166 مگاوات برق به ظرفیت كشور افزوده شد

تهران- ایرنا- وزارت نیرو از ورود دومین واحد بخش گاز نیروگاه سیكل تركیبی بهبهان به مدار شبكه سراسری برق كشور با ظرفیت 166 مگاوات خبر داد.

به گزارش ایرنا، نیروگاه سیكل تركیبی در واقع تركیبی از توربین بخار و توربین گازی است؛ ژنراتور توربین گازی، برق تولید می كند و همزمان، انرژی حرارتی تلف شده از توربین گاز (توسط محصولات احتراقی) برای تولید بخار مورد نیاز توربین بخار استفاده و به این ترتیب برق اضافی تولید می شود.
با تركیب كردن این دو، سیكل بهره وری نیروگاه افزایش پیدا می كند.
شركت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی سه شنبه اعلام كرد واحد دوم بخش گاز نیروگاه سیكل تركیبی بهبهان، در فاصله كوتاهی پس از سنكرون واحد نخست به مدار سراسری برق كشور پیوست.
سنكرون به اتصال دو شبكه مجزا از یكدیگر اطلاق می شود؛ به گونه ای كه هیچ نوع شدت جریان ضربه ای قابل ملاحظه ایجاد نشود.
براساس برنامه ریزی های صورت گرفته بخش بخار نیروگاه سیكل تركیبی بهبهان به ظرفیت 160 مگاوات، تیرماه سال آینده وارد مدار برق كشور می شود و ظرفیت كل این نیروگاه به 492 مگاوات خواهد رسید.
این نیروگاه با هدف توسعه تولید برق در جنوب كشور و با هدف جلب مشاركت بخش خصوصی در پروژه های نیروگاهی با سرمایه گذاری مشترك شركت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر و مپنا در قالب طرح های BOO (ساخت، بهره برداری و واگذاری) در حال ساخت است.
نیروگاه سیكل تركیبی بهبهان در كیلومتر 20 جاده بهبهان- رامهرمز استان خوزستان قرار دارد و اعتبار آن افزون بر 290 میلیون یورو است.
اینك بازده این نیروگاه به 49.5 درصد رسیده و سوخت اصلی واحدها گاز و سپس گازوییل پیش بینی شده است.
ظرفیت پست نیروگاه 400 كیلوولت است و یك مخزن ذخیره سوخت به ظرفیت 33 هزار مترمكعب دارد.
عملیات تولید تجهیزات، نصب و راه اندازی نیروگاه سیكل تركیبی بهبهان برای استفاده از توانمندی های مهندسی و تولید داخل، توسط شركت مپنا صورت گرفته است.
به گزارش ایرنا، در هفته های گذشته نیز با بهره برداری از بخش بخار نیروگاه خصوصی سیكل تركیبی چادرملو (سرو) به ظرفیت 160 مگاوات در آستانه پیك (اوج مصرف) برق در تابستان 1395، این نیروگاه به طور كامل وارد مدار برق كشور شد.
نیروگاه گازی پرند نخستین نیروگاهی بود كه عملیات اجرایی تبدیل آن به نیروگاه سیكل تركیبی از سوی بخش خصوصی در سال 1393 انجام شد.
اقتصام ** 3065 **1961