۱۴ تیر ۱۳۹۵،‏ ۳:۵۲
کد خبر: 82136177
۰ نفر
خشونت درتظاهرات ضدبرده داری موریتانی

تهران - ایرنا- تظاهرات ضدبرده داری در موریتانی به دنبال رفتار خشن پلیس این كشور با جمعی ازفعالان ضد برده داری، به خشونت كشیده شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، تظاهرات خشونت آمیز بر ضد نظام برده داری در موریتانی در حالی رخ می دهد كه پلیس این كشور، تظاهرات كنندگان را كه در اعتراض به نظام برده داری در پایتخت موریتانی تجمع كرده بودند، با اعمال خشونت متفرق كرد.
درتظاهرات خشونت آمیز میان گروه ضد نظام برده داری موریتانی موسوم به «حراطین» و نیروهای دولتی در نواكشوت (پایتخت)، ، 9 تن از اعضای این گروه بازداشت شدند.
بر اساس این گزارش، افراد یادشده به اتهام ارتكاب اقدامات خشونت آمیز و برپایی تظاهرات ضددولتی بازداشت شده اند.
پیشتر معترضان با تحصن در مقابل دادگاه عالی موریتانی در نواكشوت( پایتخت)، با حمل پارچه نوشته هایی خواستار آزادی «بیرام ولد عبید» و «ابراهیم ولد بلال رمضان» از مقام های ارشد این گروه ضد برده داری در این كشور شده بودند.
به رغم اینكه موریتانی در سال 1981 رسما پایان نظام برده داری در كشور را اعلام كرد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در سال 2010 از تداوم مناسبات برده داری در این كشور خبر داد.
بنا بر اعلام فعالان سیاسی، فرزندان سیاهان آفریقایی كه در جریان حمله تاریخی برده داران به اسارت درآمدند، همچنان به عنوان برده به كار گرفته می شوند.
طبق آمارهای رسمی، موریتانی آخرین كشور حال حاضر جهان بوده كه به نظام برده داری در كشور خود پایان داده است.
این در حالی است كه بر اساس قوانین موریتانی، مجازات عاملان شكنجه و برده داری مشمول مرور زمان نشده و هیچ گاه مبارزه با این جنایات ضد انسانی از دستور كار دولت و دستگاه قضایی خارج نخواهد شد.
موریتانی كشوری واقع در شمال غربی آفریقا به پایتختی نواكشوت است.
موریتانی، یازدهمین كشور بزرگ در آفریقاست كه در غرب با اقیانوس اطلس، در شمال با صحرای غربی، در شمال شرقی با الجزایر، در شرق با مالی و در جنوب با سنگال هم‌مرز است.
90 درصد موریتانی را بیابان پوشانده ‌و جمعیت این كشور 3 میلیون و 500 هزار نفر است.
شبد**9377**1095

سرخط اخبار جهان