تشديد درگيري ها ميان نيروهاي دولتي سودان و گروه هاي مسلح

تهران – ايرنا – درگيري هاي سياسي و مسلحانه ميان نيروهاي دولتي و گروه هاي مسلح در شهر « واو» واقع در كرانه باختري رود « سور» در ايالت « بحر الغزال غربي»، تشديد شده است و نگراني ها درباره افزايش تلفات انساني در اين منطقه، بالا گرفته است.

به گزارش خبرگزاري رويترز بروز اين درگيري ها در شمال غربي سودان جنوبي باعث بي خانماني هزاران تن و مرگ صدها تن از ساكنان اين مناطق شده است.
مشكلات سياسي، امنيتي، اقتصادي و اجتماعي، نبود زيرساخت‌ هاي لازم براي توسعه، تداوم اختلافات مرزي با ساكنان نوار شمالي، به ‌ويژه در مناطق نفتي و وجود گروه‌هاي مسلح شورشي از موانعي است كه سودان جنوبي با آن مواجه است.
اين در حالي است كه 'بان كي مون' روز شنبه در بيانيه اي، درگيري اخير بين نيروهاي ارتش آزاديبخش خلق سودان جنوبي و گروه هاي مسلح را محكوم كرد و از طرف هاي درگير خواست تا براي حل منازعات سياسي شان، با انجام گفت وگو موافقت كنند.
با تمجيد از حضور هيات صلحبانان سازمان ملل و اقدامات بسيار موثر آنها در اين منطقه، اقدامات آنان براي محافظت از خروج ساكنان« واو» را ستود.
كميته بين المللي صليب سرخ نيز در بيانيه اي ضمن ابراز نگراني درباره شرايط انساني بي خانمان ها، از فرار هزاران غيرنظامي از «واو» خبر داد.
مناقشه ميان شمال و جنوب سودان از سال 1995 تا 2005 منجر به دو جنگ داخلي و جان‌ باختن دستكم 2 ميليون تن شد.
اين در حالي است كه طي دو سال گذشته دهها هزار نفر در جنگ داخلي سودان جنوبي ميان حاميان ماچار و كي ير كشته شده و بيش از دو ميليون نفر آواره شده اند. اين درگيري ها شعله ور شدن دوباره تنش هاي قومي و نقض حقوق بشر را در سودان جنوبي به همراه داشت.
همه‌پرسي استقلال جنوب سودان از شمال آن كشور بخشي از توافق‌نامه جامع صلح بود كه در تاريخ 9 ژانويه 2005 ميلادي بين جنبش آزادي‌بخش خلق سودان و حكومت مركزي سودان به امضا رسيد و به دومين جنگ داخلي سودان خاتمه داد. در اين همه‌پرسي سودان جنوبي از كشور سودان جدا شد.
در تاريخ 30 ژانويه 2011 ميلادي، اولين نتيجه كامل همه‌پرسي استقلال جنوب سودان حاكي از آن بود كه 99.57 درصد از مردم سودان جنوبي به جدايي از شمال راي داده‌اند.
نتايج تعيين مالكيت منطقه مرزي نفت‌خيز آبيه از حساس‌ترين موضوعات همه‌پرسي استقلال جنوب سودان از شمال بود.
در نهايت با راي بيش از 98 درصدي، سودان پاره شد و كشور نوپاي سودان جنوبي تشكيل گشت.
بدين گونه بود كه استمرار جنگ داخلي و فشار بين المللي باعث شد 'عمر البشير' در سال 2005 با شورشيان جنوب قرارداد صلح امضا كند.
دولت سودان طبق توافقنامهٔ صلحي كه در ژانويه 2005 در كنيا امضا كرد و به جنگ داخلي دوم سودان پايان داد، به بخش جنوبي سودان اين حق را داد كه بين اتحاد با بخش شمالي يا استقلال كامل از آن، يكي را انتخاب كند.
بر اساس اين توافقنامه قرار شد در ژانويه 2011 همه ‌پرسي براي تعيين تكليف قسمت جنوبي برگزار شود.
در 9 ژانويهٔ 2011 مردم جنوب سودان براي شركت در همه پرسي استقلال از بخش شمالي اين كشور، به پاي صندوق‌ هاي راي رفتند كه نتيجه آن، حمايت از استقلال جنوب سودان و تاسيس كشور جديد سودان جنوبي بود.
اين در حالي است كه تلاش هاي منطقه اي و بين المللي براي پايان دادن به بحران چندساله سودان جنوبي همچنان ادامه دارد.
خاورم**9377**1566