ایران و اندونزی تفاهمنامه نفتی امضا می كنند

تهران- ایرنا- مدیر عامل شركت پرتامینا اندونزی از سفر به تهران در آینده نزدیك خبر داد و گفت: با شركت ملی نفت ایران، یك یادداشت تفاهم امضا خواهم كرد.

به گزارش پایگاه خبری تمپو از جاكارتا (اندونزی) ،«دوی سوئتجیپتو» مدیر عامل شركت پرتامینا، اعلام كرد قصد دارد برای گفتگو درباره همكاری در بخش نفت و گاز، به ایران سفر كند.
به گفته دوی، پرتامینا مدتها است كه ظرفیت های همكاری با ایران را در بخش نفت و گاز بررسی می كند. عرضه گاز مایع (ال پی جی) و نفت خام و افزایش سرمایه گذاری در بخش بالادستی نفت و گاز ایران، از جمله زمینه های موجود برای همكاری است.
به گزارش وزارت نفت از این پایگاه خبری، دوی اعلام كرد این همكاری ها فرصت هایی تازه برای شركت های اندونزی برای مشاركت در صنعت بالادستی نفت و گاز ایران فراهم می كند.
وی با اظهار این مطلب كه دولت ایران از طرح همكاری استقبال كرده است، اعلام كرد، یكی از هدف های این همكاری، تامین نفت و گاز مورد نیاز اندونزی است.
به گفته وی، مصرف داخلی سوخت در اندونزی اكنون به یك میلیون و 600 هزار بشكه در روز رسیده است، در حالی كه پرتامینا تنها توان پالایش روزانه ٣٠٠ هزار بشكه نفت را دارد.
دوی همچنین به تازگی اعلام كرده بود احتمال دارد پرتامینا به زودی به چهار بلوك نفت و گاز در ایران دست یابد.
وی گفت كه این چهار بلوك هنوز قطعی نیست و نام آنها را اعلام نكرد، اما تصریح كرد 2 بلوك نفت و گاز در خشكی و 2 میدان نفت و گاز دریایی در ایران مدنظر است.
'ویراتماجا پوجا' مدیركل بخش نفت و گاز وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی نیز به تازگی گفته بود شركت پرتامینا ماه آینده میلادی قراردادی برای خرید سهم یك بلوك نفت و گاز ایران امضا می كند.
وی گفته بود: این شركت در حال حاضر بدنبال انجام مرحله نهایی خرید و دریافت سهم یك بلوك نفت و گاز در ایران است و امیدواریم این تفاهم نامه اواسط ماه جولای ( اواسط تیر - مرداد) امضا شود.
اندونزی پیش از این اعلام كرده بود كه قصد دارد، از ایران نفت خام خریداری كند و در ماه های اخیر، مذاكره هایی را نیز در این باره انجام داده است.
به گزارش رویترز، مسوولان نفتی اندونزی اعلام كرده اند این كشور برای یك توافق احتمالی كوتاه مدت برای واردات روزانه ١٢٠ هزار بشكه نفت از ایران، با مسوولان جمهوری اسلامی ایران مذاكره می كند.
به نظر می رسد پرتامینا با هدف تامین خوراك پالایشگاه های خود از جمله پالایشگاهی در سیلاكاپ در جاوه مركزی از ایران نفت خام وارد خواهد كرد.
شركت های نفتی اندونزی پس از لغو تحریم های ایران، در تلاش برای گسترش همكاری با بخش صنعت نفت ایران هستند.
پیش از این، منابع خبری اعلام كرده بودند مقام های شركت بزرگ نفت و گاز دولتی اندونزی (پرتامینا)، پس از تعطیلات عید فطر به ایران سفر و تفاهم نامه نفتی با ایران امضا می كنند.
مقام های بلندپایه وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و وزارت انرژی و منابع معدنی اندونزی اسفند ماه سال گذشته پس از برگزاری نخستین نشست كمیته مشترك دو كشور در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی و بررسی توسعه روابط فیمابین در این حوزه ها، به منظور توسعه همكاری های دوجانبه در دوران پساتحریم، یادداشت تفاهم همكاری امضا كردند.
'سودیرمان سعید' وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی خرداد ماه گذشته با سفر به تهران با 'بیژن زنگنه' وزیر نفت كشورمان دیدار و مذاكره كرد و در این سفر 'ویاندا پوسپونگورو' معاون شركت دولتی نفت اندونزی (پرتامینا) قرارداد فروش 80 هزار تن گاز مایع(ال پی جی) ایران به اندونزی را كه سال آینده به صدها هزار تن می رسد با توجه به نیاز این كشور جنوب شرق آسیا به گاز مایع امضا كرد.
اندونزی در حال حاضر حدود 817 هزار بشكه نفت در روز تولید می كند و نیازمند واردات همین میزان نفت است.
براساس پیش بینی ها، تولید نفت اندونزی به كاهش خود طی پنجسال آینده ادامه خواهد داد . تولید نفت این كشور در سال 2010 میلادی حدود 942 هزار بشكه در روز بود. پیش بینی تولید برای سال جاری 835 هزار بشكه بوده كه تا سال 2020 میلادی تنها به 550 هزار بشكه می رسد.
اقتصام**2022**1561