حجت الاسلام رشاد: امر به معروف و نهی از منكر نهادی فراتر از یك وزارتخانه نیاز دارد

مشهد- ایرنا- رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: به دلیل اهمیت مساله حجاب باید مرجع و نهادی بالاتر از یك وزارتخانه در حد قوه به انجام فریضه امر به معروف و نهی از منكر اختصاص یابد.

حجت الاسلام و المسلمین علی اكبر رشاد روز سه شنبه در مراسم پایانی همایش ملی قیام گوهرشاد در مشهد افزود: وزارتخانه در اختیار دولتها است و دولتها هم براساس مبانی و گرایشهای سیاسی خود روند كار در وزارتخانه ها را تغییر می دهند.
وی در بخش دیگری افزود: در مقابل این بدحجابی در كشور علما و حوزه های علمیه سكوت كرده اند و وظایف دینی و صنفی خود را انجام نمی دهند اما اگر بیش از این درنگ كنیم همه چیز از دست خواهد رفت و فرهنگ ویران خواهد شد.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: حجاب و پوشش به همین سادگی نیست زیرا اگر مساله ساده ای بود قیام گوهرشاد اتفاق نمی افتاد.
وی گفت: غرب سرمایه گذاری زیادی روی این مساله كرده زیرا حجاب به بسیاری از عناصر و مولفه های هویت ساز پیوند می خورد و حس نمادین پوشش بیش از همه عناصر فرهنگی است.
او افزود: نمود پوشش در نشان دادن هویت، شخصیت و فرهنگ یك جامعه بیش از هر عنصر دیگری رساست و به چشم می آید لذا با تغییر پوشش، شخصیت و هویت فرد دگرگون می شود، فرهنگ و سبك زندگی و اخلاق عناصر بسیار تعیین كننده ساخت جامعه مثل نهاد خانواده تغییر می كند.
رشاد گفت: اگر نهاد خانواده ویران شود مفهوم خدا، معاد، ازدواج و همه چیز تغییر می كند، آنچنان كه امروزه این مفاهیم در برخی كشورها در ذهن مردم تغییر كرده و می گویند جهنمی وجود ندارد .
نخستین همایش ملی قیام گوهرشاد با هدف معرفی و احیا نهضت ملی دفاع از سبك زندگی دینی در برابر تجدد وارداتی دوران پهلوی، دیروز با حضور جمعی از نخبگان و دانشگاهیان در مشهد آغاز شد.
از مجموع 160 چكیده مقاله و 110 مقاله علمی رسیده به این همایش 50 مقاله در قالب سخنرانی و 145 چكیده مقاله بطور مكتوب ارائه شد. 30 درصد این مقالات مرتبط با موضوع حجاب و عفاف بوده است.
21 تیر سال 1314 به دنبال كشف حجاب رضاخانی مردم متدین و روحانیون مشهد قیام كردند و به دنبال آن قتل عام گسترده ای توسط عوامل رضاخانی در مسجد گوهرشاد این شهر رخ داد.
7489/1858 /1596