ايرانسل افشا، سرقت و هك اطلاعات مشتركان خود را تكذيب كرد

تهران-ايرنا- اپراتور دوم تلفن همراه كشور درباره افشاي اطلاعات مشتركان خود و اتفاق هاي رخ داده در روزهاي اخير، اطلاعيه اي صادر كرد كه در آن تاكيد شده اطلاعات مشتركان ايرانسل هرگز افشا، سرقت و هك نشده‌ است.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار اقتصادي ايرنا، خبر افشا شدن اطلاعات 20 ميليون مشترك ايرانسل توسط يك ربات در روزهاي اخير مانند بمب تركيد و همه مردم را درگير خود كرد، به گونه اي كه بسياري از هموطنان از انتشار اطلاعات شان ابراز نگراني كردند.
ابراز نگراني مردمي سبب شد سخنگوي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در موضع گيري سريع خبر از آن بدهد كه براساس دستور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و با هدف صيانت از اطلاعات كاربران، ربات فاش كننده اطلاعات كاربران اپراتور تلفن همراه ايرانسل با اقدامات انجام شده مسدود شده و كاربران نگران نباشند.
«محمدرضا فرنقي راد» روز جمعه (11 تيرماه) گذشته در گفت گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا گفته بود، تلاش هاي صورت گرفته باعث شد اين ربات شناسايي و مسدود شود و اطلاعات كاربران اين اپراتور تلفن همراه كشور ديگر از سوي اين ربات افشا نخواهد شد.
وي افزوده بود، همكاري با پليس فتاي كشور براي شناسايي فرد متخلف ادامه دارد و اطلاعات آن پس از اين در دسترس مردم قرار خواهد گرفت.
پيش از اين يك منبع آگاه گفته بود، دو سال پيش اطلاعات كاربران اين اپراتور تلفن همراه به سرقت رفت كه اقدام براي شناسايي و برخورد با آن صورت گرفت.
محمود واعظي وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات كه روز يكشنبه گذشته (13 تيرماه) براي ارايه گزارش عملكرد مجموعه تحت مديريت اش به مجلس شوراي اسلامي رفته بود، در پاسخ به سووال نمايندگان مردم گفته بود كه اطلاعات فاش شده اپراتور دوم تلفن همراه(ايرانسل) مربوط به اطلاعاتي است كه 2سال و نيم قبل از سوي فردي متخلف در يكي از نهادهاي امنيتي فاش شده و چيز تازه اي نيست.
واعظي گفته بود، ‌دو سال و نيم پيش يكي از اپراتورهاي تلفن همراه همه اطلاعات مشتركان خود را بنا به درخواست يكي از نهادهاي امنيتي در اختيار اين نهاد قرار داد. فردي متخلف در اين نهاد با آگاهي از وجود اطلاعات مشتركان اين اپراتور اقدام به فروش آنها به مبالغ ناچيزي كرد و اطلاعات همان زمان فاش شد.
واعظي به فاش شدن مجدد اين اطلاعات در روز هاي اخير توسط افرادي بوسيله يك ربات در تلگرام اشاره كرده و گفته بود با برملا شدن مجدد اين اطلاعات اقدام لازم براي مسدود كردن ربات صورت گرفت و جلوي فعاليت اين ربات گرفته شده است.
اپراتور گفته شده نيز شكايت از فردي كه اطلاعات را فاش كرده ، در دستور كار خود قرارداده است و آن را تا به سرانجام رسيدن پيگيري خواهد كرد.
واعظي به مردم اطمينان داده بود اطلاعات فاش شده اطلاعات تازه اي نيست و پيگيري هاي لازم تا حصول نتيجه ادامه خواهد يافت.
به گزارش ايرنا، اما اكنون اپراتور دوم تلفن همراه كشور اقدام به صدور بيانيه اي كرده است كه در بخشي از آن تاكيد شده با تمهيدات و حفظ به‌روزترين استانداردهاي ايمني اطلاعات، سيستم‌هاي اطلاعاتي و اطلاعات مشتركان ايرانسل هرگز افشا، سرقت و هك نشده‌ و مورد نفوذ و يا در اختيار غير قرار نگرفته‌ است.
ايرانسل در بخش ابتدايي بيانيه خود ضمن تشكر و قدرداني از اظهارات محمود واعظي وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات و نيزاقدام هاي سريع و اطلاع ‌رساني پليس فتا ، افزود، اين اپراتور مطمئن است اطلاعات مشتركان به سرقت نرفته است.
در بخش ديگر اطلاعيه اپراتور دوم تلفن همراه كشور تصريح شده است مشتركان ايرانسل بزرگترين سرمايه هستند و هزاران نفر و صدها شركت براي خدمت‌رساني و خلق تجربه‌اي متفاوت براي اين سرمايه پرارزش شبانه‌روزي تلاش مي‌كنند.
اين بيانيه افزود: حفظ محرمانگي و حريم خصوصي مشتركان جزء اصول اوليه و قطعي ايرانسل است و اين شركت هرگز و تحت هيچ عنواني نه‌تنها اطلاعات مشتركان خود را در اختيار غير قرار نداده، بلكه برخلاف برخي از اپراتورها با چشم‌پوشي از درآمد قابل ملاحظه، حتي از ارايه اطلاعات مشتركان به شركت‌هاي تبليغاتي داراي مجوز نيز خودداري كرده است.
ايرانسل دراين بيانيه افزود: در آستانه بهره‌برداري از پروژه ملي ترابردپذيري شماره‌ها، كه براساس آن مشتركان مي‌توانند با حفظ شماره خود از اپراتوري به اپراتور ديگر مهاجرت كنند و با پيش‌بيني سيل عظيم مشتركان كه به دليل استفاده از خدمات و سرويس‌هاي پيشرفته چون نسل چهارم اينترنت، آماده مهاجرت به ايرانسل هستند، دامن زدن به اين سناريوي تكراري امري محتمل بود.
در پايان اطلاعيه ضمن تشكر از اصحاب رسانه براي پيگيري دلسوزانه مطلب، تاكيد شده است كه ايرانسل همواره حفظ محرمانگي و حريم خصوصي مشتركان را در همه امور از جمله اطلاعات شخصي مشتركان محترم شمرده و در اين خصوص اهتمام ويژه دارد. اطمينان داريم اعتماد متقابل بين ايرانسل و سرمايه اصلي‌اش يعني مشتركان سلب شدني نيست.
اقتصام**2078**1561