۱۴ تیر ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۳۱
کد خبر: 82136612
۰ نفر
جذب 400 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در مازندران

ساری- ایرنا- نایب رئیس مركز خدمات سرمایه گذاری مازندران از جذب 400 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در طرح های زیرساختی در این خطه شمال كشور خبرداد.

موسی قاسم پیشه روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این سرمایه گذاری در سه سال اخیر برای اجرای 22 طرح زیرساختی در استان جذب شده است.
وی افزود: 14 مجوز جدید نیز برای سرمایه گذاران خارجی در مركز خدمات سرمایه گذاری این استان صادر شد كه بزودی این طرح ها نیز عملیاتی می شود.
وی كشورهای سرمایه گذاردر مازندران را قزاقستان، تركیه، كانادا و برای ساخت طرح های نیروگاهی، آب معدنی و انبار ذخیره سازی گندم اعلام كرد.
به گفته وی برخی از سرمایه های خارجی جذب شده در مازندران متعلق به ایرانیان مقیم خارج از كشور است.
مدیركل امور اقتصادی و دارایی مازندران گفت كه 70 میلیون دلار از این سرمایه گذاری از كشور كانادا برای اجرای چهار واحد نیروگاهی كوچك تولید برق مربوط به پسابرجام است.
قاسم پیشه افزود : هم اكنون 258 فرصت سرمایه گذاری درحوزه های صنعتی، كشاورزی و گردشگری در مازندران برای جذب سرمایه گذاری خارجی آماده است.
وی معافیت های مالیاتی و گمركی و واگذاری 100 درصدی مالكیت زمین را از مشوق های سرمایه گذاری خارجی در این استان شمال كشور برشمرد.
وی ایجاد پنجره واحد درحوزه های صنعتی، كشاورزی وگردشگری به عنوان مهمترین كاركرد برای تسهیل و تسریع در جذب سرمایه گذاری داخلی وخارجی دانست.
همچنین بانك توسعه اسلامی نیز با سرمایه گذاری 150 میلیون یورویی در زیرساخت آبفای شهری مازندران نیز موافقت كرد كه با احتساب این سرمایه گذاری حجم سرمایه گذاری خارجی در این خطه شمال كشور به 550 میلیون دلار می رسد.
با توافق برجام تاكنون گروه های اقتصادی و سرمایه گذاری از كشورهای قزاقستان، قرقیزستان، یونان، كانادا، فرانسه، روسیه، تركیه و عراق برای بررسی موقعیت های سرمایه گذاری و تجاری به مازندران سفر كردند.
هفته آینده نیز یك گروه 120 نفره از تجار ایتالیایی نیز برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی به خصوص سرمایه گذاری در حوزه زیرساختی به این استان سفر می كنند.
6982/1899