سرنوشت وزارت كشور هنوز اولویت اول رسانه های عراقی است

بغداد-ایرنا- ماجرای استعفای محمد سالم الغبان وزیر كشور عراق هنوز هم مهم ترین سوژه روز در بغداد است و خبر تشكیل اولین جلسه پارلمان (امروز سه شنبه) بعد از ماه ها تعطیلی نیز نتوانست آن را از اولویت خبری در رسانه های عراق بیاندازد.

به گزارش ایرنا، وزارت كشورعراق روز دوشنبه به فاصله كمی دو بیانیه صادر كرد كه اولی حاكی از تعیین عقیل الخزعلی به عنوان سرپرست وزارت كشور از سوی نخست وزیر عراق بود و دومی نفی همین خبر.
این خبر بعد از آنكه چندین نام برای جانشینی محمد سالم الغبان وزیر كشور سابق عراق طی روزهای گذشته مطرح شده بود، بازتاب گسترده ای در رسانه های عراقی داشت.
عقیل الخزعلی استاندار سابق كربلا ، از شخصیت های عضو حزب الدعوه تنظیم داخل است كه وزارت كشور او را در روز دوشنبه به اشتباه به عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی كرده بود.
دلیل اشتباه وزارت كشور در صدور بیانیه ای كه در آن گفته شد العبادی طی حكمی الخزعلی را به عنوان سرپرست وزارت كشور تعیین كرد ، هنوز مشخص نیست. با این حال ٬برخی رسانه ها نامه ای را منتشر كردند به امضای الغبان در روز استعفایش كه در آن الخزعلی را مامور كرده تا تعیین جانشین برای وی ، وزارت كشور را مدیریت كند.
بطور طبیعی الغبان می بایست، به دنبال تقدیم استعفایش، امور را به یكی از معاونان خود می سپرد و براساس سند منتشر شده، او نیز الخزعلی، معاون اداری و مالی وزارتخانه را تعیین كرد، اگرچه هنوز صحت این سند نیز تایید نشده است.
به هرحال غروب هنگام دوشنبه ٬وزارت كشور مجددا یك بیانیه صادر كرد و بیانیه قبلی را مبنی بر انتصاب الخزعلی از سوی العبادی به عنوان سرپرست وزارت كشور تكذیب كرد تا سرنوشت مهم ترین وزارتخانه امنیتی عراق همچنان در هاله ای از ابهام باقی بماند.
این كشمكش های رسانه ای در حالی در روز دوشنبه جریان داشت و هنوز هم گویا تمام نشده است كه سرعت عمل العبادی در پذیرش استعفای الغبان همچنان محل بحث در رسانه های عراقی باشد.
محمد ناجی از نمایندگان فراكسیون بدر در پارلمان عراق در گفت وگویی رسانه ای تعجب خود را از این موضوع پنهان نكرد و گفت :درحالی كه العبادی هنوز بیشتر استعفاهای قبلی را روی میز نگهداشته است، سرعت عمل وی در پذیرش استعفای الغبان عجیب و بی سابقه است.
این صریح ترین واكنش به تصمیم العبادی بود كه روز یكشنبه این هفته پس از پنج روز سكوت در قبال حرف و حدیث ها در خصوص پذیرش و عدم پذیرش استعفای وزیر كشور عراق، به یكباره گفت كه همان روز اول با استعفای الغبان موافقت كرده بود.
مستندات رسانه ای تایید می كند كه استعفای الغبان به دنبال تشدید فشارهای برخی جریان های سیاسی به دنبال انفجار كراده در یكشنبه هفته گذشته صورت گرفت و یكی از گروه هایی كه بیشترین فشار را وارد كرد، جریان صدر و رهبر آن مقتدی بود.
خود مقتدی صدر نیز این هفته در گفت وگویی با یكی از شبكه های ماهواره ای كه به گرایش بعثی شهرت دارد، تایید كرد كه در فشارها برای كنار گذاشتن وزیر كشور نقش داشته است.
وی گفت كه با العبادی تماسی تلفنی داشته كه در آن نخست وزیر ٬نظر وی را درباره استعفاها جویا شده است.
به هرحال محمد سالم الغبان با پرونده نسبتا موفقی به ویژه در جنگ علیه داعش و كاهش حملات تروریستی در بغداد و سایر شهرها وزارت كشور را ترك كرد و در حالی استعفا داد كه نیروهای تابع این وزارتخانه در شیرین كردن كام مردم عراق از پیروزی های اخیر به ویژه در فلوجه سهم بزرگی داشتند.
الغبان و بسیاری از فرماندهان الحشد الشعبی از جمله هادی العامری، ابومهدی المهندس، قیس الخزعلی و اكرم الكعبی بارها طی ماه های گذشته نسبت به وجود هسته های خفته و مخفی داعش در سطح بغداد و حومه آن و تشدید حملات تروریستی در داخل بغداد هشدار داده و از دولت خواسته بودند ، دستور اقدام ضربتی را برای نابودی این لانه ها صادر كند؛ موضوعی كه رئیس جمهوری عراق نیز بر آن تاكید كرد و كارشناسان امنیتی برجسته ای مانند وفیق السامرائی نیز آن را مورد تاكید قرار دادند.
امنیت بغداد كه بهانه ای برای كنار گذاشتن الغبان شد، هیچ گاه در اختیار وزارت كشور نبود و الغبان بارها پیش از این خواستار انتقال پرونده از فرماندهی عملیات بغداد به وزارت كشور شده بود.
حالا بعد از گذشت یك هفته از استعفای الغبان، تدابیر امنیتی سختی از سوی نیروهای امنیتی در بغداد شروع شده است و خیابان های زیادی در مركز شهر بر روی تردد خودروها بسته شد و نیروهای امنیتی سرگرم بازرسی ها و تفتیش های گسترده در مناطقی از بغداد شده اند كه عموما هدف بمب گذاری هاست.
هنوز معلوم نیست بازرسی ها ، بخشی ازیك طرح عملیاتی برای انهدام لانه های تروریستی در بغداد است یا این نیروها در خصوص یك انفجار دیگر به اخبار و اطلاعاتی دست یافته اند.
این تدابیر كه معمولا هر از گاهی در بغداد به اجرا گذاشته می شود، در حالی است كه هسته های خفته و مخفی داعش در مناطق دیگری از بغداد استقرار دارند و حمله به آنها نیازمند یك وحدت كلام و عمل یكپارچه سیاسی است.
خاورم*2*1770**2041**

سرخط اخبار جهان