جلال پور: باافزایش سرمایه بانك ها شاهد كاهش بیشتر نرخ سود خواهیم بود

تهران- ایرنا- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران در اشاره ای به سخنان حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در ضیافت افطار با فعالان اقتصادی كه گفته بود دولت تلاش می كند با تقدیم اصلاحیه لایحه بودجه به مجلس، افزایش سرمایه بانك ها را عملیاتی كند، نوشت: در این صورت، باز هم شاهد كاهش بیشتر نرخ سود خواهیم بود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، محسن جلال پور در صفحه شخصی خود در شبكه اجتماعی تلگرام در مورد كاهش نرخ سود تسهیلات نوشت: مدت زیادی است در معرض این سؤال قرار می گیرم كه چرا با وجود كاهش نرخ تورم، شورای پول و اعتبار نرخ سود بانكی راكاهش نمی دهد؟
وی ادامه داد: معمولا اگر فرصت داشته باشم، سعی می كنم رویكرد شورای پول و اعتبار را توضیح دهم كه معمولا در این دوره، دستوری نیست و مبتنی بر تمایلات بازار تنظیم شده است. یعنی این گونه نیست كه شورای پول و اعتبار بدون تمایلات بازار، مصوبه ای داشته باشد كه بر اساس آن، نرخ سود بانكی، یك باره و به صورت دستوری كاهش پیدا كند.
جلال پور افزود: با توجه به این رویه، بانك ها در هفته های گذشته علایمی مبنی بر تمایل بازار به كاهش نرخ ها را انعكاس دادند تا این كه امروز نرخ های جدید به شكلی منطقی و معقول در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید. به این ترتیب، شورای پول و اعتبار ضمن تایید و تصویب اقدام اخیر بانك ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانكی در محدوده 15 درصد، نرخ سود عقود مشاركتی و غیرمشاركتی را نیز حداكثر معادل 18 درصد تعیین كرد.
رییس اتاق ایران اضافه كرد: در حقیقت، اعلام آمادگی چند روز پیش بانك ها برای كاهش سه درصدی نرخ سود سپرده، زمینه این مصوبه را فراهم كرد و بی آن كه نرخ ها در چارچوب قواعد اداری و دستوری و در قالب یك بخشنامه كاهش پیدا كند، به صورت كاملا منطقی و مبتنی بر تمایل بازار كاهش پیدا كرد.
به گزارش ایرنا، شورای پول و اعتبار در جلسه روز گذشته (سه شنبه) خود با تایید و تصویب اقدام بانك ها و موسسه های اعتباری برای تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانكی، نرخ سود عقود مشاركتی و غیرمشاركتی را حداكثر 18 درصد تعیین كرد.
اقتصام**9189**1561