'دیپلماسی علمی' مبنای توسعه همكاری های دانشگاهی تهران – مانیل است

كوالالامپور - ایرنا - رایزن علمی ایران در شرق آسیا روز دوشنبه گفت كه ایران به دنبال توسعه همكاری های دانشگاهی، علمی و تحقیقاتی با مراكز علمی، آموزش عالی و دانشگاه های فیلپین برمبنای 'دیپلماسی علمی' است.

به گزارش ایرنا، 'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیا در گفت وگو با روزنامه انگلیسی زبان 'مانیلا تایمز' فیلپین، تصریح كرد: دیپلماسی علمی به معنای قرار دادن دانش، علم و تحقیقات به عنوان مبنایی برای روابط با كشورهای مختلف است و این دیپلماسی زمینه ای بهتر و مناسب تر برای توسعه همكاری های پایدار در حوزه های مختلف ایجاد می كند.
وی گفت: علم، دانش و تحقیقات، برخلاف سایر مولفه های سیاسی، فرهنگی، جغرافیایی و ... كه تاكنون مبنای توسعه همكاری های بین المللی بوده اند، از مبانی و استانداردهای جهانی و مورد قبول عموم محققان، اندیشمندان و روشنفكران برخوردار است و تغییر آن به راحتی امكان پذیر نیست، لذا اگر به عنوان مبنایی برای توسعه روابط مورد توجه قرار گیرد، كمتر دچار تغییر یا آسیب خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه 'دیپلماسی علمی' به عنوان یك اصل اساسی برای 'توسعه همكاری های بین المللی' در دستور كار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران قرار دارد، گفت: توسعه همكاری های علمی و دانشگاهی بین دو ایران و فیلپین موجب تقویت همكاری های دوجانبه در سایر حوزه ها نیز خواهد شد.
رایزن علمی ایران در شرق آسیا كه برای بازدید از دانشگاه های فیلیپین و دیدار با دانشجوهای ایرانی به مانیل سفر كرده بود، روز پنجشنبه و جمعه هفته گذشته از سه دانشگاه بزرگ این كشور دیدن كرد و با مقامات عالیرتبه این دانشگاه ها راه های توسعه همكاری های دوجانبه علمی و دانشگاهی را بررسی كرد.
قنبری باغستان در این دیدارها با اشاره به توانمندی های علمی و دانشگاهی ایران، گفت: ایران در سال 2015 میلادی به لحاظ تولید علمی در منطقه خاورمیانه رتبه نخست، در آسیا رتبه 5 و در جهان رتبه 16 را از آن خود كرده است كه این امر نشان دهنده رشد سریع پیشرفت های علمی ایران در سال های اخیر است.
وی با اشاره به فعالیت دو هزار و 500 دانشگاه و مركز آموزش عالی در ایران، 36 پارك فناوری، انتشار یكهزار مجله علمی و تحقیقاتی و ... ظرفیت كشورمان را برای توسعه همكاری های علمی با فیلپین بسیار زیاد دانست.
وی در گفت وگو با 'مانیلا تایمز'، نانوتكنولوژی، سلول های بنیادی، فناوری اطلاعات و ... را از حوزه هایی اعلام كرد كه فیلیپین به عنوان یك كشور درحال توسعه به آنها نیاز دارد و می تواند از كمك جمهوری اسلامی ایران برخوردار شود.
این روزنامه فیلیپینی در پایان ایران را جزء معدود كشورهایی معرفی كرد كه توانسته است به صورت مستقل ماهواره تحقیقاتی در مدار زمین قرار دهد و تلاش دارد طی 10 سال آینده با استفاده از فناوری بومی، فضانورد به فضا اعزام كند.
در حال حاضر بیش از 400 دانشجوی ایرانی در دانشگاه های فیلیپین و در رشته های پزشكی و دندانپزشكی تحصیل می كنند.
آساق**1611

سرخط اخبار جهان