وام مكانیزم خوبی برای تامین سرمایه شركت های دانش بنیان نوپا نیست

تهران- ایرنا - معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: وام مكانیزم خوبی برای تامین سرمایه شركت های دانش بنیان نوپا نیست و باید عدد قابل توجهی از سرمایه این شركت ها از محل سرمایه گذاری جسورانه تامین شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سورنا ستاری روز شنبه در آیین امضای تفاهم نامه همكاری و رونمایی از صندوق های جسورانه در سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در دوسال گذشته بر ایجاد زیست بوم و اكوسیستم دانش بنیان بسیار تاكید كرده ام، ما باید زیست بوم دانش بنیان را در كشور با توسعه فرهنگ دانش بننیان ایجاد كنیم.
وی بیان كرد: معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در دو سال گذشته سعی كرده است با اجرای قانون حمایت از شركت های دانش بنیان، این زیست بوم را فراهم كند اما باید بخشی از آن از طریق مردم انجام شود.
ستاری افزود: راه اندازی صندوق های جسورانه در جهت ایجاد این زیست بوم انجام شده است و باید عدد قابل توجهی از تامین سرمایه این شركت ها را به سمت سرمایه گذاری جسورانه ببریم، در اكوسیستم جسورانه، ایده افراد خلق می شود.
وی ادامه داد: امیدواریم در زمینه بازار سرمایه با راه اندازی تابلوی بورس برای شركت های دانش بنیان و نیز در زمینه فرهنگ سازی دانش بنیان با راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری جسورانه موفق باشیم .
ستاری گفت: با توجه به نبود اكوسیستم دانش بنیان و غلبه اقتصاد نفتی بر كشور، الان به جایی رسیده ایم كه كشور را با پول نفت هم نمی توانیم اداره كنیم، پول نفت یعنی اینكه باید با استخدام دولتی مشكل اشتغال را رفع كنیم در صورتی كه در حال حاضر این امكان فراهم نیست ، پول نفت به ما یاد داده كه این راه های ساده وجود دارد، قطعا آینده كشور را با پول نفت نمی توانیم تامین كنیم.
وی بیان كرد: تمام سیستم اقتصادی، دانشگاهی، فرهنگ و زندگی روزمره مردم باید تغییر كند و باید این فرهنگ جدید را در جامعه ترویج دهیم .
وی یادآور شد: متاسفانه به دانشجو و نیروی جوان كشور به دید كارآفرین و كسی كه ارزش آفرینی كند، نگاه نمی كنیم، در صورتی كه در گذشته این كار را انجام می دادیم و افراد شاخص بسیاری در كشور و تمدن و تاریخ ایران با فرهنگ كارآفرینی كهن داشته ایم.
در این آیین تفاهم نامه همكاری دو جانبه برای توسعه بخش دانش بنیان و تامین مالی شركت های دانش بنیان بین معاونت علنی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان بورس و اوراق بهادار امضاء شد.
همچنین از پنج صندوق سرمایه گذاری جسورانه رونمایی شد.
علمی (3)** 9340**2017