عرضه 10 هزار میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی در فرابورس از دوشنبه

تهران- ایرنا- ششمین مرحله عرضه اسناد خزانه اسلامی به ارزش 10 هزار میلیارد ریال دوشنبه هفته آتی (چهاردهم تیرماه) برای نخستین بار در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران صورت می گیرد.

به گزارش ایرنا، اسناد مرحله ششم بر اساس بند ط تبصره 6 قانون بودجه سال 94 كل كشور و با هدف تسویه بخشی از بدهی‌های دولت به پیمانكاران بخش خصوصی دوم تیرماه منتشر شد و سررسید آن بیست و پنجم اسفندماه است.
روابط عمومی فرابورس ایران اعلام كرد به دنبال پذیرش ششمین مرحله اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران، عرضه اولیه این اوراق چهاردهم تیرماه با قیمت اسمی هر ورقه یك میلیون ریال انجام می‌شود.
قیمت این اسناد در روز عرضه با سازوكار عرضه و تقاضا تعیین می شود.
این قیمت با نزدیك شدن به زمان سررسید، به قیمت اسمی نزدیك‌تر و هنگام سررسید معادل ارزش اسمی می شود.
بر اساس این گزارش، معاملات 'اخزا6' پس از عرضه اولیه و كشف قیمت در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران آغاز می‌شود و متقاضیان از آن زمان می‌توانند با مراجعه به كارگزاری‌های عضو نسبت به خرید و فروش این اوراق اقدام كنند.
این اسناد، سود پرداختی طی دوره ندارد و فقط مبلغ اسمی اوراق در سررسید قابل پرداخت است؛ بنابراین سود خریداران از مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش یا دریافت مبلغ اسمی آن در سررسید حاصل می شود.

** وضع اسناد خزانه اسلامی در فرابورس ایران
به گزارش ایرنا، اكنون مراحل دوم تا پنجم اسناد خزانه اسلامی كه در ماه‌های پایانی پارسال با سررسیدهای 21 شهریور، 21 مهر، 21 آبان و 9 آذرماه 1395در فرابورس ایران پذیرش شده و در حال خرید و فروش در بازار ابزارهای نوین مالی است.
در معاملات دیروز (چهارشنبه) در بازار اوراق با درآمد ثابت بیشترین حجم و ارزش معاملات متعلق به اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا3» به ارزش 96 میلیارد ریال بود و ارزش معاملات روزانه در همه نمادهای اسناد خزانه اسلامی به رقم 204 میلیارد و 630 میلیون ریال رسید.
پانزدهم اردیبهشت ماه دبیر كمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش بین المللی بازار سرمایه اسلامی گفت: در سال 2015 یك میلیارد و 786 میلیون دلار اوراق خزانه اسلامی با سررسید كمتر از یك سال منتشر شد كه با آنچه در قانون بودجه سالیانه تعیین شده بود، برابر است.
«سیدعباس موسویان» افزود: انتشار اوراق خزانه اسلامی در ایران از سال 2014 و با هدف پرداخت بدهی دولت به پیمانكاران آغاز شد.
اكنون چهار بخش بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس كالا و بورس انرژی در بازار سرمایه ایران فعالیت می كنند.
در بورس افراد حقیقی و حقوقی از سوی كارگزاران خود به دادوستد می پردازند و در آن خریدار و فروشنده می تواند یك فرد یا یك شركت باشد.
اقتصام**9186**1961