لالجین لقب شهر جهانی سفال گرفت

همدان - ایرنا - استاندار همدان از تایید نهایی عنوان « شهر جهانی سفال » برای لالجین خبر داد.

به گزارش روز شنبه اداره كل روابط عمومی استانداری همدان، محمد ناصر نیكبخت گفت: پرونده ثبت لالجین همدان به عنوان شهر سفال و سرامیك برای ثبت جهانی به شورای عالی صنایع دستی كشور پیشنهاد شده بود كه اطلاعات مورد نیاز در این زمینه جمع‌آوری و طرح اولیه تهیه و ارسال شد.
وی افزود: مرحله داوری در اردیبهشت‌ماه با حضور پنج داور انجام شد و این پرونده با نظر مثبت داوران در مجمع عمومی شورای جهانی صنایع دستی با حضور روسای پنج قاره مطرح و مورد تایید نهایی قرار گرفت كه مرحله ثبت جهانی بزودی انجام خواهد شد.
استاندار اضافه كرد: بی تردید، این رویداد مهم فرصتی نو و بی بدیل را برای استان در عرصه بین المللی فراهم آورده و ثبت شهر لالجین به عنوان شهر جهانی سفال تاثیر مستقیم بر رونق گردشگری خارجی، اقتصاد محلی، اشغال‌زایی و توسعه صادرات صنایع‌دستی خواهد داشت.
نیكبخت در پایان از تمام كسانی كه برای این رخداد تلاش كرده اند بویژه نماینده ولی فقیه در استان تشكر كرد و خواستار تداوم توجه همگان به شهر جهانی سفال شد.
گفتنی است، گروهی از داوران شورای جهانی صنایع دستی چندی پیش با سفر به شهر لالجین از توابع شهرستان بهار در استان همدان برای بررسی شرایط این شهر و ثبت آن به عنوان شهر سفال جهان از كارگاه ها و فروشگاه های آن بازدید كرده و آن را مورد قضاوت قرار دادند.
لالِجین یكی از شهرهای شهرستان بهار در استان همدان و به عنوان مركز تولید سفال خاورمیانه شناخته شده ‌است.
80 درصد از جمعیت شهر لالجین به پیشه سفالگری، سرامیك‌ كاری و شغل های وابسته همچون نقاشی سفالینه‌ها، بسته‌بندی، خرید و فروش محصولات سفالی اشتغال دارند.
لالجین از مراكز عمده ساخت سفال و سرامیك ایران و جهان به شمار می‌رود و محصولات هنرمندان آن علاوه بر شهرهای دور و نزدیك ایران به بسیاری از كشورهای دیگر صادر می‌شود.
شهر لالجین 17 هزار نفر جمعیت دارد و در 24 كیلومتری شهر همدان واقع شده است
7523/6993

سرخط اخبار استان‌ها