۲۰ تیر ۱۳۹۵، ۱۱:۳۲
کد خبر: 82142679
T T
۰ نفر

تولید روزانه 500 تن زباله در خراسان شمالی

۲۰ تیر ۱۳۹۵، ۱۱:۳۲
کد خبر: 82142679
تولید روزانه 500 تن زباله در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل مدیریت پسماند خراسان شمالی گفت: روزانه 500 تن زباله تر و خشك در استان تولید می شود كه این میزان در سال 185 هزار تن است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، روح الله عظیمی روز یكشنبه در یك نشست خبری به مناسبت 21 تیرماه كه به نام 'روز بدون نایلكس' نام‌گذاری شده است،‌ اظهار كرد: سرانه تولید هر نفر درتولید زباله در استان ،650 گرم می باشد كه این سرانه تولید در بجنورد برای هر نفر 619 گرم می باشد.
وی با بیان این كه چهار درصد از این مقدار زباله را مواد پلاستیكی تشكیل می دهد افزود: روزانه 20 تن مواد پلاستیكی معادل هفت هزارو 200 تن در سال مواد پلاستیكی در استان تولید می شود.
وی خاطرنشان كرد: در شهرستان بجنورد هم روزانه 130 تن زباله تولید می شود و علاوه براین، در این شهرستان 200 هزار نفری 600 هزار كیسه زباله روزانه مصرف می شود.
مدیرعامل پسماند استان خراسان شمالی تصریح كرد: 60 درصد از این پسماندها، تر و شامل مواد غذایی و 40 درصد هم خشك و شامل
كاغذ، پلاستیك، قوطی های فلزی و شیشه است.
وی آموزش شهروندی را از برنامه‌های در دستور كار سازمان مدیریت استان دانست و خاطرنشان كرد: ترویج فرهنگ استفاده از كیسه‌ های پارچه ‌ای به جای كیسه‌ های نایلونی به ‌منظور حفاظت از محیط زیست، از برنامه‌های سازمان مدیریت پسماند می باشد.
عظیمی حراست از محیط ‌زیست را عامل اصلی حفظ سلامت عمومی جامعه دانست و خاطرنشان كرد: خانواده با رعایت نظافت شهری و استفاده از مواد مصرفی تجزیه‌ پذیر نقش مهمی در حفظ نظافت شهری و سلامت عمومی جامعه ایفا می‌كنند.
وی با تاكید بر اینكه پیشگیری مهم ترین عامل در كنترل یك بحران است تصریح كرد: شهروندان باید از تولید زباله پیشگیری وبرای استفاده دوباره در زمینه بسیاری از مواد دور ریختنی تلاش كنند و تا حد امكان از تولید پساماند تر جلوگیری نمایند.
برطبق آمار سازمان جهانی خواروبار (فائو) در ایران سالانه 35 میلیون تن مواد غذایی هدر می رود كه با آن می توان 15 میلیون نفر را سیر كرد.
استان 925 هزار نفری خراسان شمالی در شمالشرق كشور واقع شده است.
6003/ 6042

سرخط اخبار استان‌ها