اعتراض كره شمالی به تحریم‌های آمریكا و كره جنوبی

پكن - ایرنا - كره شمالی روز شنبه با انتشار گزارشی اعتراض آمیز، تحریم‌هایی را كه كره جنوبی و آمریكا می گویند اعمال آنها علیه پیونگ یانگ بین المللی است، محكوم كرد.

به گزارش ایرنا، این محكومیت نشان می دهد كه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل پس از آزمایش اتمی ماه ژانویه كره شمالی، اقتصاد این كشور را تحت تاثیر خود قرار داده است.
كره شمالی همچنین از سازمان ملل و شورای امنیت به دلیل اینكه تحت فشارهای آمریكا و كره جنوبی چنین كاری صورت داده و تحریم هایی اعمال كرده اند، انتقاد كرده است.
خبرگزاری كره شمالی گزارش كرده كه واشنگتن و سئول با این تحریم ها باعث مشكلات اقتصادی برای این كشور شده اند.
گزارش می افزاید، تحریم ها با فشار این دو كشور و از طریق سازمان ملل انجام می شود و این موضوع باعث اختلال در اوضاع اقتصادی، روابط تجاری و دیپلماتیك كره شمالی شده است.
كره شمالی تاكید كرده است كه چنین تحریم هایی اساسی ترین حقوق یك كشور را نقض می كند و چالشی در برابر یك قدرت دارای حق حاكمیت در دنیاست.
تحریم های زمانی شدت گرفت كه شورای امنیت پس از آزمایش چهارم اتمی كره شمالی و متعاقب آن پرتاب یك راكت ماهواره بر در ماه فوریه، قطعنامه ای صادر كرد.
كره شمالی در ماه گذشته چندین بار این قطعنامه و بخصوص سیاست های كره جنوبی و آمریكا را در اعمال فشارها و تحریم ها مورد انتقاد قرار داده است.
آمار خبرگزاری یونهاپ از كره جنوبی نشان می دهد كه این تحریم ها صادرات زغال سنگ كره شمالی را 40 و صادرات تسلیحات را تا 88 درصد كاهش داده است.
كره شمالی دیروز جمعه نیز در بیانیه كمیسیون وحدت خود اعلام كرد كه با اعمال فشارها و تحریم های این دو كشور باعث شده تا تولید سلاح های هسته ای با كیفیت تر را در دستور كار خود قرار دهد.
وزارت وحدت كره جنوبی هم در واكنش به این موضعگیری تاكید كرده است: تداوم برنامه ساخت سلاح های هسته ای برای كره شمالی انزوای بیشتر را به همراه خواهد داشت.
آساق**1597

سرخط اخبار جهان