رییسان جمهوری چین و روسیه: از امنیت مشتركمان دفاع می‌كنیم

پكن - ایرنا - «شی جین پینگ» و «ولادیمیر پوتین» رییسان جمهوری چین و روسیه شنبه شب (به وقت محلی) در پكن با امضای یك بیانیه مشترك بر تقویت همكاری های امنیتی به منظور حراست از امنیت دو كشور تاكید كردند.

به گزارش ایرنا، در جریان این ملاقات، طرفین در باره همكاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر كرده و بیانیه دوم را نیز در باره تقویت ثبات راهبردی بین المللی به امضا رساندند.
دو طرف با اشاره به پانزدهمین سالگرد امضای پیمان حسن همجواری خاطرنشان كردند كه روابط بسیار قوی و راهبردی در عرصه های مختلف دارند و در امور بین المللی مشاركت گسترده ای خواهند داشت.
آنها در باره مسائل مختلف جهان گفت و گو كرده و افزودند كه به امنیت یكدیگر به عنوان دو همسایه اهمیت فراوانی می دهند و در مواردی كه به امنیت آنها گره خورده است مشورت های راهبردی خواهند داشت.
این در شرایطی است كه مساله دریای جنوبی در روزهای گذشته باعث شده است تا با اوجگیری تنش ها میان پكن و واشنگتن به نزدیكتر شدن مناسبات چین و روسیه بینجامد.
هر دو رییس جمهوری گفتند كه با همكاری یكدیگر مناسبات آسیا و اروپا را افزایش داده، در مسائل مهم از یكدیگر حمایت كرده و به اجرا و پیشبرد طرح احیای برنامه ابریشم مساعدت خواهند كرد.
در همین راستا رییسان جمهوری چین و روسیه گفتند كه در عرصه های فن آوری ، علوم ، تجارت ،‌تبادلات انسانی ، انرژی ، اوراسیا ، امنیت و جاده ابریشم همكاری زیربنایی خواهند داشت.
آنان همچنین یك سند مهم در باره اطلاع رسانی متقابل و همكاری در فضای سایبری به امضا رساندند.
این چهارمین بار است كه پوتین پس از سال 2013 میلادی كه «شی» در چین به قدرت رسید به این كشور سفر می كند.
خبرگزاری شین هوا امروز اعلام كرد كه در حاشیه دیدار دو طرف همچنین 30 توافقنامه و سند همكاری میان دو كشور در بخش های رسانه ، اینترنت ، ورزش ، امور مالی ، كشاورزی ، روابط خارجی ، تجارت ، اقتصاد و انرژی امضا شده است.
رییس جمهوری روسیه امروز همچنین با «جانگ دی جیانگ» رییس كنگره و «لی كچیانگ» نخست وزیر جمهوری خلق چین در پكن دیدار و روابط پارلمانی و اقتصادی دو كشور را با آنان مورد بحث و بررسی قرار داد.
ارزش تبادلات تجاری دو كشو هم اكنون 60 میلیارد دلار است. چین و روسیه در سال 2014 میلادی تبادلاتی در حدود 100 میلیارد دلار داشتند.
دو كشور همچنین در این سال یك قرارداد 30 ساله انتقال گاز طبیعی از روسیه به چین امضا كردند كه ارزش آن 400 میلیارد دلار بوده است.
آساق**231**1597