بزرگ ترین خریدار هندی نفت ایران میزان خرید را 50درصد افزایش داد

تهران- ایرنا- بزرگ ترین شركت هندی خریدار نفت ایران، میزان واردات خود از كشور ما را 50 درصد افزایش داد.

به گزارش ایرنا، شركت ها و پالایشگاه های هندی از بزرگ ترین خریداران نفت ایران به شمار می روند كه در ماه های گذشته میزان خرید نفت از كشور ما را افزایش داده اند.
ایران كه با صادرات روزانه حدود ٥٠٠ هزار بشكه نفت خام هند، پس از عربستان و عراق سومین تامین كننده نفت خام این كشور محسوب می شود، در نظر دارد با رفع مشكل دریافت طلب های نفتی، میزان صادرات به این كشور را زیاد كند.
حجم واردات نفت خام هند از ایران در ماه مارس (اسفند- اردیبهشت) به ٥٠٥ هزار بشكه در روز رسید كه در همسنجی با ماه پیش از آن حدود ٢٩٠ هزار بشكه در روز بیشتر شد.
بخشی از افزایش میزان صادرات نفت ایران به هند به بالا رفتن خرید شركت اسار (Essar Oil) مرتبط است كه رشد 50 درصدی را نشان می دهد.
بر این اساس، وزارت نفت به نقل از خبرگزاری انگلیسی «رویترز» گزارش كرد: واردات نفت خام شركت اسار هند از ایران در ماه مه (اردیبهشت- خرداد) سال جاری میلادی حدود ٥٠ درصد نسبت به پارسال افزایش یافت.
منابع بازرگانی و كشتیرانی اعلام كردند در ماه مه سال ٢٠١٦ میلادی، واردات نفت خام شركت اسار از ایران از 49.7 درصد رشد ماهانه برخوردار بود.
اسار كه بزرگ ترین واردكننده هندی نفت ایران است، در ماه گذشته میلادی روزانه ١٨٧ هزار و ٣٠٠ بشكه نفت از ایران وارد كرد كه 4.6 درصد نسبت به ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) سال جاری میلادی بیشتر بود.
در پنج ماه نخست ٢٠١٦، میانگین واردات نفت خام اسار از ایران به ١٤٩ هزار و ٥٠٠ بشكه در روز می رسید؛ در حالی كه در مدت مشابه در سال ٢٠١٥ میلادی، این رقم ٧٦ هزار بشكه در روز بود.
در پنج ماه نخست ٢٠١٦، ایران ٤١ درصد از مجموع واردات نفت خام اسار را به خود اختصاص داده بود، در حالی كه این رقم در سال ٢٠١٥ میلادی به ٢٣ درصد می رسید.
طبق اعلام شركت بی.پی، هند در سال ٢٠١٥ میلادی روزانه چهار میلیون و ١٥٩ هزار بشكه نفت نیاز داشت و دومین مصرف كننده بزرگ این نوع سوخت در قاره آسیا بود.
به گزارش ایرنا، هند دومین خریدار بزرگ نفت ایران به شمار می رود و در دوره تحریم، حدود 20 درصد نفت صادراتی ما را (به طور میانگین 200 هزار بشكه در روز) می خرید.
شركت اسار بزرگ ترین واردكننده هندی نفت ایران است. جایگاه دوم در اختیار شركت پالایش و پتروشیمی «مانگلور» قرار دارد.
همچنین در ماه مارس سال جاری میلادی شركت «ریلاینس» هند پس از ٦ سال وقفه، با خرید یك محموله از میعانات نفتی میدان فروزان خرید نفت از ایران را از سر گرفت.
اقتصام**2022**1961