شيعيان مصر در روز جهاني قدس خواستار اتحاد مسلمانان شدند

تهران - ايرنا - شيعيان مصر نيز مانند ديگر مسلمانان كشورهاي عربي و اسلامي آخرين جمعه ماه مبارك رمضان را كه به نام روز جهاني قدس از سوي امام خميني (ره) نامگذاري شده، برگزار كردند، اما شيوه برگزاري اين مراسم در مصر با ديگر كشورها متفاوت بود.

پايگاه خبري مصري الشباب الجديد امروز (شنبه) به نقل از سالم الصباغ يكي از رهبران شيعه مصر در مراسم روز جهاني قدس نوشت: روز جهاني قدس كه در همه كشورها با برگزاري تظاهرات و حمايت از مساله فلسطين برگزار مي شود، به دليل اوضاع كنوني مصر در اين كشور به گونه ديگري برگزار شد.
وي گفت: با وجود آن كه هيچ برنامه اي از سوي شيعيان مصر براي برگزاري تظاهرات و يا مراسم روز جهاني قدس تدارك ديده نشده بود، ولي شيعيان مصر از طريق گفت و گو درباره مساله فلسطين و ارائه راه حل هايي براي اين مساله كه براي همه مسلمانان از اهميت ويژه اي برخوردار است در سطح رسانه اي و شبكه هاي اجتماعي اقدام كردند.
الصباغ تاكيد كرد: مساله فلسطين در نقشه مسايل مورد توجه جهان عربي گنجانده نشده و اگر اين روز جهاني قدس نبود، فاتحه مساله فلسطين به طور رسمي خوانده شده بود.
وي از كشورهاي عربي و اسلامي خواست براي مقابله با دشمن صهيونيست اشغالگر، متحد شوند.
اين عالم شيعه مصري افزود: اتحاد عليه خطر صهيونيست ها و آمريكايي ها بر اساس اين كه رژيم صهيونيستي دشمن هميشگي مسلمانان است، بهترين روش حفظ امت عربي و اسلامي و دوري از فرقه گرايي و تشتت است.
اين شخصيت مصري ادامه داد: ما اكنون نه تنها به يك روز در قضيه فلسطين بلكه به روزهاي بيشتري درخصوص ديگر مشكلات مسلمان نياز داريم؛ ما امروز نيازمند همبستگي در روزهايي براي سوريه، عراق، يمن و ليبي هستيم، زيرا ما امروز به جاي يك مساله با چند مساله بزرگ مواجه شده ايم.
الصباغ تاكيد كرد: روز جهاني قدس اولين بار از سوي امام خميني (ره) بنيانگذار فقيد جمهوري اسلامي ايران و به منظور طرح مساله فلسطين به عنوان مساله اول جهان اسلام و عرب مطرح شد و اين مراسم به مثابه مواجهه با دشمن صهيونيستي- آمريكايي برگزار گرديد؛ اولين تصميم پس از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران بستن سفارت اسرائيل (رژيم صهيونيستي) و بازكردن سفارت فلسطين در همان مكان بود و پس از آن ديديم كه سفارت آمريكا در تهران كه مكاني براي جاسوسي بود و انقلاب دوم خوانده شده، تسخير شد.
وي با اعتراض به سلفي ها در كشورهاي مختلف مانند مصر و عربستان به عنوان اين كه روز جهاني قدس مختص شيعيان است مخالفت كرد و گفت: مساله فلسطين مساله شيعه و سني نيست بلكه مساله اسلامي - عربي و بحث آزادي ملي و كرامت و عزت مسلمانان است.
الطاهر الهاشمي عضو كادر رهبري شيعيان مصر و عضو جمعيت جهاني آل البيت نيز در اين باره گفت: روز جهاني قدس مانند به صدا در آوردن زنگ جهاد براي آزادي سرزمين هاي اشغالي فلسطين است.
وي گفت: روز قدس روزي است كه ما در كنار ملت فلسطين با آنان اظهار همبستگي مي كنيم.
الهاشمي با اشاره به اهميت روز قدس تاكيد كرد: اعتراض ها در روز قدس، اقدامات و مواضع صهيونيست ها و حاميان آنان را متزلزل مي كند.
وي از آزادگان و مردم و سران كشورهاي اسلامي و عربي خواست تا اختلاف ها را كنار بگذارند و به تفرقه افكنان توجه نكنند.
الهاشمي با توجه به اين كه رژيم صهيونيستي هيچ حد و مرز روشني ندارد و طرح هايش همچنان در دست اجراست و صهيونيست ها مي خواهند كشوري از نيل تا فرات تشكيل دهند، خواست تا مساله فلسطين مساله همه امت اسلامي شود.
خاورم**1408**1275

سرخط اخبار جهان