV) آلوده هستند و تا به حال حدود 39 ميليون نفر جان خود را بر اثر اين بيماري از دست داده اند.
2088/ 6197/1772