۱۳ تیر ۱۳۹۵،‏ ۸:۳۹
کد خبر: 82134835
۰ نفر
رنو با پنج خودروی جدید به ایران می آید

تهران- ایرنا- شركت خودروسازی رنو قرار است با پنج خودروی جدید به بازار ایران بیاید؛ بر اساس مذاكرات انجام شده، قرار است سه محصول با همكاری سایپا و دو خودرو نیز با همكاری ایران خودرو تولید و عرضه شود.

به گزارش ایرنا، همكاری شركت خودروسازی فرانسوی رنو با خودروسازان داخلی، از ماه ها پیش به كانون توجه فعالان صنعت خودرو تبدیل شده است؛ هر چند برخی انتظار داشتند رنو در ایران فقط با یك خودروساز داخلی همكاری داشته باشد، اما همواره دو خودروساز سایپا و ایران خودرو بر ادامه همكاری با این شركت تاكید داشتند.
معاون توسعه سرمایه گذاری های صنعتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) امروز (شنبه) در این زمینه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: رنو پنج خودروی جدید را در طرح آتی برای ایران در نظر گرفته است كه سه محصول را با سایپا و دو مورد را ایران خودرو تولید خواهد كرد.
فرداد دلیری اضافه كرد: شركت های ایران خودرو و سایپا برای ارتقا «ساخت داخل» این همكاری نیز هدفگذاری كرده و چشم اندازی ترسیم كرده اند.
وی با تاكید بر اینكه در همكاری رنو با خودروسازان داخلی، قرار است شریك اصلی شركت سایپا باشد، گفت: شركت «بن رو» بعنوان سایت جدید همكاری رنو و سایپا انتخاب شده است. شركت بنیان توسعه صنعت خودرو ( بن رو)از شركت های زیرمجموعه سایپاست كه در جاده قدیم سلفچگان ساوه واقع شده و با حدود یك هزار پرسنل، خودروهای سایپا 151 و آریو S300 تولید می كند.
به گزارش ایرنا، با اجرایی شدن برجام، همكاری های خودرویی ایران با كشورهای اروپایی و آسیایی از سر گرفته شد؛ نخستین قرارداد، بین پژو و ایران خودرو به امضا رسید و شركتی با عنوان «ایكاپ IKAP» تشكیل شد؛ دومین مشاركت كه مذاكرات آن هنوز ادامه دارد و آخرین نشست آن در هفته گذشته در پاریس برگزار شد، بین سایپا و سیتروئن مطرح است.
همكاری با رنو، یكی دیگر از مهمترین همكاری هایی خودرویی ایران در دوران پسابرجام به حساب می آید؛ شركت خودروسازی فرانسوی رنو یكی از 10 شركت بزرگ خودروساز جهان به شمار می آید كه سابقه حضورش در ایران به همكاری با هر دو خودروساز بزرگ ایران برمی گردد؛ زمانی كه پلتفرم ال 90 برای تولید در اختیار ایران خودرو و سایپا قرار گرفت.
مدیرعامل ایران خودرو پیش از این گفته بود در انتظار پیشرفت قرارداد شركت سایپا با رنو هستیم تا پس از آن، مذاكرات خود را با رنو پیگیری كنیم؛ شركت رنو سابقه همكاری با خودروسازان ایرانی دارد و پس از پایان مذاكره با سایپا، ما با رویكرد و استراتژی مشخص با آنها مذاكره خواهیم كرد كه در صورت توافق، از تولیدهای مشترك با رنو در سبد محصول های ایران خودرو استفاده خواهیم كرد.
اقتصام**9189** 2023

سرخط اخبار جهان