پايه و اساس تحقق اقتصاد مقاومتي مبارزه با قاچاق كالا و ارز است

سنندج- ايرنا- نماينده ولي فقيه در كردستان، پايه و اساس تحقق اقتصاد مقاومتي را مبارزه با قاچاق كالا و ارز دانست و تاكيد كرد اگر مردم مستقيم وارد ميدان شوند بسياري از لطمات و ضربات اقتصادي جبران مي شود.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني دفتر نماينده ولي فقيه در كردستان، آيت‌الله سيدمحمد حسيني‌شاهرودي ظهر امروز شنبه در ديدار اعضاي دبيرخانه كميسيون مبارزه با قاچاق كالا و ارز استان كردستان در سنندج اظهار كرد: آسيب هاي قاچاق به اقتصاد كشور به ميزاني زياد است كه كاملا آشكار مي باشد و هيچ شخصي منكر اين آسيب ها نيست.
وي گفت: در شرايطي كه بسياري از جوانان ما بيكار و در جست و جوي كار مي باشند، ورود بي رويه كالاهاي قاچاق آسيب هاي جبران ناپذيري به اقتصاد زده و موجب تعطيل شدن كارخانه هاي داخلي شده است.
نماينده ولي فقيه در استان كردستان تصريح كرد: حل مساله قاچاق موجب ساماندهي بازار مصرف و توليد كالاهاي داخلي مي شود كه بايد زشتي پديده قاچاق توسط رسانه هاي جمعي بيشتر نمايان شود.
وي خاطرنشان كرد: پيشرفت هاي ايران در عرصه هاي مختلف نشان داده كه كشور ما توانايي توليد هر نوع كالايي با بالاترين كيفيت دارد و هرجا كه اراده كرده ايم به موفقيت دست يافته ايم.
آيت الله حسيني شاهرودي افزود: ورود كالاهاي قاچاق باعث سست شدن روحيه كار و تلاش جمعي مي شود و بسياري از كالاهايي كه در گذشته توليد مي شد به دليل واردات بي رويه كالاهاي خارجي كارخانه هاي آنها تعطيل شد.
وي گفت: كشوري كه واردات قاچاق كالا در آن آزاد باشد به پيشرفت و استقلال نخواهد رسيد و در نتيجه چرخه توليد در آن كشور تعطيل مي شود.
نماينده ولي فقيه در استان كردستان گفت: خام فروشي مواد توليدي داخل موجب لطمات جبران ناپذيري به كشور مي شود و در پشت پرده قاچاق هميشه توطئه دشمنان نهفته است.
وي خاطرنشان كرد: قاچاق كالا هم از نظر فرهنگي و هم از نظر اقتصادي به كشور آسيب وارد مي كند و در همه دنيا امروزه قاچاق كالا و ارز به يك معظل اجتماعي و فرهنگي تبديل شده است اما تعداد معدودي از كشورها توانسته اند با اقدامات سختگيرانه تا حدودي آن را مهار كنند.
آيت الله حسيني شاهرودي با بيان علما و روحانيون وظيفه خطيري در روشنگري اذهان عمومي دارند، افزود: فرهنگ سازي براي مبارزه با قاچاق بايد با روش هاي جديد و تبليغات مناسب دنبال شود و علما و روحانيون نيز وظيفه روشنگري در خصوص معظلات قاچاق بر عهده دارند.
نماينده ولي فقيه در استان كردستان به ضربات متعدد قاچاق بر اقتصاد خانواده ها اشاره كرد و گفت: اگر لطمات قاچاق بر بنيان اقتصادي خانواده ها اطلاع رساني شود خود مردم به طور خودجوش كالاهاي خارجي و قاچاق را تحريم مي كنند.
وي اضافه كرد: اجناس تقلبي معمولا به شكل قاچاق و با قيمت ارزان وارد كشور مي شوند كه به علت قيمت پايين با استقبال مردم مواجه مي شود كه گاهي زيان هاي مالي و جاني به مصرف كنندگان وارد مي كند.
آيت الله حسيني شاهرودي گفت: نبود مشاغل مولد در مناطق مرزي موجب مي شود بسياري از جوانان ناخواسته گرفتار شبكه هاي قاچاق كالا شوند و جوان ها بايد به دنبال كارهاي توليدي مفيد و كارآفرين باشند.
وي افزود: قاچاق باعث خارج شدن مقادير زيادي ارز از كشور مي گردد و باعث مي شود كيفيت اجناس داخلي پايين آمده و بسياري از واحدهاي توليدي برشكسته و قشر وسيعي از جوانان بيكار شوند.
نماينده ولي فقيه در استان كردستان افزود: ورود برخي از كالاها مانند مشروبات الكي، تجهيزات ماهواره و بسياري اجناس ديگر كه به طور مستقيم با فرهنگ اسلامي تناقض دارد موجب مي شود خسارات جبران ناپذيري در حيطه فرهنگ به كشور وارد شود.
استان كردستان 227كيلومتر مرز مشترك با كشور عراق دارد و عمليات صادرات، واردات و ترانزيت كالا به صورت رسمي در اين استان اكنون از طريق مرز رسمي باشماق مريوان انجام مي شود.
3033/1904

سرخط اخبار استان‌ها