۲۰ تیر ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۳۸
کد خبر: 82142821
۰ نفر
گمرك آستارا ، نبض تپنده صادرات در شمال كشور

آستارا - ايرنا - اداره كل گمرك آستارا چندين سال است كه رتبه نخست صادرات را در ميان مرزهاي شمال كشور به خود اختصاص داده و اين گمرك نبض تپنده صادرات كالاهاي غير نفتي در شمال كشور محسوب مي شود.

به گزارش روز يكشنبه خبرنگار ايرنا گمرك آستارا به عنوان يك اداره كل در امور واردات و صادرات قطعي ، ورود و خروج موقت ، تعاوني مرزنشينان ، ترانزيت داخلي و خارجي ، كارنه تير بين المللي ، مبدا و مقصد كارنه تير، كاپوتاژ ، امور مسافري، مرجوعي، امانت هاي پستي و قضايي فعاليت مي كند.
اين گمرك رتبه اول تجارت چمداني در ميان مرزهاي زميني و رتبه نخست صادرات در ميان مرزهاي شمال كشور را دارد.
سومين مرز زميني پرتردد كشور از جمله مزيت هاي اين گمرك است كه تردد سالانه بالغ بر 800 هزار نفر مسافر داخلي و خارجي اين مرز را به يكي از پوياترين مرزهاي زميني تبديل كرده است.
بيشترين حجم صادرات شهرستان آستارا از طريق گمرك شامل مواد غذايي ، محصولات كشاورزي ، البسه ، محصولات شيميايي ، مواد معدني ، مصالح ساختماني و برخي كالاهاي صنعتي است كه به كشورهاي آذربايجان و روسيه ارسال مي شود.
عمده ترين كالاهاي وارداتي اين گمرك نيز شامل آهن آلات ، انواع چوب و تخته ، انواع محصولات مصرفي ، البسه و لوازم خانگي است كه از كشورهاي تركيه، آذربايجان و چين به آستارا وارد مي شود.
گمرك آستارا با قدمتي بيش از 130 سال يكي از شاهرگ ها و قطب هاي اقتصاد استان گيلان محسوب مي شود و اين اداره كل درجهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتي ؛ اقدام و عمل ضمن خدمات رساني در تمامي امور مربوط ، به آخرين و بروز ترين سيستم هاي گمرك الكترونيك نيز متصل شده تا گامي در جهت روان سازي ، پويايي و تسهيل در امر صادرات برداشته باشد.

*هيچگونه ركودي در گمرك آستارا وجود ندارد

مدير كل گمرك آستارا در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه هيچگونه ركودي در گمرك اين شهرستان وجود ندارد و اين را مي توان از رضايت تاجران و صادركنندگان دريافت ، گفت: خوشبختانه در روند مبادلات كالا به سبب وجود تجهيزاتي نظير دستگاه ايكس ري هيچگونه خللي تاكنون ايجاد نشده است.
رسول اميدي با اشاره به اينكه دستگاه ايكس ري با صرف هزينه اي بالغ بر 240 ميليارد ريال در گمرك آستارا راه اندازي شده است ، افزود: با راه اندازي اين دستگاه جابجايي احتمالي هرگونه مواد مخدر و كالاهاي قاچاق كنترل و شناسايي مي شود.
وي ميزان صادرات كالاي غير نفتي در سه ماهه اول سال جاري را از طريق گمرك آستارا 94 هزار و 157 تن و به ارزش حدود 47 ميليون دلار ذكر كرد و افزود: در شرايطي كه برخي از گمركات در اين مدت كاهش 50 درصدي ارزش صادرات را تجربه كردند ولي گمرك آستارا فقط پنج درصد از نظر ارزش صادرات در مقايسه با مدت مشابه سال قبل با كاهش مواجه بوده است.
وي با بيان اينكه صادرات كالا در راستاي توسعه اقتصادي كشور به شكل عادي از طريق گمرك آستارا انجام مي شود ، اظهار داشت: كاهش اندك صادرات نيز متاثر از وضعيت جهاني است كه البته نبايد از تاثير بالا رفتن نرخ ارز و نيز وجود مشكلاتي در زمينه مبادلات بين المللي پولي غافل شد.
وي با بيان اينكه با رونق صادرات محصولات كشاورزي از شهريور ماه سال جاري صادرات گمرك آستارا افزايش پيدا مي كند ، گفت: در طول سه ماه سال جاري ترانزيت خارجي از لحاظ ارزش دلاري 91 درصد ، ترانزيت داخلي نزديك به 300 درصد ، تعداد اظهار نامه وارداتي هفت درصد و اظهار نامه صادراتي 19 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش داشته است.
وي با اشاره به افزايش 40 درصدي تعداد تردد كاميون ورودي و خروجي در سه ماه اول سال جاري در مقايسه با مدت مشابه سال قبل ، بيان كرد: كالاي همراه مسافر نيز در چارچوب معافيت هاي موجود بدون هيچ گونه مشكلي و محدوديتي انجام مي شود ،هر چند عده اي انتظار دارند كه اين رويه خارج از قواعد از حالت مسافري خارج شده و تجاري شود كه اين امر خارج از حيطه اختيارات گمرك آستارا بوده و مستلزم مجوز كشوري است.
اميدي در ادامه با بيان اينكه گمرك آستارا از گمركات پيشرو در زمينه پياده سازي اهداف دولت الكترونيك است، گفت: تقريبا تمامي رويه هاي تعريف شده الكترونيكي در گمرك آستارا اجرا مي شود.
وي ادامه داد: اخيرا گمرك آستارا به سامانه سالن متمركز براي واردات پيوست كه اين امر به تسهيل و روانسازي مبادلات ، كاهش هزينه ها و سلامت انجام كار كمك مي كند.
مدير كل گمرك آستارا در خصوص انجام تدابير لازم براي جلوگيري از مبادلات كالاي قاچاق از طريق گمرك آستارا ، گفت: با توجه به اعمال كنترل در هاي ورود و خروج و به سبب داشتن دستگاه هاي ايكس ري پيشرفته براي كنترل بار كاميون و بار مسافر و نيز به سبب وجود سگ هاي مواد ياب قدرت ريسك انجام قاچاق بالا رفته و ميزان تخلفات در گمرك آستارا پايين آمده است.
اميدي در ادامه با اشاره به افزايش هزينه هاي دريافتي گمرك جمهوري آذربايجان از كاميون هاي ايراني ، گفت: تفاوت در آغاز ساعت اداري بين گمرك آستارا و گمرك جمهوري آذربايجان نيز از جمله مشكلاتي است كه باعث ايجاد ترافيك كاميون هاي حمل بار در شهرستان آستارا مي شود.
شهرستان بندري آستارا با 86 هزار نفر جمعيت در شمال غربي استان گيلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزي جمهوري آذربايجان، سومين مرز پرتردد كشور محسوب مي شود به طوري كه سالانه نزديك به 800 هزار نفر مسافر داخلي و خارجي از اين مرز تردد مي كنند.
7105/6070