وام یك میلیارد دلاری بانك جهانی به هند برای توسعه انرژی خورشیدی

دهلی نو-ایرنا- بانك جهانی یك میلیارد دلار وام برای توسعه صفحه های خورشیدی و افزایش استفاده این كشور از انرژی تجدید پذیر اختصاص داد.

به گزارش ایرنا،قرارداد اختصاص وام یك میلیارد دلاری روز جمعه بین 'جیم یونگ كیم 'رئیس بانك جهانی ،'آرون جیتلی ' وزیر اقتصاد و 'پیوش گویل' وزیر نیروی هند امضا شد.
وزیر نیرو هند گفت كه این وام برای تهیه تجهیزات لازم ،بازاریابی و افزایش ظرفیت استفاده از انرژی خورشیدی اختصاص یافته است .
هند به عنوان بزرگترین مشتری بانك جهانی در یك سال گذشته 4.8 میلیارد دلار از این بانك وام دریافت كرده است.
'جیم یونگ كیم 'رئیس بانك جهانی در گفت وگویی اظهار كرد این بانك قراردادی به ارزش 625 میلیون دلار نیز با دولت برای ایجاد صفحه های خورشیدی امضا كرده است .
وی پس از دیدار با نخست وزیر هند گفت تعهد 'مودی ' به بهره برداری از انرژی تجدید پذیر بویژه انرژی خورشیدی یكی از دلایل جذب سرمایه گذاری خارجی در این بخش است .
نخست وزیر هند در طرح خود در نظر دارد برای جلوگیری از گرمایش زمین و تغییر آب و هوا از نور خورشید برای تولید برق و انرژی استفاده كند.
هند قصد دارد تا پایان سال 2020 با افزایش 30 درصدی ظرفیت انرژی خورشیدی ، تولید برق خورشیدی را به 100 گیگاوات افزایش دهد .
هند در نظر دارد سهم تولید انرژی با استفاده از سوخت های غیر فسیلی را تا پایان سال 2030 به 40 درصد افزایش دهد.
هم اكنون 30 درصد از تولید انرژی هند با استفاده از سوخت های غیر فسیلی انجام می شود اما این كشور برای رسیدن به این هدف ،با چالش های فراوانی از جمله تامین مالی،مشكلات مربوط به ورود برق تولید شده در ایستگاههای خورشیدی به مدار و غیر اقتصادی بودن آن مواجه است .
هند اعلام كرده است كه صنعت انرژی تجدید پذیر این كشور می تواند فرصت های تجاری به ارزش 160 میلیارد دلار در یك دهه ایجاد كند كه این امر آن را به یك بازار بسیار جذاب تبدیل می كند.
شركت های بزرگ جهانی در زمینه انرژی خورشیدی از جمله شركت سافت بانك ژاپن،فاكس كان تایوان، فرست سولار، ترینا سولار و شركت دولتی خورشیدی فنلاند برای سرمایه گذاری در این بازار اعلام آمادگی كرده اند.
بانك توسعه آلمان نیز برای سرمایه گذاری یك میلیارد یورویی در پنج سال آینده برای توسعه صفحه های خورشیدی و اتصال آنها به مدار انرژی وام با بهره كم اعلام آمادگی كرده است .
*آساق*267*1600

سرخط اخبار جهان