۲۲ تیر ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۴۷
کد خبر: 82145827
۰ نفر
افزايش شمار كشته ها و مجروحان در درگيري هاي كشمير هند

تهران - ايرنا - خبرگزاري اسپوتنيك به نقل از منابع وزارت كشور هند گزارش داد: شمار كشته هاي درگيري ها بين معترضان و نيروهاي امنيتي در كشمير به 31 و تعداد مجروحان به يك هزار و 365 نفر افزايش يافت.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاري اسپوتنيك روسيه، درگيري ها بين پليس و معترضان از شنبه گذشته و پس از كشته شدن «برهان مظفر واني» يكي از سركردگان گروه غيرقانوني حزب المجاهدين هند در كشمير آغاز شد.
به گزارش آسوشيتدپرس، «واني» جمعه گذشته به دست نيروهاي امنيتي هند كشته شد.
«راجنات سينگ» وزير كشور هند نيز كه قرار بود براي شركت در اجلاس امنيتي هند و امريكا به واشنگتن سفر كند، به دليل درگيري هاي خونين در جامو و كشمير سفرش را لغو كرد.
اين اجلاس قرار بود روز يكشنبه هفته آينده در واشنگتن برگزار شود.
مردمان محلي به ويژه ساكنان دره كشمير خواستار خودمختاري بيشتر و حتي استقلال از هند هستند.
به گزارش ايرنا، «نارندرا مودي» نخست وزير هند روز سه شنبه بلافاصله بعد از بازگشت از سفر به چهار كشور آفريقايي براي بررسي خشونت ها و ناآرامي هاي دره كشمير نشست اضطراري تشكيل داد.
پليس كشمير براي كنترل اوضاع از روز شنبه ممنوعيت رفت و آمد و تجمع در شهرهاي سرينگر، پولواما، انانتيگ، شوپيان، كوپوارا و كولگام به مرحله اجرا گذاشت.
دولت هند در چند روز گذشته دو هزار نيروي كمكي براي كنترل اوضاع به منطقه اعزام كرده و تلفن همراه و اينترنت را در ايالت جامو و كشمير قطع كرده است.
هم اكنون فعاليت بسياري از مراكز خريد، مدارس، دانشگاه ها و جايگاه هاي عرضه سوخت تعطيل شده است.
مقامات دولتي ايالت جامو و كشمير اعلام كردند: سيستم حمل و نقل عمومي تعطيل و تردد خودروهاي شخصي نيز در كشمير بسيار محدود است.
بيشتر رهبران جدايي طلب مانند «سيدعلي شاه گيلاني»، «مير واعظ عمر فاروق» و «محمد ياسين» در چند روز گذشته در حصر خانگي قرار گرفته اند.
دولت پاكستان با صدور بيانيه اي با محكوم كردن قتل «برهان واني» سركرده حزب المجاهدين ،از دولت هند خواست كه به قتل هاي فراقضايي (بدون محاكمه) نيروهاي امنيتي اين كشور پايان دهد.
دولت هند نيز با رد قتل هاي فراقضايي ازسوي نيروهاي امنيتي اين كشور ،اين درخواست اسلام آباد را نشانه حمايت اين كشور از گروه هاي تروريستي دانست.
هند و پاكستان از زمان استقلال در سال 1947 تاكنون برسر حاكميت بر منطقه جامو و كشمير بايكديگر مناقشه دارند.
بخشي از كشمير در خاك هند و بخش ديگر در پاكستان قرار دارد و هر دو كشور ادعاي مالكيت بر كل اين منطقه را دارند.
دو كشور از زمان استقلال تاكنون دو بار بر سر اين منطقه با هم وارد جنگ شده اند و همچنان بخش زيادي از مشكلات دو كشور مربوط به اين منطقه است.
كشمير تنها ايالت هند با اكثريت مسلمان است.
درگيري شبه نظاميان كشميري و نيروهاي امنيتي هند از سال 1989 تاكنون 68 هزار كشته برجا گذاشته است.
آساق**3077**1392