۱۲ تیر ۱۳۹۵،‏ ۱۰:۱۰
کد خبر: 82133645
۰ نفر
بزرگداشت روز جهانی قدس در تونس

تهران-ایرنا-مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس با حضور نزدیك به 300 تن از شخصیت های سیاسی، نمایندگان احزاب، دیپلمات های مقیم و طرفداران محور مقاومت در تونس برگزار شد.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در تونس، این مراسم روز جمعه با حضور شخصیتهای فرهنگی و مذهبی از جمله شیخ محمد تیجانی، به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران و با همكاری رایزنی فرهنگی كشورمان در تونس برگزار شد.
بر اساس این گزارش مصطفی بروجردی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس، اسدی موحد وابسته فرهنگی سفارت، محرزیه العبیدی عضو برجسته حزب النهضه تونس و نماینده مجلس این كشور و چند تن از شخصیت های علمی و فرهنگی تونس در این مراسم به ارائه سخنان و مقالات خود با موضوع قدس و فلسطین پرداختند.
در ابتدای این مراسم سفیر كشورمان در تونس ضمن اشاره به پیشنهاد حكیمانه امام خمینی(ره) و تصویب سازمان همكاری اسلامی در نامگذاری روز جهانی قدس با هدف حمایت از حقوق مردم فلسطین، به بحران های كنونی در خاورمیانه و اقدامات جریان های تكفیری پرداخت.
بروجردی با بیان اینكه جریانهای تكفیری با وجود حمایت مادی و معنوی از سوی برخی دولت های منطقه، نتوانسته اند موضوع مقاومت را به حاشیه برانند،افزود:آنچه مایه تأسف است تلاش برخی از این دولت ها برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.
وی با اشاره به لزوم اقدام سازمان ها و نهادهای بین المللی در جهت انجام وظایف خود در مقابله با اقدامات رژیم اشغالگر قدس، بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین خود و تشكیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف، بر ضرورت اتحاد صفوف در میان همه گروه ها و جریان های فلسطینی تأكید كرد و مسأله فلسطین را موضوع مشتركی دانست كه مواضع ایران و تونس را به یكدیگر نزدیك كرده است.
اسدی موحد وابسته فرهنگی سفارت كشورمان در تونس نیز در سخنانی ضمن اشاره به ابتكار امام خمینی(ره) در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارك رمضان به عنوان روز جهانی قدس، به ضرورت حمایت از مردم فلسطین به ویژه در شرایط كنونی منطقه پرداخت.
عضو حزب النهضه و از نمایندگان مجلس تونس هم ضمن تشكر از دعوت برای حضور در این مراسم گفت: همه ما با هر دین و آئین و تفكری، فلسطین را در اولویت خود داریم و مسلمانان باید اختلافات را كنار گذاشته و همه توجه خود را به سوی فلسطین متمركز كنند.
محرزیه العبیدی اضافه كرد: امروز رژیم صهیونیستی تلاش مستمر و برنامه ریزی شده ای برای یهودی سازی قدس بكار گرفته و تلاش می كند قدس غربی و شرقی را یهودی سازی كرده و بصورت یكپارچه به اشغال خود درآورد.
وی ادامه داد: این رژیم همچنین تلاش می كند با انواع فشارها ساكنان اصلی قدس را از شهر بیرون كرده و قبله نخست مسلمانان را از نظر انسانی و جغرافیایی كاملا یهودی كند. لذا مسلمانان باید با به كارگیری ابزار قانونی و حقوقی در سازمان ملل برای مقابله با یهودی سازی قدس اقدام كنند.
در پایان این مراسم از چند نوجوانان ورزشكار تونسی كه چندی پیش از رقابت با ورزشكاران اسرائیلی خودداری كرده بودند تجلیل به عمل آمد.
سیام**2021**1446