كارشناس مصري: سفر نتانياهو به آفريقا به ضرر مصر است

تهران - ايرنا - استاد علوم سياسي دانشگاه قاهره سفر بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي به قاره آفريقا را به ضرر مصر خواند.

پايگاه خبري اليوم السابع روز شنبه به نقل از طارق فهمي استاد علوم سياسي در دانشگاه قاهره نوشت: پيامدهاي سفر نتانياهو به كشورهاي اطراف رود نيل به ضرر مصر خواهد بود، چرا كه تل آويو در ظاهر چهره بشر دوستانه در سياست خارجي به خود گرفته و سعي مي كند با كمك هاي مالي، ساخت سد و توسعه در برخي از كشورهاي قاره سياه، چهره خود را تغيير دهد.
فهمي افزود: سياست اسرائيل (رژيم صهيونيستي) با كشورهاي اطراف رود نيل همزمان با زمان پايان يافتن ساخت سد اتيوپي از حالت پنهاني به علني رسيده است.
وي ادامه داد: اكنون توافقي براي ساخت دو سد جديد در اتيوپي و سد ديگري در اوگاندا بر اساس نرخ گذاري آب در مقابل نفت از سوي رژيم صهيونيستي وجود دارد.
به گفته استاد علوم سياسي در دانشگاه قاهره، چيزي كه در رسانه هاي جمعي اعلام نشده اين است كه رژيم اسرائيل استراتژي امنيتي دفاع از خود را در آفريقا پايه گذاري كرده است.
وي افزود: رژيم اسرائيل (رژيم صهيونيستي) با اين كار به دنبال ثابت نمودن پاي خود در قاره آفريقا است.
شبكه خبري الجزيره نيز با استناد به گزارشي كه در روزنامه عبري زبان اسرائيل اليوم منتشر شده، اعلام كرد: بوعاز بيسموت ديپلمات سابق رژيم صهيونيستي، سفر نتانياهو به آفريقا را شكوفايي بي سابقه در روابط تل آويو با كشورهاي آفريقايي توصيف كرد.
وي گفت كه اين سفر به دليل آنكه اين قاره شامل 54 كشور مي باشد، از اهميت ويژه اي برخوردار است و مهم تر آن كه هر يك از اين كشورها داراي يك راي در سازمان ملل هستند.
اين ديپلمات رژيم صهيونيستي گفت كه روابط با كشورهاي آفريقايي پشتيباني مهمي براي تل آويو در نهادهاي بين المللي است و مي تواند پوشش امنيتي استراتژيك در قبال كشورهاي متخاصم ايجاد كند و علاوه بر آن موجب تقويت روابط اقتصادي با اين قاره مي شود.
عوفر يسرائيلي محقق كانون هرتسليا نيز در اين باره گفت كه آفريقا هدف استراتژيك سياسي براي تل آويو است و سفر نتانياهو به اين قاره به نوبه خود مرحله اي تاريخي براي اين رژيم به شمار مي رود.
وي اظهار داشت كه مقامات اسرائيلي در تل آويو به تقويت روابط سياسي و امنيتي با جوامع جديد در كنار متحدان سنتي خود در شمال آمريكا و غرب اروپا تصميم گرفته اند.
يسرائيلي همچنين بر اهميت همكاري هاي امنيتي و اطلاعاتي بين رژيم صهيونيستي و كشورهاي آفريقايي به منظور جلوگيري از ورود و نفوذ گروه هاي مسلح به منطقه تاكيد كرد.
روزنامه عبري زبان ان آر جي نيز در اين باره نوشت: اولين نتيجه سفر نتانياهو به آفريقا اعلان تبادل سفير بين تانزانيا و اسرائيل (رژيم صهيونيستي) بود.
بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي هفته گذشته سفر چهار روزه خود را به كشورهاي اوگاندا، اتيوپي، كنيا و رواندا در چارچوب طرح گسترده تل آويو براي تقويت روابط با قاره سياه آغاز كرد.
خاورم**1408**1275